Inżynieria szarlatanerii

Drukuj PDF

Jan Herman
Felieton - Moja Polska

Jako człowiek mający jakieś pojęcie nt. ekonomii (czyli narracji nt. reguł i schematów gospodarczych) coraz częściej przychodzi mi komentować profil dyplomowanych ekonomistów słowami „inżynier ekonomii”.
Ekonomia jest nauką społeczną stosującą metody estymacji statystycznej (modelowania, prognozowania, ocen) jako wsparcie dla swoich analiz psycho-kulturowo-mentalnych decydujących o  diagnozie procesów i wydarzeń gospodarczych. Ekonomista, któremu obce są zagadnienia antropologii, socjologii, psychologii czy politologii – mógłby się może lepiej spełnić jako projektant gier komputerowych, a nie reformator gospodarki, czy choćby jej administrator.


Równie wielowątkową dyscypliną jest medycyna, kapłaństwo albo sztuka wojny. Więcej w nich tego, co niemierzalne i wyczuwalne, intuicyjne – niż namacalnych konkretów. A to oznacza, że coraz częściej występuje w ich łonie – zwłaszcza w dobie przesileń, niespodzianek – myślenia magicznego, które w konsekwencji prowadzi do równie magicznych praktyk.
I tu mamy to samo, co w przypadku ekonomii. Stary żart nt. ekonomistów brzmi: to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla tych, którzy jeszcze nie zauważyli: niniejsza notatka jest na temat tzw. pandemii koronawirusowej.
W moim przekonaniu mamy do czynienia z jednym z wielu wirusów, wygenerowanych z Natury ale przy dużym udziale świata SYNTETYCZNEGO. Drobnoustrój ten pojawił się równie przypadkowo jak setki innych, na skutek zmieszania wieloźródłowych spraw toksyczno-immunologicznych, jego (dla niektórych osób) śmiercionośna zjadliwość jest krótkotrwała (w pojedynkę wygasa po ok. 3 tygodniach), ale na skutych echo-przenoszenia i tzw. nawrotów „kręci się i krząta” ów wirus to tu, to tam i wciąż zagraża nieodpornym jednostkom (takich jest – szacuję – około 1/3 tzw. populacji).
Zrozumiawszy, a właściwie przeczuwszy to, co napisałem powyżej – politycy (uczestnicy gry wszystkich ze wszystkimi o wszystko), z pomocą szarlatanerii przystąpili do profesjonalnego, wręcz marketingowego mieszania WSZYSTKIM w głowach, sercach, duszach i sumieniach. Bez równie usłużnych, co dyżurnych „autorytetów” medycznych – szybko okazali by się takimi, jacy są, czyli szalbierzami o skłonnościach manipulacyjno-totalitarnych.
Co robią zatem – odpłatnie – wyselekcjonowani medycy? To proste, wspomniałem już powyżej: są to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla jasności: dziś nikt już nie obali moich wywodów twierdząc, że w tej sprawie mam poglądy chwiejne i zmienne. Od początku bowiem (od roku co najmniej) twierdzę to samo, czytaj: prawdziwe jest moje „a nie mówiłem?”. Nawet FB to zna.
Kiedy magiczne myślenie i działanie rozpowszechnia się w trybie namnażającej reakcji łańcuchowej – żer odnajdują wszyscy , którzy – po raz trzeci powtórzę – umieją Jutro z wielką wprawą wyjaśnić niepowodzenia swoich Wczorajszych przewidywań na Dziś. W tym przypadku – na tzw. pandemii żerują politycy, biznes i medycy.
Politycy mają używanie: wirus ma swoje nowe życie, dzięki psychozie, jaką wywołują i zaogniają media, a szkody w ten sposób wywołane mają charakter kryminalny, zwłaszcza zaniedbania i chaos decyzyjny.
Biznes koronawirusowy ma też używanie, kosztem „normalnego” biznesu, a szkody wywołane w ten sposób mają charakter aferalny.
Medycy-eksperci mają swoją „premię za usłużność”, ale w ten sposób zaniedbują to co najbardziej oczywiste: blokują ludziom normalne życie, zamiast osaczyć źródło toksyczne. Są winni wielu tragediom.

* * *

Wiem, wiem. Setki ludzi dziennie umierają, a ci który zachorują – cierpią nieraz katusze. Można z wielką pewnością powiedzieć, że mieszanka małych geszeftów i niskich pobudek dała efekt dramatyczny, a cała para poszła w liczne gwizdki, zamiast w elementarne, wykładane w szkołach działania. Są winni, znani, ale nie będą poddani nawet dochodzeniom, ze względu na ważny interes… społeczny…?

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Statystyka

Odsłon : 5582631

Temat dnia

Socjalizm da ludziom szansę

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wzrost aktywności młodzieżowych organizacji lewicowych, w tym Czerwonej Młodzieży. Ta progresywna tendencja często spędza sen z powiek prawicowym działaczom, zastanawiającym się w swoich mediach, skąd u młodych ludzi tak niezrozumiałe dla konserwatystów poglądy. W końcu prawica robi wszystko, żeby siłą wychowywać młodzież na swoje podobieństwo!

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …