O czym nie mówią szepcząc modlitwy

Drukuj PDF
Felieton
Władysław Loranc

W trzeciej dekadzie lipca pisanemu dla „Res Humana” komentarzowi do jarmarcznego widowiska zorganizowanego na Krakowskim Przedmieściu dałem tytuł: „Krzyż - narzędzie do ukrzyżowania”, by zwrócić uwagę czytelników na świadome zbełtanie dwóch funkcji krzyża: dla Rzymian był hańbiącym narzędziem wykonania wyroku, dla chrześcijan stał się świętym znakiem, symbolem wartości. Nie przepuszczałem wtedy, że po miesiącu sytuacja zmusi bym jeszcze raz wypowiedział się na ten sam temat. Pisałem wtedy: „nie przystoi hierarchom powtórzenie gestu Piłata”. Podobnie jak wszyscy oczekiwałem, że czeka nas lektura dokumentów kościelnych i poważnych homilii, ratujących przekonanie, że mamy nie tylko Kościół, instytucję mocno zespoloną z dziejami narodu, a on ma liderów prawie tak licznych jak onegdajszy Komitet Centralny PZPR, który poznałem dobrze, nigdy do niego nie zaliczony. Niestety, także ta góra urodziła mysz.
W Częstochowie - Jasnej Górze, miejscu starannie wybieranym do publikowania oświadczeń najwyższej rangi dla Kościoła tak napisano o krzyżu: „Wyznawców Chrystusa krzyż nie powinien nigdy dzielić ani być narzędziem używanym do osiągnięcia nawet najszczytniejszych celów”. Abp J. Michalik komentując te słowa dziennikarzom wypowiedział szokujące oportunizmem zdanie; „Biskup, ani żaden chrześcijanin nie może być spokojny widząc, że nadużywany jest znak krzyża”.
Skoro trzy czwarte katolików sądzi, iż nadużycie miało miejsce i jest kontynuowane, instytucje kościelne i zawiadujący nimi hierarchowie bezzwłocznie powinni zareagować w obronie krzyża. Prości ludzie mają prawo krzyknąć, obserwując manipulacją hierarchów, przyzwalające na dalsze nadużycie symbolu wiary: „Na rany Chrystusa, dlaczego mówicie tak, by samemu nie słyszeć słów apelu”. Rada biskupów diecezjalnych, a więc specyficzna egzekutywa Plenum Episkopatu przemawia tak, by kokietując wierzących zachować jednak istotę pomysłu na wszczęcie wojny o krzyż. A była nią chęć sparaliżowania wyników wyboru prezydenta. Hierarchia nadal zachowuje się tak, jakby panowie: Kaczyński, Rydzyk i S.L. Głodź nie mieli nic wspólnego z żenującym jarmarkiem, jakby kolejne użycie dzieci w harcerskich mundurkach było jakąś prywatną imprezą, co prawda oszołomów, ale „o najlepszych intencjach”. A jak jest naprawdę każdy widzi.
Niestety w Polsce, kraju kawalerzystów, konia trzeba opisywać wciąż od nowa,
Nie jest tak, że spór o krzyż przed Pałacem Prezydenta to kolejna mutacja sporu o jego obecność np. w sejmowej sali, w szkolnych klasach czy w urzędach. Ten krzyż postawili trzej wspomniani już panowie, a dokładnie postawili go ludzie PiSu, by ukrzyżować (na razie śmiercią cywilną) prezydenta-elekta, dziś już zaprzysiężoną głowę państwa polskiego. Ten krzyż nie jest krzyżem św. Wojciecha i nie jest też krzyżem ks. Skorupki. Z woli Rodziny Marii i ochraniającej ją hierarchii, jest to pretekst do walki podjętej w kraju dla zwycięstwa nowej wersji sporu o inwestyturę, a więc o to, kto rządzi, a kto tylko administruje.
Dla organizatorów sztucznego konfliktu, przede wszystkim dla hierarchów, Polska ma być krajem ewangelizującym liberalną Europę oraz zapleczem pozyskiwania misjonarzy szczególnie do walki ze schizmatykami. W obronie krzyża, któremu nikt i nic nie zagraża (poza błędami samego Kościoła) przejawia się mściwość J. Kaczyńskiego, lidera partii IV RP. Miota nim żądza zemsty. Chce zniszczyć tych, co nie zapobiegli katastrofie samolotu, która unicestwiała jego chytry plan wyboru brata na prezydenta drugiej kadencji, otwierającej drogę do modelu władzy wypraktykowanego w II RP przez duet Piłsudski - Mościcki.
Upór, z jakim przedłuża się awanturę przed pałacem prezydenckim sugeruje, że już istnieją podziemne struktury alternatywnego państwa prawicy, dziś wyraźnie pod sztandarem PiS.
To w tej sprawie, niby lękliwie, ale jednak wyraźnie wypowiedziała się w Częstochowie egzekutywa Konferencji Episkopatu. Kościół wspiera PiS i jego polityczne credo, które streścić można w jednym zdaniu: „Nie słuchacie nas i dlatego jest źle, a będzie jeszcze gorzej, gdybyście nas słuchali, nie musielibyśmy demaskować spiskowców i szukać winnych, żylibyśmy w ,kraju – raju’ funkcjonującym wedle wzoru: jedna Polska - jedna myśl - jeden Wódz”!
Bezkarność Radia Maria i PiSu, jako jego beniaminka, ma swe źródło w złudzeniach hierarchów Kościoła, że pytanie, przed którym stoją brzmi: „Nie to jest ważne dokąd iść lecz dokąd wrócić”.
Faktycznie jest jeszcze sporo do uratowania z dorobku i doświadczeń przeszłości, ale ta szansa zależy od odbudowy przez Kościół jego więzi intelektualnej, moralnej i obyczajowej z młodym pokoleniem. To, czemu Kościół patronuje już od dawna w szkołach, a dziś w upokarzającym wszystkich umywaniu rąk wobec jarmarku na Krakowskim Przedmieściu, tej szansie nie służy. Piszę o tym otwarcie, bo lawina ruszyła, a ile ofiar pochłonie, póki co, nie wiemy. Na razie nabiera szybkości, pędzi i niszczy autorytet państwa.
W Częstochowie powiedziano, że są przeciwni lawinie. To niewiele, tyle co nic! Lawina nie odbyła studiów teologicznych. Ona jest żywiołem. Skierujcie ją na obszary zalewowe, w przeciwnym razie i wasze straty będą bardzo dotkliwe.

Władysław Loranc, dr humanista, historyk.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241218

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …