Wybory 2020 pod znakiem kozła ofiarnego

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia i życie

Kozioł ofiarny to postać legendarna i historyczna. Władysław Kopaliński tak o niej pisze „kozioł ofiarny człowiek, na którego niesłusznie zrzuca się całą odpowiedzialność za coś” (Słownik mitów i tradycji kultury. Dom Wydawniczy Bellona Warszawa 2006). W strategii zniesławiania kozioł ofiarny pełni główną rolę jako osnowa działań politycznych, ataków personalnych. To ugruntowana funkcja w misji PIS-u. Zadanie to podejmą bez skrupułów główni aktorzy sceny akcji politycznej. Następnie włączają się „powielacze”, o przykłady nie trudno. A. Duda, prezydent i kandydat na prezydenta oskarżał Donalda Tuska, byłego premiera RP o zdradę, fałszerstwa, niegospodarność. Miał być powodem podarowania 50 mld złotych złodziejom.
Powtarzał to oskarżenie często na wiecach z wyborcami. Nie ma miejsca na dowody. W tej kampanii wyborczej roli wskazania kozła ofiarnego pojął się ochoczo sam premier Mateusz Morawiecki. Ten zajął się prezydentem Warszawy, który jak wiadomo kandyduje na poczet prezydenta RP. Co mu zarzuca a to, ze ścieki miejskie trafiały do Wisły i wojsko trzeba było wzywać na ratunek. Pomagierzy z rządu wynaleźli, że był za granicą na konferencji międzynarodowej 6 dni zamiast 3 itd. Papugi powtarzają za premierem i to, że mają świadka iż przemówienie było słabe. Metodę oczerniania stosuje się w szerokim zakresie, widocznie liczy się na jej skuteczność. Przykład dał swego czasu O. T Rydzyk, który odkrył, że Donaldowi Tuskowi z oczu wilkiem patrzy. To ta metoda.
A. Duda często przypomina, że polityczne szlify zdobywał w kancelarii prezydenta RP pod kierunkiem Lecha Kaczyńskiego ówczesnego Prezydenta. Tymczasem jego postępowanie etyczne zwłaszcza jawne łamanie prawa jest w konfrontacji z duchem tego czasu. Wówczas to powstał „Kodeks prezydencki postępowania etycznego dla premiera i rady ministrów”, który zawiera następujący tekst: „ polecam niniejszy kodeks do stosowania osobom pełniącym służbę publiczną. Złamania tego zobowiązania musi być jednoznaczne z dymisją. Tego zawsze będę się domagał. Lech Kaczyński” (Kodeksy etyczne w Polsce, Warszawa 2006 r.).
Trybunał Stanu dla łamiącego Konstytucję to małe piwo, powiedziałby prawy człowiek wobec moralnej wagi grzechu, jaki ciąży na uczniu w stosunku do mistrza, jakim dla A. Dudy miał być L. Kaczyński. Zauważmy, że Uniwersytet Jagielloński, na którym doktoryzował się A. Duda i jego promotor wielokrotnie dawali wyraz zdecydowanej dezaprobaty dla jego postępowania na stanowisku Prezydenta RP w konkretnych sprawach konstytucyjnej wagi.

Kupczenie

Cała polityka socjalna systemowo nastawiona jest na na bezwstydne kupczenie. Jak wymusić wdzięczność naiwnych wobec dobrej władzy, która obywatelskie zasoby przeznacza na obdarowanie ich dobrami w różnej postaci. Jednym czekoladki innym cukierki. Drugą strona kupczenia jest dziadowanie spokrewnione z żebractwem.
Skąd się biorą dobroduszni odbiorcy, adresaci tej polityki. To skrywana neutralność średniowiecznego feudalizmu z pańszczyzną i łaską pana. W prawdzie z krajobrazu polskiej wsi znikły folwarczne czworaki, są jednak dwory i pałacyki jako nośniki minionych czasów. W Ameryce (USA) ten miniony czas chciano wymknąć w rezerwatach dla rodzimej ludności tego kraju. Widzimy co tam się dzieje z pomnikami bohaterów tych czasów. Nawet naszego Tadeusza Kościuszki na pomniku spotkała przygana. Czy naszego. Na Białorusi twierdzi się, że Kościuszko był Białorusinem. Potwierdza się obserwacja, że nośniki pamięci trwają dłużej niż rzeczy fizyczne.
Czyżby eksperci od stanu umysłów obywatelskich trafne stawiają diagnozy. Liczy się zasada T. Kotarbińskiego skuteczności metody wobec przyjętego celu. Jak wiadomo początkiem było sławetne+ co miało zapobiec spadkowi przyrostu naturalnego. Teoria nie sprawdziła się. Pomimo tego metoda darów kontynuowana jest dalej. Emerytom 13 emerytury i temu podobne inicjatywy. W ostatnich dniach kampanii wyborczej sam premier M. Morawiecki zadbał o względy samorządów gmin Objeżdżał kraj i wręczał tekturowe promesy, choć Sejm nie podjął w tej sprawie jeszcze decyzji.
Ponieważ dotychczasowe metody postępowania władzy „sprawdzają się”, nie będzie chciała z nich zrezygnować. Opozycja obchodzi się z ta sprawą, jak z przysłowiowym święconym jajkiem. 10 milionów wyborców odnosi się z zasadniczą rezerwą, dając wyraz w głosowaniu. A kiedyś to mięliśmy dobry międzynarodowy rezultat.
Polityka szybciej czy później wróci na drogę rozsądku i praworządności. Ile państwa w państwie a ile w nim samorządu, to droga do optymalnych rozwiązań.
Pomimo straszenia wyborców, że opozycja u władzy odbierze obywatelom to 500+ i przeznaczy na odszkodowania za minie żydowskie (za TOK FM, aktywistka Holecka, 18.07.2020).
Wróćmy do domu. Polska to nasz DOM, który ma regulamin, to Jego Konstytucja.
Kto tego nie respektuje znajduje się mentalnie poza jego Progiem. Takie jest posłanie Kodeksu Etycznego Lecha Kaczyńskiego.

Oczekiwany właściwy początek

A. Duda mówił, że w nowej kadencji będzie odpowiadał przed Bogiem, Historią i Narodem. Na początek przyjął dokument PKW o nominacji Prezydenckiej w Zamku Królewskim. Żeby jednak nie przewróciło mu się w głowie Prezes przyszedł spóźniony w czasie, kiedy ten przemawiał.

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, działacz polityczny i społeczny.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Statystyka

Odsłon : 5210990

Temat dnia

Prawda o rurociągu Nord Stream

Większość polityków za polską rację stanu uznaje potępianie rurociągu Nord Stream. Warto o tym powiedzieć kilka słów prawdy. W 2005 r. rząd Jerzego Buzka odrzucił propozycję Rosji budowy przez terytorium Polski rurociągu do Niemiec. Mielibyśmy opłaty za przesył i kontrolę nad rurą.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 września 2020 roku w Warszawie odbyło się z inicjatywy Unii Pracy szerokie spotkanie przedstawicieli ugrupowań lewicowych, podczas którego wręczono Nagrodę im. A. Małachowskiego.

Więcej …
 

Przedstawiciele Parlamentarnego Klubu Lewicy spotkali się 13 września 2020 roku w warszawskiej siedzibie OPZZ z przedstawicielami związków zawodowych, świata nauki, organizacji kobiecych, ekologicznych, LGBT, opowiadających się za świeckim państwem.

Więcej …
 

W dniu 11 września 2020 roku w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu i Rady Konsultacyjnej Porozumienia Socjalistów. Podczas spotkania przedyskutowano problemy dotyczące aktualnej sytuacji na lewicy i sygnalizowanych planów organizacji w listopadzie 2020 roku III Kongresu Lewicy.

Więcej …
 

Stowarzyszenie Polska-Białoruś opublikowało w dniu 8 września 2020 roku stanowisko woec sytuacji na Białorusi i relacji polsko-białoruskich.

Więcej …
 

W dniu 21 sierpnia 2020 roku Biuro Prasowe PPS przekazało do wiadomości publicznej stanowisko Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wobec wydarzeń związanych z próbą przeforsowania podwyżek uposażeń dla najwyższych urzędników w Polsce.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 12 sierpnia 2020 roku "List otwarty PPS do ludzi pracy Republiki Białoruskiej". List związany jest z aktualną sytuacją w tym kraju po wyborach prezydenckich i wzajemnymi relacjami Polska - Białoruś.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowaław dniu 11 sierpnia 2020 roku stanowisko Prezydium RN PPS w sprawie wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w Warszawie.

Więcej …
 

Delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej w dniu 31 lipca 2020 roku złożyła kwiaty przed pomnikiem zgrupowania „Żywiciel” oraz przy tablicy pamiątkowej na „Kotłowni WSM” pamięci poległym w pierwszym boju Powstania, powstańcom z Batalionu OW PPS im. gen. J. Dąbrowskiego.

Więcej …
 

W dniu 25 lipca 2020 roku na sosnowieckim cmentarzu spotkali się ludzie pamiętający o 19 rocznicy śmierci polskiego przywódcy okresu Polski Ludowej - Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Stefan Aleksander Okrzeja członek organizacji Bojowej PPS, bohater walki o niepodległość Polski i przemiany społeczne został przypomniany i uczczony przez przedstawicieli Rady Naczelnej PPS w dniu 21 lipca 2020 roku.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2020 roku tuż przed godziną 20. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Jak poinformował przewodniczący PKW, Andrzej Duda w II turze wyborów uzyskał 51,03 proc. głosów - zagłosowało na niego 10 440 648 osób. Z kolei Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. - zagłosowało na niego 10 018 263 osób.

 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 6 lipca 2020 roku uchwałę w sprawie II tury wyborów prezydenckich.

Więcej …