Należy ogłosić stan klęski żywiołowej na obszarach objętych skutkami powodzi!

Drukuj PDF


 
Redakcja „Przeglądu Socjalistycznego” po konsultacji ze środowiskami lewicy występuje do Rady Ministrów z apelem o ogłoszenie na obszarach objętych skutkami powodzi, stanu klęski żywiołowej. Możliwość takich działań przewiduje ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej, z której zapisów dotychczas nie skorzystano.
Uważamy, że sytuacja na obszarach zniszczonych przez powódź, jaka miała miejsce wiosną 2010 roku, absolutnie znajduje swe odzwierciedlenie w definicjach zawartych w ustawie. Stan ten zobowiązuje władze państwowe i lokalne do podjęcia działań opisanych w ustawie.

Jesteśmy pełni uznania dla wysiłku i bohaterstwa strażaków, żołnierzy, pracowników administracji samorządowej i służb lokalnych, którzy stanęli w obronie życia i mienia ludzi na terenach zagrożonych powodzią i jej skutkami.
Jesteśmy jednocześnie zaniepokojeni doniesieniami mediów na temat warunków życia powodzian dziś, gdy woda ustępuje, oraz stanu organizacji likwidacji skutków powodzi. Coraz więcej informacji wskazuje, że życie mimo katastrofy w wielu regionach wraca do normy ukształtowanej przez lata polskiej praktyki lokalnej, że „jakoś to będzie”.
Nie godzimy się z tą praktyką, pomni doświadczeń w likwidacji skutków powodzi, jaka nawiedziła nasz kraj w 1997 roku. Ówczesnych zniszczeń i zagrożeń, mimo zapewnień kolejnych rządów i samorządów nie zlikwidowano do dziś.
Mamy świadomość, że tegoroczna powódź byłaby mniej niszczycielska, gdyby konsekwentnie wyciągnięto wnioski z powodzi z 1997 roku i pojęto odpowiednie działania..

Władze państwa powinny czuć się zobowiązane do poważnego, kompleksowego podjęcia zadań wynikających ze zniszczeń, jakie nastąpiły na skutek powodzi oraz likwidacji wieloletnich zaniedbań w modernizacji infrastruktury wodnej.
Rozumiemy, że powódź miała miejsce w okresie intensywnej kampanii wyborczej, mającej wyłonić prezydenta RP i stąd obawy wynikające ze skutków przełożenia terminu wyborów. Wiemy jednak, że niszczycielskie skutki powodzi nie znikają w ciągu tygodnia, a trwają całe lata i wymagają nie tylko olbrzymich nakładów finansowych ale także priorytetowych działań państwa i samorządów.

Celem apelu jest doprowadzenie do społecznej i państwowej świadomości potrzeby zorganizowania skutecznej pomocy ludziom, przywrócenie normalnego życia na obszarach zniszczonych przez powódź, i co najważniejsze przystąpienie do opracowania kompleksowego programu państwowego modernizacji infrastruktury wodnej, regulacji rzek, budowy zabezpieczeń i kształtowania świadomości społecznej w kierunku potrzeby działań wspólnotowych.
Programu takiego nie można stworzyć na szczeblu gminy, powiatu czy nawet województwa. Musi on mieć charakter ogólnopolski, mieć swoje źródła zasilania zarówno w budżecie państwa, jak i w Unii Europejskiej. Program powinien obejmować działania dotyczące całych regionów w oparciu przede wszystkim o ukształtowane naturalnie ciągi wodne.
Warto przy jego przygotowaniu powrócić do wcześniejszych opracowań i przeanalizować doświadczenia i rozpoczęte już inwestycje w tym obszarze w latach 70.
Mamy niewiele czasu, aby nie zmarnować ponownie pokładów społecznej aktywności i nadziei dla modernizacji Polski.
 
Warszawa 17 czerwca 2010 roku

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242163

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …