Dlaczego potrzebne nam są demokratyczne i publiczne media?

Drukuj PDF

Bogdan Chrzanowski

Żyjący przed wiekami wielki filozof Arystoteles, uznając wprawdzie monarchię za ustrój najlepszy, ale niemożliwy do zastosowania w praktyce, opowiedział się za demokracją jako ustrojem możliwym do realizacji. Odtąd demokracja nie została zastąpiona niczym lepszym.
Zapoznając się z konstytucją naszego kraju, Rzeczypospolitej Polskiej, przede wszystkim z preambułą oraz poszczególnymi artykułami (zwłaszcza 2, 4 i 11), powinniśmy uznać, że żyjemy w kraju pełnej i dojrzałej demokracji. Czy jednak rzeczywiście? Czy może demokracja w Rzeczypospolitej zmierza w kierunku owej „wielogłowej tyranii”, „rządami tłumu”, których tak bardzo obawiał się wspomniany Arystoteles?
Można oczywiście udać się najłatwiejszą drogą i obarczyć odpowiedzialnością polityków bądź sytuację polityczną w kraju (i znaleźć tyle samo argumentów przeciwko, jak i za twierdzeniem o zagrożeniu polskiej demokracji) bez dociekania przyczyn takiego stanu rzeczy. Jednak należy postawić wyraźne pytanie, co z polską demokracją, gdyż trzeba jasno i wyraźnie stwierdzić, że obecnie polska demokracja staje się mitem, że odbiega od właściwości tego systemu.
Oczywiście pozór systemu pozostaje: działają partie polityczne, których przedstawiciele wygłaszają przemówienia i ogłaszają programy, organizowane są wybory, a w Sejmie pojawiają się i znikają kolejne partie (coraz częściej związane z konkretnym nazwiskiem konkretnej osoby, co również sugeruje demontaż demokracji).
Prawdziwym sprawdzianem w realiach XXI wieku, czy ustrój pozostaje demokratycznym, są niewątpliwie demokratyczne media, a kondycja tych ostatnich w Polsce jest, niestety, coraz gorsza. Ich poziom obniżył się w porównaniu nawet z czasami słusznie minionymi oraz z okresem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Głównym problemem nie są jednak pisma kolorowe (niemal wszystkie w rękach właścicieli zagranicznych), jako że plotki i ciekawostki od zawsze uatrakcyjniały życie człowieka. Głównym problemem jest fakt, że media pełnią przede wszystkim rolę propagandową bez względu na opcję polityczną, że odwracają uwagę od spraw istotnych, że nie potrafią zachować bezstronności i obiektywizmu (nawet kiedy kreują się na czwartą władzę!).
Media publiczne w służbie demokracji powinny stworzyć sytuację, w której w określonych odstępach czasu wszystkie grupy światopoglądowe miałyby zapewniony sprawiedliwy dostęp do środków przekazu. Jedynie w taki sposób można społeczeństwu umożliwić prawdziwy wybór, jeśli każdy będzie mógł w pełni zapoznać się z poglądami innych.
Przykładem może być system oferowany przez Polską Partię Socjalistyczną. Wyraźnie należy w tym miejscu zaznaczyć, że PPS to jedyna w dzisiejszej Polsce partia otwarcie deklarująca, że jej dalekosiężnym celem był i jest Polski Socjalizm.
Socjalizm, jako idea wyrażona systemem wartości etycznych i humanistycznych. Socjalizm, jako model ustroju opartego na systemie wartości – równości i sprawiedliwości społecznej, w którym stosunki społeczne organizuje niepodległe, demokratyczne państwo prawa. Jako socjaliści dążymy do powstania społeczeństwa bez przywilejów i dominacji, zorganizowanego demokratycznie, w którym zapewniony będzie swobodny rozwój ludzkiej osobowości, a praca nie będzie źródłem wyzysku.
Jak jednak społeczeństwo może zadecydować, czy hasła głoszone przez Polską Partię Socjalistyczną są akceptowalne, skoro w mediach publicznych panuje przekaz zohydzający oraz zakłamujący prawdę historyczną dotyczącą socjalizmu.
Jak już zostało to wielokrotnie podkreślone, idee socjalistyczne utożsamiono z poglądami komunistycznymi i to w dodatku w ich najciemniejszym totalitarnym wynaturzeniu. Szukając analogii, można byłoby porównać obecne przedstawianie myśli socjalistycznej do sytuacji, w której jakiś pseudo misjonarz nauczałby „dobrej nowiny”, przytaczając dzieje Świętej Inkwizycji, natomiast jako przykład wcielenia w życie drugiego przykazania miłości ukazałby postępowanie krzyżowców wobec mieszkańców Jerozolimy podczas pierwszej krucjaty.
Rok 2018, Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości w jeszcze większym stopniu uwypukla fałsz i zakłamanie publicznych mediów. Można zapytać – gdzie podziali się twórcy Niepodległej, ministrowie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie z premierem Ignacym Daszyńskim na czele, przedstawicie Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, lewicowego Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”? Kto wspomni o Ignacym Daszyńskim, Jędrzeju Moraczewskim, Tomaszu Arciszewskim, Stanisławie Thugucie? Kto głośno powie o osobach, które stworzyły Manifest Lubelski. Jemu to właśnie  zawdzięczamy republikański demokratyczny ustrój, ośmiogodzinny dzień pracy, równe prawa dla kobiet, powszechne, obowiązkowe i bezpłatne świeckie nauczanie (świeckim, niestety, już dawno nie jest!).
Kto? Nikt! Media publiczne przemilczają rzeczy niewygodne, zafałszowany obraz przeszłości, zrelacjonują natomiast dokładnie kolejny „trupi synod”, dokonają „jedynie słusznej” analizy wydarzeń z przeszłości.
Potrzebne więc są demokratyczne media. Media otwarte dla wszystkich. Media pozwalające na uczciwą dyskusję, na pełne przedstawienie swych racji przez każdą ze stron. Media, w których prowadzący będzie moderatorem, a nie judzicielem. Uważnym rozjemcą, a nie pochlebcą. Merytorycznym dziennikarzem, a nie gwiazdą. Słowem – media rzetelne, uczciwe, mądre i proobywatelskie.
My przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej uważamy, że naród polski na takie media zasłużył oraz że takich środków przekazu potrzebuje.

Bogdan Chrzanowski przewodniczący OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie Trybunalskim

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7274090

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …