Polski Ład „czyli cel przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce’’

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera
Felieton – Ekonomia i życie

Pewna politolożka, ład skojarzyła ze słowem ładnie. Nie będę wyjawiał jej nazwiska, ale to nie był mój pomysł. Czyli w Polsce ma być ładnie. A jak będzie??
Zauważmy, że władze nie dokonywały oceny realizacji „Programu Dobra Zmiana’’. Chyba, że ocena jest pośrednia, wynikająca z treści dziesięciu punktów programu pod nazwą Polski Ład. Myśl przewodnia tego programu sprowadza się do zmniejszenia nierówności w społeczeństwie, i cel – osiągnięcia standardu poziomu życia na zachodzie Europy.
Takie zamierzenie, jak wiadomo znajdowało się u podstaw programowych Polski Ludowej. Nie było to odkryciem, Lecz naśladownictwem. Odnotowuje taką prawdę historia. Oto, jak dowiadujemy się z Biblii, historyczni Izraelici wprowadzali urawniłowkę, czy wyrównywarkę (Marcin Madczak) co 50 lat. „cały ten rok 50 będzie dla was rokiem jubileuszowym”.
PiS idzie na skróty i podejmuje się wprowadzenia owej wyrównywarki już po pięciu latach sprawowania władzy w Polsce. Być może wesprze go „Łada wymyślona przez Jana Długosza – Bogini Słowiańska” (Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury).
Owe 10 punktów programu Polskiego Ładu, które premier zaprezentował to zestawienie tematów metodą księgowych i prawników, a nie ekonomistów. Z czasem mają przyjąć postać ustaw. Dlatego ma rację Witold Gadomski, że pojawią się „Nieoczekiwane efekty, o których politycy nie chcą wiedzieć” (G.W. 24.maj 2021). Tymczasem już w ministerstwie finansów policzono oczekiwane skutki zapowiadanych konsekwencji w programie. „Polski Ład”.
Pierwsze dwa z dziesięciu projektów na rządowej liście: 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich oraz emerytura bez podatku.
Wg. zapowiedzi, chodzi o emerytury do kwoty 2500 zł brutto, będą miały wpływ bezpośrednio na budżety samorządów. Eksperci obliczają, że wprowadzenie tych dwóch reform, wpływy z podatków zmniejszą się o 22 miliardy złotych. W tym aż 14 miliardów mniej wpłynie do kasy wszystkich samorządów. Będzie mniej środków na kulturę, sport i szkoły. (G.W. 05.06.2021)
Kapitalizm wynalazł między innymi dwa prawa ekonomiczne. Jedno dotyczące pracy i drugie dotyczące kapitału. Pracownik (siła robocza) wynagradzany jest na zasadzie miary ilości i jakości pracy. Drugie prawo dotyczy kapitału wg. zasady od jednakowych kapitałów jednakowe zyski.
Wyrównywarka działa na zasadzie przepływu kapitału z gałęzi mniej zyskownych do bardziej zyskownych.  „Polski Ład” odrzuca zasadę wynagrodzenia wg ilości i jakości pracy, a w to miejsce wprowadza nową zasadę wynagrodzenie wg lojalności wobec władzy. Czyli odejmiemy tym co zarabiają więcej, a dołożymy tym co zarobią mniej. Sytuacja taka w dłuższej perspektywie powoduje deformację rynku pracy. Podważa racjonalne motywacje aspiracji młodzieży.
„Polski Ład” to nie jest dobry plan dla Polaków. Jest to program wyborczy partii, która chce utrzymać władzę. Policzyli już, że będą mieli za sobą 18 milionów obywateli. Miejmy nadzieję, że nie dadzą się kupić za własne pieniądze.
Pomimo apeli premiera rodacy nie wracają do kraju z emigracji zarobkowej. Dalej wyjeżdżają. Milioner, rodem z „Solidarności Walczącej” nie może tego zrozumieć, a zatem i nie znajdzie sposobu na zaradzenie tej sytuacji.
Ku przestrodze: „Normy moralne ustanawiane ze strachu przed utratą władzy zawsze uderzają w prawo obowiązujące wszystkich, nawet samych ustawodawców” – Dorota Sumińska (Wysokie Obcasy nr. 22 05.06.2021).

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, emerytowany wykładowca akademicki.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Statystyka

Odsłon : 6042377

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …