Niewiedza

Drukuj PDF
Felieton - Polityka bez masek                                                         
prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska
    
Ubolewając w „Odprawie posłów greckich” ustami Ulissesa nad tym, że w Grecji wysokie stanowiska zdobywali nie ci, którzy na to zasłużyli i mieli odpowiednie kwalifikacje, Kochanowski miał na myśli stosunki w Polsce. Okazuje się, że ten mechanizm jest niestety niezniszczalny, o czym świadczy nasza rzeczywistość polityczna.
Sokrates ostrzegał przed demokracją, ponieważ władzę w niej obejmują zazwyczaj ludzie przeciętni i niedouczeni. Gdy takimi właściwościami odznaczają się przywódcy partii politycznych, wpływa to negatywnie na sposób myślenia jeszcze szerszych kręgów społeczeństwa. U nas obecnie niedouczeni bywają także dziennikarze, których znaczna część nie dorównuje profesjonalizmowi i kulturze języka dziennikarzy czasów PRL. Postępujący upadek edukacji wpływa negatywnie na poziom najmłodszego pokolenia dziennikarzy i polityków. Wśród najmłodszych zwolenników socjalizmu spotkać można osoby wrogo nastawione do generała Jaruzelskiego i stanu wojennego. Niektórzy z nich są zaciekłymi przeciwnikami PRL. Są to skutki manipulacji sposobem myślenia w szkołach i na uniwersytetach.
Problem niedouczonych polityków i dziennikarzy jest poważny, ponieważ ludzie ci oddziaływują na społeczeństwo. I tak na przykład niektórzy politycy mówią z dumą o sobie, że są pragmatykami, nie rozumiejąc jaką treść niesie ze sobą to pojęcie. Otóż pragmatyzm jest to nurt filozoficzny rdzennie amerykański. Szerzy go w powierzchowny sposób kultura mediów. Jego twórca, James twierdził, że prawdziwe są te doznania i takie poglądy, które są przydatne w postępowaniu. Prawda znaczy tyle, co skuteczność działania. Wartościowe w myśl tego poglądu jest to, czego człowiek pragnie. Dokonując ocen, w myśl pragmatyzmu, należy brać pod uwagę skuteczność poglądów w działaniu. Uprawniając egoizm oraz rolę interesów jednostkowych, pragmatyzm nie służy wytwarzaniu postaw wspólnotowych. Stanowi znakomite uzupełnienie poglądów neoliberalnych.
Innym przykładem niedouczenia i w związku z tym niewłaściwych ocen jest wadliwe pojmowanie obecnie relatywizmu. Osoby niedouczone interpretują relatywizm jako stanowisko, które rzekomo uprawnia poglądy, za którymi opowiada się większość społeczeństwa. Jest to nonsens i zastanawiam się na ile takie pojmowanie relatywizmu płynie z niewiedzy, a na ile z chęci zdeprecjonowania go. Środowiska katolickie, jak wiadomo, i szerzej chrześcijańskie, głoszą bowiem absolutyzm wartości, czyli niezmienność treści np. dobra. Posługując się taką argumentacją nie godzą się na uwzględnianie innej treści nadawanej dobru niż ich wyznanie. Jest to zasadniczy problem w ustroju demokratycznym, bowiem wymaga on respektowania poglądów wszelkich mniejszości.
Dobro jest pojmowane w zróżnicowany sposób. Skompromitowanie relatywizmu - przez nadawanie mu treści odległych od tego pojęcia - służy uznawaniu protestu wobec stanowienia ustaw sprzecznych z tym, co katolicy oceniają jako moralne, za uzasadniony. Relatywizm głosi zmienność wartości, zależną od czasu i miejsca. Jak pisze słusznie Karl Popper, austriacki filozof, relatywista widząc spierające się strony stwierdza, że obydwie mogą mieć rację w tym samym stopniu.
Niedouczenie prowadzi też do poglądu, że z demokracją zespolony jest w sposób konieczny kapitalizm. Takie poglądy słyszymy, bo mają one na celu skompromitowanie wartości socjalizmu. Jednak socjalizm w szczególny sposób zespala się harmonijnie z demokracją, gwarantując w większym stopniu wyrównanie materialne społeczeństwa niż kapitalizm. Jest oczywiste, że równość jedynie wobec prawa staje się deklaratywna; wystarczy porównać możliwości bezrobotnego z możliwościami, jakie otwierają się przed synem zamożnego i wpływowego ojca. Równość, jedna z wartości fundamentalnych w ustroju demokratycznym, wymaga rozwiązań zagadnień ekonomicznych i społecznych w duchu jednej z koncepcji socjalizmu.
Minęła właśnie niedawno kolejna parada równości zorganizowana przez mniejszość, jaką stanowią u nas homoseksualiści. Manipulowanie świadomością społeczeństwa doprowadziło do tego, że wielu Polaków traktuje homoseksualizm jako zwyrodnienie, a nawet przejaw choroby. Część naszego lewicowego środowiska przesiąknięta jest też uprzedzeniami. Właściwa jest wielu osobom moralność drobnomieszczańska. A szczególnie jako drażliwy traktowany jest pogląd przyznający prawo osobom homoseksualnym do adopcji dzieci. A nie ma wszak wątpliwości, że byłoby to rozwiązanie niepomiernie korzystniejsze od osadzanie najmłodszych w domach dziecka. Znamienne, że temu poglądowi nie towarzyszy równolegle zaniepokojenie tym, że rodzi się wiele niechcianych dzieci i że przychodzą one na świat często w rodzinach nieprzygotowanych do tego, by je wychowywać.

Maria Szyszkowska, prof. zw. dr hab. filozof, etyk, Uniwersytet Warszawski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264213

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …