Senyszyn na prezydentkę

Drukuj PDF
Felieton - Lewy margines
Krzysztof Pilawski
   
60-letnia eurodeputowana Joanna Senyszyn ma największe szansę uzyskania nominacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej do udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych miesiącach.
Po raz pierwszy od 1990 r. Aleksander Kwaśniewski nie będzie miał rozstrzygającego głosu w sprawie kandydata lewicy. W 1995 i 2000 r. sam był tym kandydatem, zaś w 1990 i 2005 postawił na Włodzimierza Cimoszewicza. Po zwycięstwie Grzegorza Napieralskiego nad Wojciechem Olejniczakiem i dobrym wyniku SLD uzyskanym w wyborach do Parlamentu Europejskiego wpływy Aleksandra Kwaśniewskiego na SLD uległy radykalnemu ograniczeniu.
Były prezydent utracił kontrolę nad rozstrzygnięciami kadrowymi i decyzyjnymi. Jego frakcja w SLD skurczyła się, a pozostający w niej politycy liczą się w partii coraz mniej. Kompromitujący wynik w wyborach europejskich Porozumienia dla Przyszłości (Socjaldemokracji Polskiej oraz Partii Demokratycznej – partii zrodzonych przy aktywnym poparciu Aleksandra Kwaśniewskiego) pozbawił byłego prezydenta instrumentu nacisku na SLD. Kierowany przez Grzegorza Napieralskiego Sojusz osiągnął dwa główne założone przed czerwcowymi wyborami cele polityczne: wyeliminowanie konkurencji na lewicy oraz potwierdzenie trzeciego miejsca na scenie politycznej.
Grzegorz Napieralski wspierany przez młody (nie uwikłany w PRL i przynależność do PZPR) aktyw partyjny zastępuje Aleksandra Kwaśniewskiego w roli rozdającego karty na lewicy. Potwierdza to zgłoszona przez niego inicjatywa zwołania na przełomie września i października okrągłego stołu lewicy.
To przewodniczący SLD i związany z nim aktyw zadecyduje o tym, kto z ramienia tej partii będzie walczył o urząd prezydenta. Kalkulacja jest prosta – zadaniem kandydata nie będzie pokonanie Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego, lecz mocne zaznaczenie swej obecności w kampanii sprzyjające uzyskaniu jak najlepszego wyniku SLD w przyszłorocznych wyborach samorządowych, które mają dla tej partii znacznie ważniejsze znaczenie niż wybory prezydenckie. W wyborach samorządowych rozstrzyga się przyszłość aktywu, dla którego głównymi źródłami dochodu są diety radnych, stanowiska w samorządach lub etaty w instytucjach podległych samorządom. Poprzednie wybory samorządowe w 2006 r. zakończyły kariery wielu przegranych w nich działaczy SLD oraz działalność szeregu kół i organizacji terenowych partii. Sojusz startował w tamtych wyborach w ramach koalicji Lewica i Demokraci, która zdobyła mniej miejsc w samorządach od PO, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych w wyborach prezydenckich i samorządowych partie ponoszą pełny koszt kampanii, nie otrzymują państwowych subwencji. Sytuacja finansowa SLD jest kiepska. Sojuszu nie stać na zorganizowanie w tym samym czasie dwóch kampanii (wybory samorządowe i prezydenckie odbędą się jesienią 2010 r.) konkurujących rozmachem z kampaniami PO czy PiS. W tej sytuacji potrzebna jest osoba o wyrazistej tożsamości, potrafiąca skupić na sobie uwagę mediów (bezpłatną) i zachęcić wyborców niechętnych prawicy do głosowania na SLD,
Taką wyrazistą tożsamość mają Joanna Senyszyn i Leszek Miller. Jednak twórca SLD sam się wyeliminował z konkurencji. W porywie gniewu oddał legitymację partyjną, zapominając, że nieobecni (na Rozbrat) nie mają racji. Popełnił drugi błąd –
założył własną partię, wiedząc że elektorat SLD nie toleruje rozłamowców. Potępiał Marka Borowskiego, by potem pójść w jego ślady. Po trzecie – wystartował w wyborach parlamentarnych w 2007 r. w barwach Samoobrony – dopuścił się więc w oczach elektoratu zdrady.
Po wyeliminowaniu Leszka Millera pozostaje Joanna Senyszyn. Może ona liczyć na uzyskanie 15-procentowego poparcia, które prawdopodobnie przełoży się na poparcie dla SLD w wyborach samorządowych.
Mimo drugiego miejsca na liście Sojuszu Joanna Senyszyn zdobyła mandat eurodeputowanej w okręgu małopolskim, jednym z bastionów prawicy. Jej kampania była błyskotliwa i dowcipna. Nawet wadę, że nie pochodzi z Małopolski potrafiła obrócić w żart, nazywając siebie „Darem Pomorza”. Z drugiej strony popierana przez Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanta Szymanek-Deresz przepadła w wyborach mimo pierwszego miejsca na liście w okręgu łódzkim. Senyszyn to „Palikot SLD” – wie, jak wywołać zainteresowanie mediów. Nie będzie to trudne, bo poglądy Joanny Senyszyn na kwestie światopoglądowe (Kościół, aborcja, mniejszości seksualne itd.) są zdecydowanie inne niż przywódców prawicy. A media lubią różnorodność. Niebagatelną wagę ma kwestia płci – zwłaszcza, gdy nabiera impetu ofensywa środowisk kobiecych domagających się parytetu. Przy tych wszystkich atutach Senyszyn pozostaje nierozerwalnie związana z SLD, będzie namawiać swych zwolenników na poparcie w wyborach samorządowych kandydatów tej partii.
   
Krzysztof Pilawski, dziennikarz, publicysta

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264320

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …