PPS wobec wyborów samorządowych

12 czerwca 2010 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS z udziałem przewodniczących rad wojewódzkich i aktywu terenowego. W wyniku dyskusji, PPS zrezygnowała z samodzielnego udziału w wyborach do sejmików wojewódzkich, ażeby skoncentrować wysiłki na wyborach do samorządów niższych szczebli.

Tym samym zakończył się w Polskiej Partii Socjalistycznej etap debat nad ideą samodzielnego startu w jesiennych wyborach samorządowych. Partia, mimo opinii, szczególnie przedstawicieli młodego pokolenia, wywodzących się ze stowarzyszenia Młodzi Socjaliści, stanęła na gruncie realizmu. Dokonano oceny dotychczasowych wyników wyborów m.in. do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, których wynik nie potwierdził w praktyce entuzjazmu opartego wyłącznie o przesłanki ideologiczne.
Podsumowanie możliwości organizacyjnych i finansowych partii spowodowało powrót do realizmu, który wskazuje na potrzebę otwarcia się na inne ugrupowania lewicowe i oparcie działań wyborczych o sojusze programowe i polityczne.
Ostatnie miesiące przyniosły już kilka przykładów takich rozwiązań. Dotyczą one m.in. ukształtowania się porozumienia politycznego lewicy z udziałem PPS w województwie kujawsko-pomorskim.

Prezydium Rady Naczelnej i CKW PPS przyjęły stanowisko w sprawie jesiennych wyborów samorządowych.

***


Stanowisko Prezydium Rady Naczelnej PPS i CKW PPS
w sprawie wyborów do samorządów terytorialnych

12 czerwca 2010 roku
 
Mieszkańcy województwa, powiatu czy gminy tworzą z mocy prawa terytorialną wspólnotę samorządową. Organami stanowiącymi jednostek samorządu są rady gmin, rady powiatów i sejmiki województw. Rady i sejmiki wykonują zadania publiczne, które decydują o warunkach życia wspólnoty samorządowej.
Organy samorządu zajmują się między innymi sprawami: edukacji publicznej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych, transportu zbiorowego i dróg publicznych, kultury oraz ochrony zabytków, kultury fizycznej i turystyki, geodezji i kartografii, administracji architektoniczno-budowlanej, gospodarki wodnej, ochrony środowiska i przyrody, rolnictwa, leśnictwa, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej, przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji rynku pracy, ochrony praw konsumenta.
Organy samorządu są także gospodarzem ogromnego majątku społecznego.
Zbliżają się wybory do samorządów terytorialnych. Trzeba uświadamiać obywatelom jak wielkie i ważne są kompetencje samorządów. Jak zasadniczą sprawą jest wybór ludzi do kierowania organami samorządowymi, a więc do kierowania sprawami, które dotyczą każdego z nas i całej wspólnoty samorządowej.
Samorząd terytorialny to oddanie obywatelom i organom samorządu prawa do zarządzania sprawami i majątkiem społecznym, to demokracja w życiu społeczności lokalnych.
Żyjemy w systemie społeczno-ekonomicznym, który wymusza indywidualne rozwiązywanie istniejących problemów, premiuje egoizm i postawy antyspołeczne. Zniechęca do wspólnego zajmowania się sprawami, które tylko wspólnie można rozwiązać. Samorząd terytorialny to już jedna z niewielu sfer życia społecznego, w których obywatele mogą decydować i wyrażać interesy wspólnoty lokalnej.
Wszystkie struktury Polskiej Partii Socjalistycznej, wszyscy członkowie Partii powinni uczestniczyć w analizie i ocenie działalności samorządów kończących swoją kadencję. Powinni uczestniczyć w opracowaniu lokalnych programów wyborczych i wskazywaniu kandydatów, którzy mogliby je zrealizować. Aktywny udział w wyborach samorządowych to nasze ideowe i polityczne zadanie.
      
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7278575

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …