O czym nie mówią szepcząc modlitwy

Drukuj PDF
Felieton
Władysław Loranc

W trzeciej dekadzie lipca pisanemu dla „Res Humana” komentarzowi do jarmarcznego widowiska zorganizowanego na Krakowskim Przedmieściu dałem tytuł: „Krzyż - narzędzie do ukrzyżowania”, by zwrócić uwagę czytelników na świadome zbełtanie dwóch funkcji krzyża: dla Rzymian był hańbiącym narzędziem wykonania wyroku, dla chrześcijan stał się świętym znakiem, symbolem wartości. Nie przepuszczałem wtedy, że po miesiącu sytuacja zmusi bym jeszcze raz wypowiedział się na ten sam temat. Pisałem wtedy: „nie przystoi hierarchom powtórzenie gestu Piłata”. Podobnie jak wszyscy oczekiwałem, że czeka nas lektura dokumentów kościelnych i poważnych homilii, ratujących przekonanie, że mamy nie tylko Kościół, instytucję mocno zespoloną z dziejami narodu, a on ma liderów prawie tak licznych jak onegdajszy Komitet Centralny PZPR, który poznałem dobrze, nigdy do niego nie zaliczony. Niestety, także ta góra urodziła mysz.
W Częstochowie - Jasnej Górze, miejscu starannie wybieranym do publikowania oświadczeń najwyższej rangi dla Kościoła tak napisano o krzyżu: „Wyznawców Chrystusa krzyż nie powinien nigdy dzielić ani być narzędziem używanym do osiągnięcia nawet najszczytniejszych celów”. Abp J. Michalik komentując te słowa dziennikarzom wypowiedział szokujące oportunizmem zdanie; „Biskup, ani żaden chrześcijanin nie może być spokojny widząc, że nadużywany jest znak krzyża”.
Skoro trzy czwarte katolików sądzi, iż nadużycie miało miejsce i jest kontynuowane, instytucje kościelne i zawiadujący nimi hierarchowie bezzwłocznie powinni zareagować w obronie krzyża. Prości ludzie mają prawo krzyknąć, obserwując manipulacją hierarchów, przyzwalające na dalsze nadużycie symbolu wiary: „Na rany Chrystusa, dlaczego mówicie tak, by samemu nie słyszeć słów apelu”. Rada biskupów diecezjalnych, a więc specyficzna egzekutywa Plenum Episkopatu przemawia tak, by kokietując wierzących zachować jednak istotę pomysłu na wszczęcie wojny o krzyż. A była nią chęć sparaliżowania wyników wyboru prezydenta. Hierarchia nadal zachowuje się tak, jakby panowie: Kaczyński, Rydzyk i S.L. Głodź nie mieli nic wspólnego z żenującym jarmarkiem, jakby kolejne użycie dzieci w harcerskich mundurkach było jakąś prywatną imprezą, co prawda oszołomów, ale „o najlepszych intencjach”. A jak jest naprawdę każdy widzi.
Niestety w Polsce, kraju kawalerzystów, konia trzeba opisywać wciąż od nowa,
Nie jest tak, że spór o krzyż przed Pałacem Prezydenta to kolejna mutacja sporu o jego obecność np. w sejmowej sali, w szkolnych klasach czy w urzędach. Ten krzyż postawili trzej wspomniani już panowie, a dokładnie postawili go ludzie PiSu, by ukrzyżować (na razie śmiercią cywilną) prezydenta-elekta, dziś już zaprzysiężoną głowę państwa polskiego. Ten krzyż nie jest krzyżem św. Wojciecha i nie jest też krzyżem ks. Skorupki. Z woli Rodziny Marii i ochraniającej ją hierarchii, jest to pretekst do walki podjętej w kraju dla zwycięstwa nowej wersji sporu o inwestyturę, a więc o to, kto rządzi, a kto tylko administruje.
Dla organizatorów sztucznego konfliktu, przede wszystkim dla hierarchów, Polska ma być krajem ewangelizującym liberalną Europę oraz zapleczem pozyskiwania misjonarzy szczególnie do walki ze schizmatykami. W obronie krzyża, któremu nikt i nic nie zagraża (poza błędami samego Kościoła) przejawia się mściwość J. Kaczyńskiego, lidera partii IV RP. Miota nim żądza zemsty. Chce zniszczyć tych, co nie zapobiegli katastrofie samolotu, która unicestwiała jego chytry plan wyboru brata na prezydenta drugiej kadencji, otwierającej drogę do modelu władzy wypraktykowanego w II RP przez duet Piłsudski - Mościcki.
Upór, z jakim przedłuża się awanturę przed pałacem prezydenckim sugeruje, że już istnieją podziemne struktury alternatywnego państwa prawicy, dziś wyraźnie pod sztandarem PiS.
To w tej sprawie, niby lękliwie, ale jednak wyraźnie wypowiedziała się w Częstochowie egzekutywa Konferencji Episkopatu. Kościół wspiera PiS i jego polityczne credo, które streścić można w jednym zdaniu: „Nie słuchacie nas i dlatego jest źle, a będzie jeszcze gorzej, gdybyście nas słuchali, nie musielibyśmy demaskować spiskowców i szukać winnych, żylibyśmy w ,kraju – raju’ funkcjonującym wedle wzoru: jedna Polska - jedna myśl - jeden Wódz”!
Bezkarność Radia Maria i PiSu, jako jego beniaminka, ma swe źródło w złudzeniach hierarchów Kościoła, że pytanie, przed którym stoją brzmi: „Nie to jest ważne dokąd iść lecz dokąd wrócić”.
Faktycznie jest jeszcze sporo do uratowania z dorobku i doświadczeń przeszłości, ale ta szansa zależy od odbudowy przez Kościół jego więzi intelektualnej, moralnej i obyczajowej z młodym pokoleniem. To, czemu Kościół patronuje już od dawna w szkołach, a dziś w upokarzającym wszystkich umywaniu rąk wobec jarmarku na Krakowskim Przedmieściu, tej szansie nie służy. Piszę o tym otwarcie, bo lawina ruszyła, a ile ofiar pochłonie, póki co, nie wiemy. Na razie nabiera szybkości, pędzi i niszczy autorytet państwa.
W Częstochowie powiedziano, że są przeciwni lawinie. To niewiele, tyle co nic! Lawina nie odbyła studiów teologicznych. Ona jest żywiołem. Skierujcie ją na obszary zalewowe, w przeciwnym razie i wasze straty będą bardzo dotkliwe.

Władysław Loranc, dr humanista, historyk.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 4867387

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

W poszukiwaniu męża stanu

Nie napawają optymizmem badania dotyczące wyłonienia liderów opozycji w Polsce. Aż 41,2 proc. Polaków przyznało, że nie są w stanie wskazać lidera opozycji. Z polityków, którzy pojawili się w zestawieniu, najwięcej głosów (12,1 proc.) zdobył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – to wynik sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Chociaż zdecydowanie największą partią opozycyjną w Sejmie jest Platforma Obywatelska, Polacy nie docenili szefa tego ugrupowania.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …
 

W dniu 6 listopada 2019 roku w Lublinie odbyło się sympozjum naukowe „101 lat niepodległości Polski” z udziałem licznego grona naukowców, studentów i działaczy lewicy.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie kontynuuje działalność Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, które zostało zarejestrowane wiosną 2004 roku.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się statutowe, comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Tematem zebrania była wstępna ocena sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …