Polski Ład „czyli cel przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce’’

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia i życie

Pewna politolożka, ład skojarzyła ze słowem ładnie. Nie będę wyjawiał jej nazwiska, ale to nie był mój pomysł. Czyli w Polsce ma być ładnie. A jak będzie??
Zauważmy, że władze nie dokonywały oceny realizacji „Programu Dobra Zmiana’’. Chyba, że ocena jest pośrednia, wynikająca z treści dziesięciu punktów programu pod nazwą Polski Ład. Myśl przewodnia tego programu sprowadza się do zmniejszenia nierówności w społeczeństwie, i cel – osiągnięcia standardu poziomu życia na zachodzie Europy.
Takie zamierzenie, jak wiadomo znajdowało się u podstaw programowych Polski Ludowej. Nie było to odkryciem, Lecz naśladownictwem. Odnotowuje taką prawdę historia. Oto, jak dowiadujemy się z Biblii, historyczni Izraelici wprowadzali urawniłowkę, czy wyrównywarkę (Marcin Madczak) co 50 lat. „cały ten rok 50 będzie dla was rokiem jubileuszowym”.
PiS idzie na skróty i podejmuje się wprowadzenia owej wyrównywarki już po pięciu latach sprawowania władzy w Polsce. Być może wesprze go „Łada wymyślona przez Jana Długosza – Bogini Słowiańska” (Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury).
Owe 10 punktów programu Polskiego Ładu, które premier zaprezentował to zestawienie tematów metodą księgowych i prawników, a nie ekonomistów. Z czasem mają przyjąć postać ustaw. Dlatego ma rację Witold Gadomski, że pojawią się „Nieoczekiwane efekty, o których politycy nie chcą wiedzieć” (G.W. 24.maj 2021). Tymczasem już w ministerstwie finansów policzono oczekiwane skutki zapowiadanych konsekwencji w programie. „Polski Ład”.
Pierwsze dwa z dziesięciu projektów na rządowej liście: 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich oraz emerytura bez podatku.
Wg. zapowiedzi, chodzi o emerytury do kwoty 2500 zł brutto, będą miały wpływ bezpośrednio na budżety samorządów. Eksperci obliczają, że wprowadzenie tych dwóch reform, wpływy z podatków zmniejszą się o 22 miliardy złotych. W tym aż 14 miliardów mniej wpłynie do kasy wszystkich samorządów. Będzie mniej środków na kulturę, sport i szkoły. (G.W. 05.06.2021)
Kapitalizm wynalazł między innymi dwa prawa ekonomiczne. Jedno dotyczące pracy i drugie dotyczące kapitału. Pracownik (siła robocza) wynagradzany jest na zasadzie miary ilości i jakości pracy. Drugie prawo dotyczy kapitału wg. zasady od jednakowych kapitałów jednakowe zyski.
Wyrównywarka działa na zasadzie przepływu kapitału z gałęzi mniej zyskownych do bardziej zyskownych.  „Polski Ład” odrzuca zasadę wynagrodzenia wg ilości i jakości pracy, a w to miejsce wprowadza nową zasadę wynagrodzenie wg lojalności wobec władzy. Czyli odejmiemy tym co zarabiają więcej, a dołożymy tym co zarobią mniej. Sytuacja taka w dłuższej perspektywie powoduje deformację rynku pracy. Podważa racjonalne motywacje aspiracji młodzieży.
„Polski Ład” to nie jest dobry plan dla Polaków. Jest to program wyborczy partii, która chce utrzymać władzę. Policzyli już, że będą mieli za sobą 18 milionów obywateli. Miejmy nadzieję, że nie dadzą się kupić za własne pieniądze.
Pomimo apeli premiera rodacy nie wracają do kraju z emigracji zarobkowej. Dalej wyjeżdżają. Milioner, rodem z „Solidarności Walczącej” nie może tego zrozumieć, a zatem i nie znajdzie sposobu na zaradzenie tej sytuacji.
Ku przestrodze: „Normy moralne ustanawiane ze strachu przed utratą władzy zawsze uderzają w prawo obowiązujące wszystkich, nawet samych ustawodawców” – Dorota Sumińska (Wysokie Obcasy nr. 22 05.06.2021).

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, emerytowany wykładowca akademicki.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264195

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …