Wybory 2020 pod znakiem kozła ofiarnego

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia i życie

Kozioł ofiarny to postać legendarna i historyczna. Władysław Kopaliński tak o niej pisze „kozioł ofiarny człowiek, na którego niesłusznie zrzuca się całą odpowiedzialność za coś” (Słownik mitów i tradycji kultury. Dom Wydawniczy Bellona Warszawa 2006). W strategii zniesławiania kozioł ofiarny pełni główną rolę jako osnowa działań politycznych, ataków personalnych. To ugruntowana funkcja w misji PIS-u. Zadanie to podejmą bez skrupułów główni aktorzy sceny akcji politycznej. Następnie włączają się „powielacze”, o przykłady nie trudno. A. Duda, prezydent i kandydat na prezydenta oskarżał Donalda Tuska, byłego premiera RP o zdradę, fałszerstwa, niegospodarność. Miał być powodem podarowania 50 mld złotych złodziejom.
Powtarzał to oskarżenie często na wiecach z wyborcami. Nie ma miejsca na dowody. W tej kampanii wyborczej roli wskazania kozła ofiarnego pojął się ochoczo sam premier Mateusz Morawiecki. Ten zajął się prezydentem Warszawy, który jak wiadomo kandyduje na poczet prezydenta RP. Co mu zarzuca a to, ze ścieki miejskie trafiały do Wisły i wojsko trzeba było wzywać na ratunek. Pomagierzy z rządu wynaleźli, że był za granicą na konferencji międzynarodowej 6 dni zamiast 3 itd. Papugi powtarzają za premierem i to, że mają świadka iż przemówienie było słabe. Metodę oczerniania stosuje się w szerokim zakresie, widocznie liczy się na jej skuteczność. Przykład dał swego czasu O. T Rydzyk, który odkrył, że Donaldowi Tuskowi z oczu wilkiem patrzy. To ta metoda.
A. Duda często przypomina, że polityczne szlify zdobywał w kancelarii prezydenta RP pod kierunkiem Lecha Kaczyńskiego ówczesnego Prezydenta. Tymczasem jego postępowanie etyczne zwłaszcza jawne łamanie prawa jest w konfrontacji z duchem tego czasu. Wówczas to powstał „Kodeks prezydencki postępowania etycznego dla premiera i rady ministrów”, który zawiera następujący tekst: „ polecam niniejszy kodeks do stosowania osobom pełniącym służbę publiczną. Złamania tego zobowiązania musi być jednoznaczne z dymisją. Tego zawsze będę się domagał. Lech Kaczyński” (Kodeksy etyczne w Polsce, Warszawa 2006 r.).
Trybunał Stanu dla łamiącego Konstytucję to małe piwo, powiedziałby prawy człowiek wobec moralnej wagi grzechu, jaki ciąży na uczniu w stosunku do mistrza, jakim dla A. Dudy miał być L. Kaczyński. Zauważmy, że Uniwersytet Jagielloński, na którym doktoryzował się A. Duda i jego promotor wielokrotnie dawali wyraz zdecydowanej dezaprobaty dla jego postępowania na stanowisku Prezydenta RP w konkretnych sprawach konstytucyjnej wagi.

Kupczenie

Cała polityka socjalna systemowo nastawiona jest na na bezwstydne kupczenie. Jak wymusić wdzięczność naiwnych wobec dobrej władzy, która obywatelskie zasoby przeznacza na obdarowanie ich dobrami w różnej postaci. Jednym czekoladki innym cukierki. Drugą strona kupczenia jest dziadowanie spokrewnione z żebractwem.
Skąd się biorą dobroduszni odbiorcy, adresaci tej polityki. To skrywana neutralność średniowiecznego feudalizmu z pańszczyzną i łaską pana. W prawdzie z krajobrazu polskiej wsi znikły folwarczne czworaki, są jednak dwory i pałacyki jako nośniki minionych czasów. W Ameryce (USA) ten miniony czas chciano wymknąć w rezerwatach dla rodzimej ludności tego kraju. Widzimy co tam się dzieje z pomnikami bohaterów tych czasów. Nawet naszego Tadeusza Kościuszki na pomniku spotkała przygana. Czy naszego. Na Białorusi twierdzi się, że Kościuszko był Białorusinem. Potwierdza się obserwacja, że nośniki pamięci trwają dłużej niż rzeczy fizyczne.
Czyżby eksperci od stanu umysłów obywatelskich trafne stawiają diagnozy. Liczy się zasada T. Kotarbińskiego skuteczności metody wobec przyjętego celu. Jak wiadomo początkiem było sławetne+ co miało zapobiec spadkowi przyrostu naturalnego. Teoria nie sprawdziła się. Pomimo tego metoda darów kontynuowana jest dalej. Emerytom 13 emerytury i temu podobne inicjatywy. W ostatnich dniach kampanii wyborczej sam premier M. Morawiecki zadbał o względy samorządów gmin Objeżdżał kraj i wręczał tekturowe promesy, choć Sejm nie podjął w tej sprawie jeszcze decyzji.
Ponieważ dotychczasowe metody postępowania władzy „sprawdzają się”, nie będzie chciała z nich zrezygnować. Opozycja obchodzi się z ta sprawą, jak z przysłowiowym święconym jajkiem. 10 milionów wyborców odnosi się z zasadniczą rezerwą, dając wyraz w głosowaniu. A kiedyś to mięliśmy dobry międzynarodowy rezultat.
Polityka szybciej czy później wróci na drogę rozsądku i praworządności. Ile państwa w państwie a ile w nim samorządu, to droga do optymalnych rozwiązań.
Pomimo straszenia wyborców, że opozycja u władzy odbierze obywatelom to 500+ i przeznaczy na odszkodowania za minie żydowskie (za TOK FM, aktywistka Holecka, 18.07.2020).
Wróćmy do domu. Polska to nasz DOM, który ma regulamin, to Jego Konstytucja.
Kto tego nie respektuje znajduje się mentalnie poza jego Progiem. Takie jest posłanie Kodeksu Etycznego Lecha Kaczyńskiego.

Oczekiwany właściwy początek

A. Duda mówił, że w nowej kadencji będzie odpowiadał przed Bogiem, Historią i Narodem. Na początek przyjął dokument PKW o nominacji Prezydenckiej w Zamku Królewskim. Żeby jednak nie przewróciło mu się w głowie Prezes przyszedł spóźniony w czasie, kiedy ten przemawiał.

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, działacz polityczny i społeczny.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 5669083

Temat dnia

Kilka twardych prawd o Funduszu Odbudowy

Praktycznie nie ma podziału środków na dotacje i pożyczki. Nigdy nie ma darmowych pieniędzy. Pożyczki mają być spłacone przez pożyczkobiorców. Dotacje będą spłacane z dochodów Unii, a wiec podatków nakładanych na podmioty działające w krajach Unii. Ponieważ jesteśmy biedniejsi, więc pewnie mniej unijnych podatków zapłacimy.

Więcej …

Na lewicy

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa- złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2021 roku w większości miast i środowisk lewicowych w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające święto 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 kwietnia 2021 roku  "Apel pierwszomajowy PPS w roku 2021".

Więcej …
 

Przewodniczący RN PPS, sen. Wojciech Konieczny opublikował w dniu 14 kwietnia 2021 roku oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczy kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej …
 

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …