Czy będziemy zdrowi?

Drukuj PDF

Felieton – Refleksje z prowincji
Ryszard Sławiński

Jeżeli tak będzie funkcjonować służba zdrowia jak pod rządami Zjednoczonej Prawicy, to nie. Bodaj żadna dziedzina życia społecznego w naszym państwie w czasie rządów PIS nie została tak strasznie zaniedbana jak ochrona zdrowia. Wydłużają się kolejki do specjalistów, coraz więcej osób umiera na SOR-ach czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (wykreowanych przez rząd PO-PSL), coraz mniej lekarzy nas obsługuje a niedługo trudno będzie w szpitalu liczyć na pomoc pielęgniarki, ponieważ wkrótce ostatnia odejdzie na emeryturę a nowych tego trudnego zawodu uczy się niewiele.
Od 15 lat jestem cukrzykiem i nadciśnieniowcem. Trzymam te moje dolegliwości w ryzach, bo leki biorę zgodnie z poleceniem bardzo dobrej pani doktor Joanny, a do tego uprawiam regularnie sport – bieganie i pływanie – co wraz z lekami znakomicie te dwie dolegliwości utrzymuje na bezpiecznym poziomie. Kilka dni temu byłem na konsultacji u pani Joanny. Pochwaliła mnie za dobre „sprawowanie” ale skierowała mnie do kardiologa, by zbadał przepływy aortalne i echo serca. Ze skierowaniem w ręku udałem się do dwóch przychodni. W jednej dowiedziałem się, że kardiolog przyjmie mnie za 217 dni, w drugiej zaś lepiej, bo za 142 dni. To oczywiście na NFZ. Prywatnie w jednym i drugim przypadku mimo urlopów, to kwestia kilku dni. Jakieś dwa lata temu byłem na takim badaniu prywatnie, ale pani doktor badała mnie na szpitalnym, a więc publicznym bardzo kosztowym sprzęcie. Pobrała oczywiście należną jej i niemałą kwotę.
Podnoszę tu problem jednostkowo, ale sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli Konstytucja zapewnia każdemu obywatelowi bezpłatną ochronę zdrowia, to obecnie nic się nie zgadza. Nieodpłatnie to droga przez mękę, na odpłatnie nie każdego stać. Panuje bałagan organizacyjny i własnościowy. Czy rzeczywiście prywatny lekarz powinien korzystać z publicznego sprzętu i kosztownej aparatury? Czy ta sprawa jest nie do unormowania?
Są kraje, na przykład Skandynawia czy Kanada, gdzie istnieje rygorystyczny rozdział  na publiczne i prywatne świadczenia medyczne. Na pierwszej lokacie jest publiczna służba zdrowia. Znakomicie wyposażone szpitale i dobrze opłacani lekarze, którym nie wolno i nie opłaca się wykonywać praktyki prywatnej. Lekarze prowadzący praktykę prywatną mogą to czynić bez ograniczeń, ale sprzęt także kosztowny jak tomografy komputerowe czy rezonanse magnetyczne muszą kupować sami. Ceny ustalają sami a pacjenci –  przychodzą tacy których na to stać.
Czy nasza lewica mająca w programie troskę o zdrowie Polaków nie powinna tej sfery wzajemnych relacji uporządkować? Lewica powinna też przeznaczyć zdecydowanie więcej pieniędzy na ochronę zdrowia. Postulat rezydentów i zobowiązanie ministerstwa zdrowia do podniesienia o 6 proc. kwoty budżetu na ochronę zdrowia, jak dotąd są tylko na papierze. Trzeba więc, aby Lewica problem ochrony zdrowia potraktowała niezwykle poważnie i twórczo. Wiem, że majstrowanie w ochronie zdrowia paraliżuje władzę, która w końcu też będzie kiedyś pacjentem. Ale miejmy nadzieję, że ktoś w końcu będzie odważny i zdeterminowany.
Kolejny problem dla lewicy niezwykle istotny to demografia. Z przerażeniem przeczytałem niedawno, że mamy kolejny spadek urodzeń. W pierwszym półroczu 2019 roku według GUS jest on niższy o 5,9 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jak pamiętam jednym z głównych argumentów wprowadzenia 500+ było stworzenie warunków zachęcających do prokreacji a więc poprawy wskaźników demograficznych. Tylko w 2017 roku GUS odnotował podwyższoną o niewiele ilość urodzeń w stosunku do roku poprzedniego. Potem już było gorzej a na koniec roku bieżącego ma już być bardzo deficytowo. Co więc robić? Są sposoby, ale one kosztują. Mają związek z funkcjonowaniem służby zdrowia, z mądrością rządzących, z tolerancyjnym stosunkiem Kościoła katolickiego w Polsce, który lansuje nieskuteczną, za to niegrzeszną naprotechnologię.
Znam bardzo dokładnie taki oto przypadek: małżeństwo oczekiwało dziecka przez wiele, a dokładnie dziesięć lat. Tradycyjne próby nie dawały rezultatów. 14 lat temu zdecydowali się na In Vitro. Drogie, bo wtedy nikt jeszcze nie myślał o państwowym dofinansowaniu. Po dwóch podejściach się udało. Dziewczyna skończyła trzynaście lat, nie ma bruzdy na czole, jest zdolna, świetnie się uczy a do tego jest piękna. Jej rodzice w cztery lata po jej urodzeniu spłodzili bez wspomagania chłopca. Wniosek: in vitro jest metodą leczenia bezpłodności a nie eugenicznym zagrożeniem i grzeszną manipulacją. Jest też skuteczną metodą poprawy dzietności w naszym kraju odczuwającym spadek liczby urodzeń a w konsekwencji obniżanie się liczby mieszkańców Polski.
Wielki szacunek należy się tym samorządom, które po rezygnacji „dobrej zmiany” z finansowego wspomagania in vitro ze środków państwowych wydatkują lokalne pieniądze na ten niezwykle ważny społecznie problem. Dodam, że tymi samorządami kierują ludzie wywodzący się z lewicy lub bliskiego jej myślenia.
Lewico, jak do tej pory, ale jeszcze silniej działaj na rzecz stosowania metody leczenia bezpłodności jaką jest IN VITRO.  Edukuj i staraj się o środki na metodę, która poprawia dzietność i leczy. Dodaję, że o bezpłodność do tej pory obwiniane są głównie kobiety. Każdego roku tymczasem odnotowuje się „winę” coraz większej liczby mężczyzn. Larum grają!!

Ryszard Sławiński działacz społeczny lewicy, b. senator RP

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 4877629

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

W poszukiwaniu męża stanu

Nie napawają optymizmem badania dotyczące wyłonienia liderów opozycji w Polsce. Aż 41,2 proc. Polaków przyznało, że nie są w stanie wskazać lidera opozycji. Z polityków, którzy pojawili się w zestawieniu, najwięcej głosów (12,1 proc.) zdobył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – to wynik sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Chociaż zdecydowanie największą partią opozycyjną w Sejmie jest Platforma Obywatelska, Polacy nie docenili szefa tego ugrupowania.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …
 

W dniu 6 listopada 2019 roku w Lublinie odbyło się sympozjum naukowe „101 lat niepodległości Polski” z udziałem licznego grona naukowców, studentów i działaczy lewicy.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie kontynuuje działalność Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, które zostało zarejestrowane wiosną 2004 roku.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się statutowe, comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Tematem zebrania była wstępna ocena sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …