Więcej kultury, proszę

Drukuj PDF

Ryszard Sławiński
Felieton - Refleksje z prowincji

Styczniowa seria spotkań powiatowych, miejskich i gminnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej były inne niż przed rokiem. W ubiegłorocznym początku roku panowała apatia i przygnębienie. Dominowało pytanie, co dalej?
W tym roku widać było uśmiechy na twarzach, chociaż słyszałem i taką wypowiedź: to prawda, że lewica jest w parlamencie i to jest fajnie. Prawdą też jest, że wyraźnie maleje pozycja SLD, bo Ci z Wiosny i Razem się rozpychają. Co dalej będzie z nami? – pytał kolega w wieku weterana nie tylko partyjnego.
Przeważały jednak opinie pozytywne, by nie rzec optymistyczne. To dobrze, że wreszcie w szeregach lewicy widać młodzież z „Razem”, średni wiek „Wiosny” i dorosłych z SLD. To rokuje, iż lewica będzie ugrupowaniem reprezentującym wszystkie segmenty wiekowe społeczeństwa. Dobrze, choć z pewną nostalgią za tym co było, mówiono o połączeniu się SLD z Wiosną w Nową Lewicę. Jeżeli – słyszałem – wszystkie segmenty tej nowej struktury będą uznawać lewicowe pryncypia, to różnice zdań tylko ten blok polityczny będą wzmacniać a także urozmaicać. Odrobina fermentu, pewne różnice co do szczegółów będą przyciągać  tych dla których pewien ferment myślowy jest okazją do nowych, ważnych pomysłów,  wzbogacających progresywny program lewicy. Na jednym z miejskich spotkań mężczyzna w średnim wieku dopominał się aby Lewica poszerzała się o ściślejszą, nie tylko przy okazji wyborów współpracę z Unią Pracy, Polską Partią Socjalistyczną, OPZZ i ZNP a także organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami wyznającymi katalog lewicowych potrzeb i oczekiwań. Nie będę nadmiernym optymistą jeśli powiem, że możliwie najszerszy obszar lewicowych segmentów będzie przyciągał młodych a nawet bardzo młodych. Potwierdzeniem tej konstatacji są wyniki wewnętrznych wyborów w jednym z Liceów  Konina, w którym aż 65  proc. głosujących przed elekcją do parlamentu maturzystów wskazało na Lewicę.
Ja już swoje lata mam i nie wiem czy moje spotkanie z licealistami dałoby im bodziec do wstąpienia w szeregi lewicowej partii lub chociaż skłoniło do pewnej aktywności. Ale wielu członków Lewicy  w wieku średnim i młodszym powinno podejmować rozmowy, organizować eventy z młodymi i dla młodych. Szukam w pamięci wskazówek programowych miejskich czy powiatowych struktur Lewicy, głównie SLD i nie znajduję sugestii zwiększenia aktywności w grupach 16 – 20 lat. Chodzi o to, że nie dla młodzieży a z młodzieżą. Mam oczywiście świadomość, że szkoła – słusznie – nie może zezwolić na polityczną aktywność na swoim terytorium ale wiem, że są sposoby na komunikowanie się z młodzieżą. Wiemy, że uczniowie szkół ponadpodstawowych są ludźmi faszerowanymi historycznymi niedomówieniami, przeinaczeniami a nawet bzdurami. Ludzie lewicy powinni ten myślowy bałagan korygować, uzupełniać, wzbogacać i czynić prawdziwym.
Z wielką uwagą wysłuchałem całego wystąpienia Roberta Biedronia podczas konwencji Nowej Lewicy w Słupsku. Nie będę omawiał tez i zawołań mówcy, które wygłosił. O nich się mówi, analizuje się, aprobuje lub zgłasza wątpliwości. Nie usłyszałem generalnego potępienia wystąpienia i kandydata. To dobrze, bo jak by wszystkim się podobało, to byłoby coś nie tak.
Mnie zabrakło w tym przemówieniu ważnego, niestety pomijanego także przez innych kandydatów – problemu KULTURY. Nie słyszałem, by któryś z kandydatów wygłosił choćby jedno zdanie, o akapicie nie wspomnę. Ja wiem, że działają w Polsce teatry, kabarety, estrady. Wiem, że nie działa cenzura, chociaż, …dałoby się procenzurowe wystąpienia zauważyć i to coraz częściej. Ograniczę się dziś do jednej dziedziny; do radia i telewizji. Ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku wyraźnie mówi, że radio i telewizja to najważniejsze narodowe instytucje kultury. Jeśli tak, to wypada w wystąpieniach kandydatów mówić, wręcz krzyczeć, że w ostatnich pięciu latach obniżanie jakościowe problematyki kulturalnej w państwowych publicznych środkach przekazu jest porażające!!. Jeżeli idolem, gwiazdą nad gwiazdami jest Zenek Martyniuk i disco polo, choć naprawdę nie mam nic przeciwko niemu i gatunkowi muzyki który uprawia, to się martwię. Co będzie dalej? Przypomnę, że w okresie PRL powstała „polska szkoła filmowa”, brylowali polscy plastycy, że wspomnę tylko Alinę Szapocznikow, kabarety były naprawdę mądre i śmieszne a teksty piosenek o czymś opowiadały. Była cenzura a mimo niej przebijało się wiele mądrych i skutecznie oddziałujących na powszechną wyobraźnię wytworów i utworów kultury. Radio i telewizja przygotowywały i emitowały wiele programów kształtujących gusta a nie tylko im schlebiających.  
W krótkim felietonie nie sposób opowiedzieć o dokonaniach naszych poprzedników. Więc do kandydata Lewicy, mądrego, przebojowego polityka wołam „Więcej kultury, proszę!”

Ryszard Sławiński

 

Wydanie bieżące

Recenzje

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

Niniejsza książka powstała jako rezultat głębokiego niepokoju wywołanego rugowaniem filozofii z nauczania na poszczególnych Wydziałach wyższych uczelni. W rezultacie potęguje się warstwa inteligencji o wąskich horyzontach myślowych.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Statystyka

Odsłon : 6544534

Temat dnia

Wojna?

Świat zbliżył się do niebezpiecznego punktu, a mocarstwa gotowe są rozpocząć nieobliczalną w skutkach wojnę. Przeciągający się konflikt na Ukrainie popycha władze rosyjskie do radykalniejszych kroków. Dokonują się zmiany w rosyjskim ustawodawstwie, w tym te dotyczące mobilizacji.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 17 września 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 13 września 2022 roku w Warszawie odbyło się otwarte zebranie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone sprawom przygotowań socjalistów i lewicy do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniu 11 września 2022 roku w Ewinie (woj. łódzkie) odbyły się tradycyjne obchody 78 rocznicy słynnej bitwy partyzanckiej oddziałów 3 Brygady Armii Ludowej im. J. Bema z niemieckim najeźdźcą.

Więcej …
 

Z inicjatywy Socjaldemokracji Polskiej, jak podał portal PPS, odbyło się w dniu 5 września 2022 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkanie partii politycznych reprezentujących część demokratycznej opozycji. Uczestniczyli: Polska Partia Socjalistyczna, Partia Zieloni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Unia Pracy oraz Wolność i Równość.

Więcej …
 

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji okręgowych Mazowsza: z Warszawy, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz samodzielnych kół.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2022 roku z okazji 117. rocznicy stracenia przez władze Rosji carskiej Stefana Okrzei, przedstawiciele Koła Parlamentarnego PPS z sen. Wojciechem Koniecznym – przewodniczącym Rady Naczelnej PPS na czele złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową przy Bramie Straceń Cytadeli.

Więcej …
 

W dniu 4 lipca 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne z okazji wydania nowego numeru „Przeglądu Socjalistycznego”.  Spotkali się autorzy i czytelnicy pisma.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podczas posiedzenia wysłuchano informacji na temat projektu „Porozumienie partii demokratycznej lewicy”.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2022 roku odbyła się konwencja programowa partii Razem. Do jej głównych haseł należały: rynek pracy bez śmieciówek, państwowy program budowy mieszkań, inwestycje publiczne w nowe technologie i atom, oraz prawo do przerywania ciąży.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 17 czerwca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia o charakterze sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczyło 18 osób. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia objęło okres działalności w latach 2017-2022.

Więcej …
 

Z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Płocku odbyło się w dniu 26 maja 2022 roku uroczyste spotkanie w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego poświęcone 130-leciu Polskiej Partii Socjalistycznej, które przypada w listopadzie.

Więcej …