Po rozruchach w Kazachstanie

Drukuj PDF

Krzysztof Podgórski

Kazachstan - o rozpoczęciu wyjścia wojsk ODKB, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ODKB i końcu epki Nazarbajewa i oligarchów z nim związanych.
Wczoraj 10.01. 2022 odbyło się zdalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ODKB w której wzięli udział: prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew ,  prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi  Aleksander Łukaszenko, premier Armenii Nikol Paszynian, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon i premier Kirgistanu Akylbek Zhaparow - przedstawiciele tych krajów, które wysłały swoje wojska do Kazachstanu. Głowy państw członków sojuszu wojskowego ODKB omawiały zagrożenia przed jakim stoi sojusz, w kontekście Kazachstanu, gdzie doszło do próby przewrotu państwowego części lokalnych elit przy wsparciu z zewnątrz.
Ewidentnie widać, że Rosjanie odrobili "lekcję" roku 2014 i na postradzieckim obszarze kolejny "majdan" pojawić się nie ma prawa. ODKB nie jest "papierowym tygrysem" a realnym sojuszem wojskowym, którego "siły szybkiego reagowania" faktycznie szybko działają. Wystarczyła doba a w Kazachstanie wylądowało ok. 3 000 elitarnych żołnierzy sił specjalnych i spadochroniarzy z 5 krajów.
Dziś wystąpił z posłaniem Prezydent Kazachstanu Tokajew i z tego wystąpienia ewidentnie widać, że w Kazachstanie doszło do walk wewnętrznych, wspartych z zewnątrz.   Ludzie związani z  byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem na czele z szefem Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, byłym dwukrotnym premierem i szefem administracji Nazarbajewa Krymem Masymowewm próbowali przejąć władzę.  
Bezpieka Kazachstanu,  wykorzystując pilotowane przez siebie nielegalne organizacje ekstremistyczne,  w tym o charakterze zbrojnym, finansowane z zagranicy NGOS-y sprowokowała rozruchy, wycofała oddziały policji, pozwalając na zajęcie i palenie siedzib władz, lotniska itd.
W tym chaosie odsunięty miał zostać  od władzy  aktualny Prezydent i jego klan.
Ekipa buntowników to układ dawnej władzy, oligarchowie o orientacji prozachodniej. W sieci publikuje się zdjęcia Karyma Maksymowa z Hunterem Bidenem, przypomina się ,że doradcą Nazarbajewa za 14 mln dolarów był Thony Blair itd. Itd. Nie bez znaczenia jest też kontrola nad złożami uranu, Kazachstan dostarcza 40% światowej produkcji. Rozegrała się w Kazachstanie geopolityczna rozgrywka, z której zwycięsko wychodzi Rosja i Chiny, osłabione zostały wpływy Turcji a najbardziej krajów zachodnich.

Tezy dzisiejszego wystąpienia prezydenta Tokajewa
1. Wydarzenia w Kazachstanie zostały uznane za próbę zamachu stanu, która się nie powiodła. W trakcie próby zamachu stanu władze prawie całkowicie straciły kontrolę nad Ałmaty , co mogło doprowadzić do utraty kontroli nad całym  Kazachstanem.
2. Ponieważ sytuacja szybko się stabilizuje, wycofanie oddziałów ODKB,  które pomogły ustabilizować sytuację, może rozpocząć się 13 stycznia. Wycofanie wojsk zajmie 10 dni. Zakończyła się ostra faza operacji antyterrorystycznej w Kazachstanie.
3. Został powołany nowy premier Kazachstanu Alikhan Smailov.
4. Kazachstan wzmocni ilościowo i jakościowo Gwardię Narodową, aby mieć więcej możliwości przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego.
5. Tokajew oskarżył bezpiekę (Komitet Narodowego Bezpieczeństwa)  Kazachstanu o niepowodzenie lub niechęć w zidentyfikowania zagrożenia. W wielu miastach w kraju przywódcy KNB oddawali  konspiratorom budynki, broń i dokumenty. System bezpieczeństwa państwa Kazachstanu zostanie poddany reorganizacji strukturalnej. Główni sprawcy trafią do sądu.
6. Tokajew bezpośrednio oskarżył otoczenie Nazarbajewa o tworzenie wokół siebie grupy superbogatych, nawet jak na standardy międzynarodowe. Tokajew uważa, że powinni „oddać  co należne mieszkańcom Kazachstanu”.
7. Wiele banków i funduszy zostanie poddanych audytowi, a pieniądze trafią na zapowiadane reformy społeczno-gospodarcze. Uznaje się, że grupy finansowe i oligarchiczne stały się beneficjentami wzrostu gospodarczego Kazachstanu.
8. Wydarzenia w Kazachstanie, według Tokajewa, były wynikiem problemów społeczno-gospodarczych i nieudanych działań niektórych organów państwowych. Organy te oderwały się od rzeczywistości i potrzeb obywateli i spowodowały wzrost rozwarstwienia własności.
9. Tokajew zniósł opłatę recyklingową w kraju, co było również jednym z ekonomicznych żądań protestujących. Ogłoszono pięcioletnie moratorium na podwyżki wynagrodzeń urzędników.
10. Ponadto Tokajew wprost oskarżał szefów organów państwowych, że nie wiedzą jak, a czasem po prostu boją się komunikować z narodem kazachskim.
11. Zapowiedziano otwarcie filii wiodących uczelni technicznych Rosji w Kazachstanie.
12. Polecono przywrócić porządek na granicy z Chinami, gdzie „wdziera się bałagan”. Rozbieżności między statystykami celnymi Kazachstanu i Chin sięgają miliardów dolarów. Niektóre samochody po prostu nie są sprawdzane.

Ponadto Tokajew zapowiedział, że:
13. Kazachstan zamierza stać się państwem „merytokratycznym”. Z grubsza mówiąc, władze zamierzają zmusić kazachskich oligarchów do dzielenia się pieniędzmi, aby nieco zmniejszyć nierówności, które urosły do poziomu „nieprzyzwoitego” . Teraz w Kazachstanie zbudują nie tylko kapitalizm, ale „kapitalizm z orientacją społeczną”.
14. We wrześniu br. Tokajew zamierza zaprezentować duży pakiet strukturalnych reform społeczno-gospodarczych, które powinny mieć na celu dobro obywateli Kazachstanu.
15. Tokajew polecił przerwać pracę spółki „Operator ROP”, powiązanej z Aliją Nazarbajewą, córką "El-baszy". Za jego pośrednictwem pobierana była opłata za użytkowanie,  anulowana przez Tokajewa. Jak wcześniej podano w prasie, najmłodsza córka Nazarbajewa przy pomocy tej firmy wycofała z kraju 300 milionów dolarów.
16.  Wszyscy oligarchowie będą zobowiązani do przekazywania pieniędzy na jeden fundusz, który poprawi życie obywateli. Kto odmówi, najprawdopodobniej może znaleźć się na listach wspólników zamachu stanu.
17. Zadeklarowano konieczność zwalczania nieprzejrzystych zamówień publicznych i umów kartelowych w zakresie zamówień publicznych. Zniesiono moratorium na kontrole uczestników zamówień publicznych.
18. Jeżeli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odpowiednie resorty nie opracują systemu reformy rynku paliw, to utrzymana zostanie państwowa regulacja wprowadzona przed 1 lipca.
19. Kazachstan gwarantuje interesy wszystkich inwestorów zagranicznych oraz ich inwestycji i aktywów na terytorium Kazachstanu.
20 . Postawiono zadanie walki z biurokratyzacją aparatu państwowego, który powinien „zbliżyć się do ludu” i przejść do sensownego wypełniania swoich obowiązków.
21. Kazachstan powinien aktywnie cyfryzować się – zmniejszyć ilość papieru, administracja ma zwiększyć liczbę  spotkań twarzą w twarz itp. Będzie w tej sprawie osobny dekret.
22. Prezydent Tokajew zapowiedział o walkę z wygładzonymi reportażami i ptasim językiem, który ukrywa nieprzyjemne fakty w sferze społecznej.
23. Tokajew zażądał wzmocnienia walki z bezrobociem i przyjęcia państwowych programów wsparcia dla bezrobotnej młodzieży.
24. Wszystkie te działania mają na celu wypracowanie nowej umowy społecznej. Stary de facto"umarł"  w styczniu 2022 roku.
W sumie w rozruchach z Kazachstanie 4-6 stycznia zginęło 164 osoby cywilne, 2300 zostało rannych , zginęło tez 16 funkcjonariuszy i żołnierzy a 1300 zostało rannych.

Krzysztof Podgórski - Facebook 11.01.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263819

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …