Piorunochron, czyli odgromnik

Drukuj PDF

Jan Herman
Felieton - Moja Polska

Istotą wojny jest egzaltacja. Bez niej nikt nie postawi na szali żadnego z elementów swojego „dobrostanu”, swojego albo najbliższych: życia, majątku, zdrowia, dorobku, dobrej sławy, środowiska społecznego albo ekologicznego.
Są jednak takie wojny, w których ten dobrostan ma co najwyżej wtórne znaczenie. Ich ogólną nazwą jest: NIESPRAWIEDLIWOŚĆ. W odróżnieniu od jakiejkolwiek wojny SPRAWIEDLIWEJ – mówimy o intencji nieczystej, wątpliwej, łatwo podważalnej, niemoralnej.
Najtrudniejsze są takie wojny, w których stawką są odmienne racje cywilizacyjne. Na przykład USA od samej erekcji swojego państwa zajmuje się swoimi interesami ponad interesy innych kultur: najpierw dokonała ludobójstwa na całym kontynencie (wycięcia w pień licznych kultur wcześniejszych), potem rabunkowo zaopatrywała się w siłę roboczą niwecząc dorobek kultur afrykańskich. Po krótkiej przerwie na doktrynę Monroe’go – Ameryka (USA) zawitała do Europy w roli najbardziej ponętnej demokracji świata, aby przez całe stulecie (do dziś) kopiować współczesną wersję rzymskiej Garnizonii (miriada eksploatatorskich, łupieżczych „faktorii” wspierana przez równoległą miriadę militarnych „fortów” karmionych przez owe „faktorie”). Przy czym wobec własnego wielo-narodu (co to joty kopiującego koncepcję „narodu radzieckiego”) – Ameryka stosuje identyczne jak Gułag czy Laogai albo obozy zagłady Kempeitai.
Wzorcem były tu kampanie w rodzaju Opryczniny, Inkwizycji i „rodzimego” maccartyzmu. Jeśli ktoś uważnie obserwuje nacjonalizm ukraiński, to nie umknęły mu ukraińskie urzeczenia szowinizmem, zrodzone w tych samych czasach, co polska Sanacja albo inne faszyzmy, np. włoski, niemiecki, hiszpański, itd. Tyle  - że one są powodem do wstydu dla nacji, w których się gnieździły, a na ten ukraiński nadal pompuje się antyrosyjskością i antypolskością.
Gdyby Ukraińcy mieli historyczne powody do dumy z własnego dorobku kulturowego, porównywalnego np. z rosyjskim, polskim, niemieckim, kaukaskim, perskim – szanowaliby pewnie dorobek sąsiadów. Ale żyją głównie pretensjami o to, że „im nie dano”.
Nie, nie jestem wrogiem ludu ukraińskiego, który jak nikt inny doznaje od swoich łże-przywódców poniżenia i cierpień oraz łupiestwa, ale zbyt łatwo lud ten daje się manipulować na szkodę „lachów” czy „kacapów” (oba słowa ukraińskie), zbyt łatwo lud ten daje się ponosić emocjami „kozackimi”.
Umiem sobie za to wyobrazić spustoszenie mentalne na szkodę dwujęzycznej (dwukulturowej) nacji ukrainnej, której ani Europa, ani Ameryka, ani Rosja nie traktują bratnio, szanująco, tylko instrumentalnie, niczym pustą przestrzeń pełną wyzwań dla własnych interesów. Jakże łatwo wywietrzało nam wszystkim doświadczenie „warkoczystej” Julii T.!

* * *

Jestem – przypomnę – socjalistą, zarówno ze względu na pochodzenie rodzinne, jak też ze względu na położenie ekonomiczne, i przede wszystkim jako ktoś w miarę zorientowany w tym, co będzie się działo globalnie.
W jazgotliwych uniesieniach przy okazji powszechnego przyzwolenia na imigrację ukraińską (w której jakoś nie doszukujemy się drobiazgowo racji ekonomicznych) – nie widzę żadnych prób tego, co czyniłem jako Dyrektor Generalny Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, czyli organizowania imigracji choćby w spółdzielczość. Wtedy atmosfera wokół mojej inicjatywy była marna, a ja sam przegrałem sprawę i samo „stanowisko”. Nota bene, może wreszcie ci, którzy mnie podejrzewają o ukraino-fobię, pojmą że znam od lat „ten kierunek”.
Jako socjalista chciałbym bardzo, aby nacja porównywalna z naszą – urwała się spod kontroli kompradorskich oligarchów dojących „do spodu” substancję materialną, aby swoją wrodzoną zapobiegliwość i przedsiębiorczość zastosowała do własnej gospodarki, a nie poszukiwała ratunku w takich osobnikach, jak nasz były minister (pupil Tuska), jak spadochroniarz litewski w rządzie Jaceniuka (Aivaras A.) czy wprost przeniesiona z Ameryki Natalia Jareszko.
Tak jak poddaję krytyce (jako zgubny dla obywatelstwa rzeczywistego) program polskiego rządu w kwestii „pięćsetek” bez następnego konstruktywnego, spółdzielczego kroku – tak burzy się we mnie krew w reakcji na bezmyślne wchłanianie  (niewątpliwie krzywdzonych przez Los i Historię) „braci chachłów”, którzy już niebawem będą postrzegani przez tych samych dobroczyńców jak jemioła. Z naszej, a nie ich przyczyny.

Jan Herman

 

Wydanie bieżące

Recenzje

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

Niniejsza książka powstała jako rezultat głębokiego niepokoju wywołanego rugowaniem filozofii z nauczania na poszczególnych Wydziałach wyższych uczelni. W rezultacie potęguje się warstwa inteligencji o wąskich horyzontach myślowych.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Statystyka

Odsłon : 6544556

Temat dnia

Wojna?

Świat zbliżył się do niebezpiecznego punktu, a mocarstwa gotowe są rozpocząć nieobliczalną w skutkach wojnę. Przeciągający się konflikt na Ukrainie popycha władze rosyjskie do radykalniejszych kroków. Dokonują się zmiany w rosyjskim ustawodawstwie, w tym te dotyczące mobilizacji.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 17 września 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 13 września 2022 roku w Warszawie odbyło się otwarte zebranie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone sprawom przygotowań socjalistów i lewicy do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniu 11 września 2022 roku w Ewinie (woj. łódzkie) odbyły się tradycyjne obchody 78 rocznicy słynnej bitwy partyzanckiej oddziałów 3 Brygady Armii Ludowej im. J. Bema z niemieckim najeźdźcą.

Więcej …
 

Z inicjatywy Socjaldemokracji Polskiej, jak podał portal PPS, odbyło się w dniu 5 września 2022 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkanie partii politycznych reprezentujących część demokratycznej opozycji. Uczestniczyli: Polska Partia Socjalistyczna, Partia Zieloni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Unia Pracy oraz Wolność i Równość.

Więcej …
 

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji okręgowych Mazowsza: z Warszawy, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz samodzielnych kół.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2022 roku z okazji 117. rocznicy stracenia przez władze Rosji carskiej Stefana Okrzei, przedstawiciele Koła Parlamentarnego PPS z sen. Wojciechem Koniecznym – przewodniczącym Rady Naczelnej PPS na czele złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową przy Bramie Straceń Cytadeli.

Więcej …
 

W dniu 4 lipca 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne z okazji wydania nowego numeru „Przeglądu Socjalistycznego”.  Spotkali się autorzy i czytelnicy pisma.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podczas posiedzenia wysłuchano informacji na temat projektu „Porozumienie partii demokratycznej lewicy”.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2022 roku odbyła się konwencja programowa partii Razem. Do jej głównych haseł należały: rynek pracy bez śmieciówek, państwowy program budowy mieszkań, inwestycje publiczne w nowe technologie i atom, oraz prawo do przerywania ciąży.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 17 czerwca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia o charakterze sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczyło 18 osób. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia objęło okres działalności w latach 2017-2022.

Więcej …
 

Z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Płocku odbyło się w dniu 26 maja 2022 roku uroczyste spotkanie w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego poświęcone 130-leciu Polskiej Partii Socjalistycznej, które przypada w listopadzie.

Więcej …