Co ja na to…?

Drukuj PDF

Felieton - Moja Polska
Jan Herman

Należę do tej mniejszości, malejącej zresztą w szybkim tempie, która nie akceptuje kierunku, w którym pomyka stado wyznawców tak zwanej lewicy. Domniemanej, tak samo jak domniemany był PRL-owski socjalizm. Pewnie potrzebne jest wyjaśnienie. Moje myślenie o lewicowości jest takie, że warto zastanowić się, w jaki sposób nieliczni stają się krezusami, a zdecydowana większość nie radzi sobie w różnych sytuacjach życiowych. W różnych: w biznesie, w zatrudnieniu, w sprawach rodzinnych, w sprawach zdrowotnych, w życiu sąsiedzkim, w zdobywaniu wiedzy, itd.
Oczywiście, są też sprawy absolutnie służące większości, w których osiąga ona mistrzostwo: gadgety teleinformatyczne, zadymy uliczne, zerowe zainteresowanie samorządnością i znikoma obywatelskość.

A przede wszystkim życie na czyjś koszt: nie pomyliłem się: większość żyje na cudzy koszt, ale to nie jest tak jak się Wam wydaje: to nie zamożna i przedsiębiorcza mniejszość dokłada się do zadym ulicznych,  do stanowisk pracy, do gadgetów multimedialnych, itp. Rzeczona większość zdaje się wykorzystywać sama siebie, poświęca czas, zapał i energię na dziesiątki spraw pisanych Dużymi Literami, odnosząc setki pyrrusowych zwycięstw w tysiącach nisz swojej aktywności, nie dochodząc w niej do niczego wartościowego, ale mając nieliczone powody do satysfakcji.
Nazwijmy to „kulturą samozatracenia”. I przeciwstawmy ją kulturze „dobrej roboty”, z której wszyscy mogliby mieć pożytek jako zbiorowość i jako miriada jednostek, jako drobne wspólnoty, nano-społeczności.
Lewica – jakkolwiek ją rozumieć – od zawsze (do niedawna) tęskniła do dobrej roboty, aby ich ojczyny rosły w siłę, a pojedyncze ludzkie konstelacje miały się dostatniej. To lewica uważa(ła), że źródłem dochodu człowieka powinna być wyłącznie praca własna dająca pożytek społeczny, poza oczywistymi wyjątkami: wiek niemowlęcy albo sędziwy, choroba albo inwalidztwo, ciąża.
Ja sam może się sprzeniewierzam postulatom lewicowym i takiejż moralności, głosząc cywilizacyjną potrzebę zagwarantowania każdemu tzw. 5+2, czyli Podłogi (domu), Posiłku (wżywienia), Koszuli (przyodziewku wedle pory roku), Biletu (by mógł się przemieszczać), Gazety (źródła rzetelnej informacji bez reklam) oraz – przez całe życie –opieki zdrowotnej i edukacyjnej – wszystko na poziomie minimalnym, ale godnym. Nota bene – świrująca na innych punktach nasza „władza” akurat tu pomyka w słusznym kierunku. Kupuje głosy? Lewico, a czemu ty nie kupowałaś w ten sposób?
Zamiast tego, mamy drugorzędne (choć pewnie ważne) sprawy: wciąż niekończące się epizody bezpłodnego, a to egzaltowanego pacyfizmu (przy akceptacji NATO w Polsce), LGBT (przy rosnącej roszczeniowości tych obywateli), feminizmu (mającego niezwykle twórczy program „wypierdalać”), ekologizmu (zamiast projektu znalezienia się Człowieka w paskudnej rzeczywistości, której nie odwrócimy), itd.
Ale o tym, co „wiadomo” z lektury klasyków – czyli samorządność obywatelska w pracy i miejscu osiedlenia (zrzeszenie zrzeszeń wolnych wytwórców), która pęczniejąc wypiera Państwo z kolejnych prerogatyw, immunitetów i regaliów, aż „obumrze” – żaden mój „towarzysz” nawet nie wspomni! Nawet mój ulubiony senator  PPS, nie mówiąc już o „liderach”, czyli Włodzimierzu, Adrianie czy Robercie, o Barbarze, Grzegorzu, Wojciechu, o Monice córce innego Wojciecha, o Marszałkini Wandzie, o tylu światłych i nieźle pozycjonowanych współwładcach Polski…
Pewien tęgi Ryszard, mój rówieśnik zwany... no, sybarytą, ogłosił kiedyś na zebraniu partyjnym, że marksizm nie jest już  inspiracją dla polskiej lewicy. Prosiłem by powtórzył - bez mrugnięcia okiem powtórzył. A co jest taka inspiracją, zapytałem. I już kilkanaście lat czekam na odpowiedź.
Mniej-więcej to samo głoszę całe swoje dorosłe życie, i jakoś nigdy nie mam ani racji, ani posłuchu.
Więc, tytułowo – ja na to sądzę, że nie będę się „ubiegał”. Robię swoje w małej gminie, wedle zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Z obrzygańcami się nie zadawaj.
Powoli, zdążę.

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Thomas Piketty, kontynuując swoje badania nad nierównościami (społecznym i ekonomicznymi), opublikował w marcu 2020 roku następną książkę (Capital and Ideology) – próbę przedstawiającą tematykę i analizę nierówności ekonomicznych i społecznych na przestrzeni dziejów, kultur i lokalizacji geograficznych.

Więcej …
 

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 5503220

Temat dnia

Ratując planetę

Mówiąc o klimacie nie da się mówić o "dobrych i złych" wiadomościach. Są tylko złe. Regularnie biorę udział w strajkach klimatycznych i sama doświadczyłam jak traktowani są młodzi ludzie walczący o środowisko. Jesteśmy zastraszani, legitymowani przez policję, aresztowani, ciągani po sądach, stawia się wobec nas zmyślone zarzuty, stosuje przemoc.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …
 

Rząd Mateusza Morawieckiego zagroził Unii Europejskiej wetem budżetu unijnego i pakietu pomocowego mającego na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego pandemią, jeśli powiązane one będą z przestrzeganiem praworządności.

Więcej …
 

W dniu 13 listopada 2020 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie, przy Obelisku upamiętniającym wydarzenia z 13-go listopada 1904 roku załopotały flagi PPS i rozbrzmiał Czerwony Sztandar!

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2020 roku, w 102 rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej delegacje PPS i Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 31 października 2020 roku delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem I premiera Polski Niepodległej Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …