Inżynieria szarlatanerii

Drukuj PDF

Jan Herman
Felieton - Moja Polska

Jako człowiek mający jakieś pojęcie nt. ekonomii (czyli narracji nt. reguł i schematów gospodarczych) coraz częściej przychodzi mi komentować profil dyplomowanych ekonomistów słowami „inżynier ekonomii”.
Ekonomia jest nauką społeczną stosującą metody estymacji statystycznej (modelowania, prognozowania, ocen) jako wsparcie dla swoich analiz psycho-kulturowo-mentalnych decydujących o  diagnozie procesów i wydarzeń gospodarczych. Ekonomista, któremu obce są zagadnienia antropologii, socjologii, psychologii czy politologii – mógłby się może lepiej spełnić jako projektant gier komputerowych, a nie reformator gospodarki, czy choćby jej administrator.


Równie wielowątkową dyscypliną jest medycyna, kapłaństwo albo sztuka wojny. Więcej w nich tego, co niemierzalne i wyczuwalne, intuicyjne – niż namacalnych konkretów. A to oznacza, że coraz częściej występuje w ich łonie – zwłaszcza w dobie przesileń, niespodzianek – myślenia magicznego, które w konsekwencji prowadzi do równie magicznych praktyk.
I tu mamy to samo, co w przypadku ekonomii. Stary żart nt. ekonomistów brzmi: to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla tych, którzy jeszcze nie zauważyli: niniejsza notatka jest na temat tzw. pandemii koronawirusowej.
W moim przekonaniu mamy do czynienia z jednym z wielu wirusów, wygenerowanych z Natury ale przy dużym udziale świata SYNTETYCZNEGO. Drobnoustrój ten pojawił się równie przypadkowo jak setki innych, na skutek zmieszania wieloźródłowych spraw toksyczno-immunologicznych, jego (dla niektórych osób) śmiercionośna zjadliwość jest krótkotrwała (w pojedynkę wygasa po ok. 3 tygodniach), ale na skutych echo-przenoszenia i tzw. nawrotów „kręci się i krząta” ów wirus to tu, to tam i wciąż zagraża nieodpornym jednostkom (takich jest – szacuję – około 1/3 tzw. populacji).
Zrozumiawszy, a właściwie przeczuwszy to, co napisałem powyżej – politycy (uczestnicy gry wszystkich ze wszystkimi o wszystko), z pomocą szarlatanerii przystąpili do profesjonalnego, wręcz marketingowego mieszania WSZYSTKIM w głowach, sercach, duszach i sumieniach. Bez równie usłużnych, co dyżurnych „autorytetów” medycznych – szybko okazali by się takimi, jacy są, czyli szalbierzami o skłonnościach manipulacyjno-totalitarnych.
Co robią zatem – odpłatnie – wyselekcjonowani medycy? To proste, wspomniałem już powyżej: są to tacy fachowcy, którzy JUTRO ze znawstwem i z powalającą wiarygodnością wyjaśnią, dlaczego DZIŚ nie stało się to, co zapowiadali WCZORAJ.
Dla jasności: dziś nikt już nie obali moich wywodów twierdząc, że w tej sprawie mam poglądy chwiejne i zmienne. Od początku bowiem (od roku co najmniej) twierdzę to samo, czytaj: prawdziwe jest moje „a nie mówiłem?”. Nawet FB to zna.
Kiedy magiczne myślenie i działanie rozpowszechnia się w trybie namnażającej reakcji łańcuchowej – żer odnajdują wszyscy , którzy – po raz trzeci powtórzę – umieją Jutro z wielką wprawą wyjaśnić niepowodzenia swoich Wczorajszych przewidywań na Dziś. W tym przypadku – na tzw. pandemii żerują politycy, biznes i medycy.
Politycy mają używanie: wirus ma swoje nowe życie, dzięki psychozie, jaką wywołują i zaogniają media, a szkody w ten sposób wywołane mają charakter kryminalny, zwłaszcza zaniedbania i chaos decyzyjny.
Biznes koronawirusowy ma też używanie, kosztem „normalnego” biznesu, a szkody wywołane w ten sposób mają charakter aferalny.
Medycy-eksperci mają swoją „premię za usłużność”, ale w ten sposób zaniedbują to co najbardziej oczywiste: blokują ludziom normalne życie, zamiast osaczyć źródło toksyczne. Są winni wielu tragediom.

* * *

Wiem, wiem. Setki ludzi dziennie umierają, a ci który zachorują – cierpią nieraz katusze. Można z wielką pewnością powiedzieć, że mieszanka małych geszeftów i niskich pobudek dała efekt dramatyczny, a cała para poszła w liczne gwizdki, zamiast w elementarne, wykładane w szkołach działania. Są winni, znani, ale nie będą poddani nawet dochodzeniom, ze względu na ważny interes… społeczny…?

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Statystyka

Odsłon : 5810520

Temat dnia

Nowy ruch społeczny?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat młode pokolenie ruszyło się dwa razy: gdy chciano ograniczyć swobodę korzystania z Internetu oraz po wprowadzeniu zakazu aborcji. To dotyczyło spraw osobiście dotykających młodzież. W innych sprawach nie ma masowych protestów.

Więcej …

Na lewicy

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

Jak podały liczne media, Warszawa zorganizowała w sobotnie popołudnie 19 czerwca 2021 roku największe w Polsce święto równości. Ulice miasta wypełniły się tęczowymi barwami oraz ludźmi, którzy wspólnie maszerowali przez miasto, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji.

Więcej …
 

Zwycięstwo w pierwszej turze wyborów przedterminowych w Rzeszowie na prezydenta miasta w dniu 13 czerwca 2021 roku odniósł Konrad Fijołek, radny miejski, popierany przez większość opozycji parlamentarnej w tym Lewicy. Uzyskał on 56,51 proc. głosów, zwyciężając w I turze.

Więcej …
 

W dniu 22 maja 2021 w Sali Wiedeńskiej Stacji Polskiej Akademii Nauk odbyła się gala, w czasie której prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska otrzymała „Złotą Sowę Polonii” za współpracę ze środowiskami polonijnymi.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna upowszechniła w dniu 25 maja 2021 roku oświadczenie w sprawie Kopalni Turów.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało w dniu 21 maja 2021 roku "Oświadczenie w sprawie Polskiego Ładu".

Więcej …
 

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa- złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2021 roku w większości miast i środowisk lewicowych w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające święto 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 kwietnia 2021 roku  "Apel pierwszomajowy PPS w roku 2021".

Więcej …
 

Przewodniczący RN PPS, sen. Wojciech Konieczny opublikował w dniu 14 kwietnia 2021 roku oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczy kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej …