Inżynieria szarlatanerii

Drukuj PDF

Jan Herman
Felieton - Moja Polska

Jako człowiek mający jakieś pojęcie nt. ekonomii (czyli narracji nt. reguł i schematów gospodarczych) coraz częściej przychodzi mi komentować profil dyplomowanych ekonomistów słowami „inżynier ekonomii”.
Ekonomia jest nauką społeczną stosującą metody estymacji statystycznej (modelowania, prognozowania, ocen) jako wsparcie dla swoich analiz psycho-kulturowo-mentalnych decydujących o  diagnozie procesów i wydarzeń gospodarczych. Ekonomista, któremu obce są zagadnienia antropologii, socjologii, psychologii czy politologii – mógłby się może lepiej spełnić jako projektant gier komputerowych, a nie reformator gospodarki, czy choćby jej administrator.


Równie wielowątkową dyscypliną jest medycyna, kapłaństwo albo sztuka wojny. Więcej w nich tego, co niemierzalne i wyczuwalne, intuicyjne – niż namacalnych konkretów. A to oznacza, że coraz częściej występuje w ich łonie – zwłaszcza w dobie przesileń, niespodzianek – myślenia magicznego, które w konsekwencji prowadzi do równie magicznych praktyk.
I tu mamy to samo, co w przypadku ekonomii. Stary żart nt. ekonomistów brzmi: to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla tych, którzy jeszcze nie zauważyli: niniejsza notatka jest na temat tzw. pandemii koronawirusowej.
W moim przekonaniu mamy do czynienia z jednym z wielu wirusów, wygenerowanych z Natury ale przy dużym udziale świata SYNTETYCZNEGO. Drobnoustrój ten pojawił się równie przypadkowo jak setki innych, na skutek zmieszania wieloźródłowych spraw toksyczno-immunologicznych, jego (dla niektórych osób) śmiercionośna zjadliwość jest krótkotrwała (w pojedynkę wygasa po ok. 3 tygodniach), ale na skutych echo-przenoszenia i tzw. nawrotów „kręci się i krząta” ów wirus to tu, to tam i wciąż zagraża nieodpornym jednostkom (takich jest – szacuję – około 1/3 tzw. populacji).
Zrozumiawszy, a właściwie przeczuwszy to, co napisałem powyżej – politycy (uczestnicy gry wszystkich ze wszystkimi o wszystko), z pomocą szarlatanerii przystąpili do profesjonalnego, wręcz marketingowego mieszania WSZYSTKIM w głowach, sercach, duszach i sumieniach. Bez równie usłużnych, co dyżurnych „autorytetów” medycznych – szybko okazali by się takimi, jacy są, czyli szalbierzami o skłonnościach manipulacyjno-totalitarnych.
Co robią zatem – odpłatnie – wyselekcjonowani medycy? To proste, wspomniałem już powyżej: są to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla jasności: dziś nikt już nie obali moich wywodów twierdząc, że w tej sprawie mam poglądy chwiejne i zmienne. Od początku bowiem (od roku co najmniej) twierdzę to samo, czytaj: prawdziwe jest moje „a nie mówiłem?”. Nawet FB to zna.
Kiedy magiczne myślenie i działanie rozpowszechnia się w trybie namnażającej reakcji łańcuchowej – żer odnajdują wszyscy , którzy – po raz trzeci powtórzę – umieją Jutro z wielką wprawą wyjaśnić niepowodzenia swoich Wczorajszych przewidywań na Dziś. W tym przypadku – na tzw. pandemii żerują politycy, biznes i medycy.
Politycy mają używanie: wirus ma swoje nowe życie, dzięki psychozie, jaką wywołują i zaogniają media, a szkody w ten sposób wywołane mają charakter kryminalny, zwłaszcza zaniedbania i chaos decyzyjny.
Biznes koronawirusowy ma też używanie, kosztem „normalnego” biznesu, a szkody wywołane w ten sposób mają charakter aferalny.
Medycy-eksperci mają swoją „premię za usłużność”, ale w ten sposób zaniedbują to co najbardziej oczywiste: blokują ludziom normalne życie, zamiast osaczyć źródło toksyczne. Są winni wielu tragediom.

* * *

Wiem, wiem. Setki ludzi dziennie umierają, a ci który zachorują – cierpią nieraz katusze. Można z wielką pewnością powiedzieć, że mieszanka małych geszeftów i niskich pobudek dała efekt dramatyczny, a cała para poszła w liczne gwizdki, zamiast w elementarne, wykładane w szkołach działania. Są winni, znani, ale nie będą poddani nawet dochodzeniom, ze względu na ważny interes… społeczny…?

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Statystyka

Odsłon : 5927587

Temat dnia

Zaskoczenie?

Manewry "Zapad-2021" się zakończyły, Rosjanie, "zielonymi ludzikami", na Polskę,  wbrew przewidywaniom wiceministra MON  Marcina Ociepy w radiu ZET nie napadli , jednak wnioski należy wyciągnąć:

Więcej …

Na lewicy

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …