Powinności parlamentarzystów

Drukuj PDF

Maria Szyszkowska
Felieton – Polityka bez masek

W polityce płeć nie powinna mieć znaczenia lecz bezinteresowność działań na rzecz dobra wszystkich obywateli. Ma znaczenie, by parlamentarzysta spełniał zadania niezależne od jego osobistych celów. Zastrzegam na wstępie, że w związku z tym określam w niniejszym tekście mianem „poseł” oraz „senator” osoby zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.
Artykuł 82 Konstytucji RP ustala, że obowiązkiem obywateli polskich jest troska o dobro wspólne. Ten obowiązek w szczególny sposób spoczywa na parlamentarzystach. I sprzeniewierzanie się mu jest szczególnie naganne. Ten artykuł naszej Konstytucji zakłada, że nadrzędnym celem powinny być działania nakierowane na pomyślność ojczyzny, a więc, że parlamentarzyści są patriotami. Swobodna działalność polityczna, którą mają prowadzić parlamentarzyści w kraju demokratycznym sprawia, że przyznany jest im immunitet poselski. Zobowiązanie bowiem do przestrzegania  wszelkich praw obowiązujących w państwie jest oczywiste.
Obowiązek działań dla dobra ogółu nałożony na parlamentarzystów jest uzasadniony dodatkowo tym, że otrzymują wynagrodzenie, które pochodzi od podatników, a więc wszystkich obywateli. Odpowiedzialność spoczywa na parlamentarzystach przed całym społeczeństwem. Wiąże się to z koniecznością wyrabiania w sobie przez posłów i senatorów poczucia misji, obowiązku wobec innych, w tym także nieznanych sobie osób.
Szczególne zagrożenie w dziedzinie polityki przynoszą osoby bezideowe, bowiem gotowe są identyfikować się z każdą ideologią, która może przynieść im osobiste korzyści, Taki parlamentarzysta gotów jest na przykład przyjąć obcą kulturze europejskiej ideologię pragmatyzmu, w myśl którego dobre jest to, co przynosi wymierne korzyści. Wyjaśniam, że na naszym kontynencie zrodził się i szanowany był do niedawna pogląd, że to, co jest dobre ma przynosić korzyści, a nie odwrotnie.
Wyjątkowo naganna jest zmiana przez parlamentarzystów przynależności partyjnej. Jeżeli przez wyborców zostali wybrani do sejmu lub senatu jako członkowie określonej partii, to powinna ich obowiązywać  ta przynależność do końca kadencji. Co więcej, jeżeli należą do partii ideowej, to tę ideowość powinni w sobie pogłębiać.
Powstaje bardzo istotne pytanie dotyczące zmiany w obowiązującym prawie. Mianowicie, w państwie demokratycznym ma występować rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Tymczasem legalne jest pełnienie rozmaitych funkcji ministerialnych przez posłów i senatorów. Sugerując przepis prawny  zabraniający parlamentarzystom pełnienia władzy wykonawczej, mam argument fundamentalny. Otóż poważnie traktowana praca parlamentarzysty – czego doświadczyłam – nie pozwala już na dodatkowe obowiązki. A jest oczywiste, że sprawowanie funkcji na przykład ministra pochłania niezmiernie wiele czasu, o ile jest się człowiekiem odpowiedzialnym i wyklucza pełnienie obowiązków posła czy senatora w sposób dostateczny.
Biorąc pod uwagę zjawiska, które miały miejsce, pragnę podkreślić, że parlamentarzysta  nie powinien krytykować polityków, którzy są działaczami innych partii niż on w instytucjach Unii Europejskiej. Takie zjawisko szukania pomocy u innych państw, by na przykład wzmocnić silę własnej partii, kojarzy się z Targowicą.
Parlamentarzystów, co oczywiste, obowiązuje życzliwość dla wyborców, szerzej – dla obywateli mieszkających w jego okręgu wyborczym, a także w całej Polsce. Jest oczywiste, że wymagane jest od parlamentarzystów posłuszeństwo wobec władz klubu, do którego należą. Ale powstaje pytanie jaki zakres powinna obejmować   dyscyplina partyjna. Jeżeli bowiem rozszerza się ją na całokształt głosowań, to można dojść do paradoksalnego wniosku, że wystarczyłby w parlamencie jeden przedstawiciel każdej partii.
Problemem  istotnym w państwie demokratycznym jest czynienie zadość postulatowi wielopartyjności jako jednego z warunków tego ustroju. Otóż są partie polityczne, które nie mają środków finansowych pozwalających na udział w wyborach. Są one pozbawione dotacji z budżetu z tego powodu, że dotąd nie miały swoich przedstawicieli w parlamencie. Innymi słowy, zwolennicy tych partii są dyskryminowani. Wysokie dotacje z budżetu, czyli wspólnych naszych pieniędzy, otrzymują partie zwycięskie w wyborach. Ta sytuacja godzi w zwolenników partii nieobecnych z braku pieniędzy w życiu politycznym i powinna – moim zdaniem – ulec zmianie.
Nie może zadowalać wyborców postawa parlamentarzysty – obserwatora. Kierowanie się przez niego własnym interesem lub interesem partii do której należy powinno w kolejnych wyborach zniechęcać do oddawania na niego głosów. Właśnie wiele niedostatków w państwie demokratycznym wypływa z braku krytycznej oceny działań parlamentarzystów przez osoby uprawnione do oddawania na nich głosu.

Maria Szyszkowska, prof. zw. dr hab., wybitna filozof, działaczka społeczna i polityczna, b. senator.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263811

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …