Porozumienie Socjalistów do Pani Premier w sprawie TTIP

Drukuj PDF

Pani
Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej

List otwarty

Szanowna Pani Premier
Piszemy ten list w trosce o przyszłość Państwa Polskiego.
Reprezentujemy ugrupowania lewicy socjalistycznej zgromadzone w Porozumieniu Socjalistów, inicjatywie integracyjnej, opierającej się o tradycję i dorobek Polskiej Partii Socjalistycznej i wielu innych ugrupowań, które w swym programie mają zapisane idee sprawiedliwości społecznej, wolności i praw jednostki. Są one tożsame z ideami zapisanymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W ostatnim okresie docierają do nas informacje na temat umowy TTIP – Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership), która jest negocjowana pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej i USA. W wielu krajach Unii Europejskiej, także w Polsce,  rodzi się wyraźny sprzeciw wobec zawarcia tej umowy.

Generalnie można stwierdzić, że ze względu na utajnienie przebiegu negocjacji, selektywny wyciek informacji i widoczny konflikt interesów wielkich grup politycznych i kapitałowych, panuje pełna dezorientacja opinii publicznej.
Stan ten skłania do stwierdzenia, że mamy do czynienia z manipulacją i próbą ograniczenia praw suwerena, jakim jest naród, do decydowania o swoim losie.

Szanowna Pani Premier
Jesteśmy przekonani, że na przykładzie traktatu TTIP widać konfrontację dwóch wizji globalizacji i rozwoju społecznego. Pierwsza to wizja świata, jako konstrukcji ukształtowanej w myśl interesów wielkiego kapitału i korporacji ponadnarodowych, świata producentów i konsumentów. Druga to wizja świata obywateli, partnerstwa, wolności i równych praw jednostki.
Jako przedstawiciele lewicy socjalistycznej zdecydowanie opowiadamy się za tą drugą wizją.
Uważamy, że Polska powinna bronić w zjednoczonej Europie praw suwerennego państwa narodowego, prawnej ochrony pracy,  gwarancji socjalnych, standardów chroniących prawa konsumenckie, gwarancji zdrowej żywności oraz bezpieczeństwa produktów przemysłowych.
Z niepokojem obserwujemy, że mechanizm, jaki towarzyszy negocjacjom TTIP, wyklucza interesy państw narodowych.  Jest sprowadzony do przymusowego włączenia się Unii Europejskiej i jej poszczególnych członków do porozumienia będącego dyktatem międzynarodowych korporacji przemysłowych i finansowych. Eliminuje on w perspektywie Unię jako porozumienie suwerennych narodów, tworząc jednolity organizm para państwa.

Szanowna Pani Premier
Pragniemy zauważyć, że dotychczasowe zasady prowadzenia negocjacji TTIP  są sprzeczne z ideami demokracji, jakie głosimy.  Prosimy o wyjaśnienie i poinformowanie opinii publicznej dlaczego w negocjacjach nie uczestniczą przedstawiciele państw narodowych oraz europejskich organizacji pracowniczych, natomiast są licznie reprezentowani lobbyści ponadnarodowych korporacji.
Ponadto zwracamy uwagę na następujące problemy wymagające przez rząd publicznego wyjaśnienia:
- jaka będzie rola państw narodowych i ich organów konstytucyjnych w procesie ratyfikacji porozumienia,
- jak rząd ocenia proponowane zapisy relacji między państwami narodowymi Europy a ponadnarodowymi korporacjami; czy  grozi ograniczenie suwerenności państw europejskich,
- czy Rząd RP ograniczy przewidywany napływ do Europy towarów przemysłowych, medykamentów, materiałów rolniczych i żywności o niskiej jakości, niespełniających europejskich norm oraz wyda zgodę na swobodne stosowanie produktów GMO.
- czy w wyniku wprowadzenia porozumienia  zostaną ograniczone prawa socjalne Polaków.

Szanowna Pani Premier
Oczekujemy, że na forum  Sejmu RP przedstawi Pani pełną informację dotyczącą stanu negocjacji i już uzgodnionych zapisów tej umowy. Uważamy też, że wyrażenie przez polski rząd zgody na tajny tryb negocjacji oraz ukrywanie przed obywatelami prawdziwych intencji negocjujących stron stanowi naruszenie standardów demokratycznych.

Sygnatariusze tego listu otwartego, uczestnicy Porozumienia Socjalistów, przewidują zbieranie podpisów pod wnioskiem o ogłoszenie referendum w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia przez społeczeństwo polskie traktatu „Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji”.

Z wyrazami poważania

Sygnatariusze Porozumienia Socjalistów:

1.    Polska Partia Socjalistyczna                          Bogusław Gorski
2.    Polska Lewica                                              Jacek Zdrojewski
3.    Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli    prof. zw. dr hab.Maria Szyszkowska
4.    Ruch Ludzi Pracy                                       Lech Szymańczyk
5.    Stowarzyszenie Ruch Społeczny
„Praca-Pokój-Sprawiedliwość”                         Czesław Kulesza
6.    Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego    dr inż. Jerzy Stefański
7.    Redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”          Andrzej Ziemski
8.    Stowarzyszenie „Weterani Lewicy”               Andrzej Sabaturski      


List otwarty kierujemy do wiadomości:

1.    Pan dr Andrzej Duda        Prezydent RP
2.    Pan Marek Kuchciński        Marszałek Sejmu RP


Warszawa, 18 maja 2016 roku

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241895

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …