Po rozruchach w Kazachstanie

Drukuj PDF

Krzysztof Podgórski

Kazachstan - o rozpoczęciu wyjścia wojsk ODKB, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ODKB i końcu epki Nazarbajewa i oligarchów z nim związanych.
Wczoraj 10.01. 2022 odbyło się zdalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ODKB w której wzięli udział: prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew ,  prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi  Aleksander Łukaszenko, premier Armenii Nikol Paszynian, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon i premier Kirgistanu Akylbek Zhaparow - przedstawiciele tych krajów, które wysłały swoje wojska do Kazachstanu. Głowy państw członków sojuszu wojskowego ODKB omawiały zagrożenia przed jakim stoi sojusz, w kontekście Kazachstanu, gdzie doszło do próby przewrotu państwowego części lokalnych elit przy wsparciu z zewnątrz.
Ewidentnie widać, że Rosjanie odrobili "lekcję" roku 2014 i na postradzieckim obszarze kolejny "majdan" pojawić się nie ma prawa. ODKB nie jest "papierowym tygrysem" a realnym sojuszem wojskowym, którego "siły szybkiego reagowania" faktycznie szybko działają. Wystarczyła doba a w Kazachstanie wylądowało ok. 3 000 elitarnych żołnierzy sił specjalnych i spadochroniarzy z 5 krajów.
Dziś wystąpił z posłaniem Prezydent Kazachstanu Tokajew i z tego wystąpienia ewidentnie widać, że w Kazachstanie doszło do walk wewnętrznych, wspartych z zewnątrz.   Ludzie związani z  byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem na czele z szefem Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, byłym dwukrotnym premierem i szefem administracji Nazarbajewa Krymem Masymowewm próbowali przejąć władzę.  
Bezpieka Kazachstanu,  wykorzystując pilotowane przez siebie nielegalne organizacje ekstremistyczne,  w tym o charakterze zbrojnym, finansowane z zagranicy NGOS-y sprowokowała rozruchy, wycofała oddziały policji, pozwalając na zajęcie i palenie siedzib władz, lotniska itd.
W tym chaosie odsunięty miał zostać  od władzy  aktualny Prezydent i jego klan.
Ekipa buntowników to układ dawnej władzy, oligarchowie o orientacji prozachodniej. W sieci publikuje się zdjęcia Karyma Maksymowa z Hunterem Bidenem, przypomina się ,że doradcą Nazarbajewa za 14 mln dolarów był Thony Blair itd. Itd. Nie bez znaczenia jest też kontrola nad złożami uranu, Kazachstan dostarcza 40% światowej produkcji. Rozegrała się w Kazachstanie geopolityczna rozgrywka, z której zwycięsko wychodzi Rosja i Chiny, osłabione zostały wpływy Turcji a najbardziej krajów zachodnich.

Tezy dzisiejszego wystąpienia prezydenta Tokajewa
1. Wydarzenia w Kazachstanie zostały uznane za próbę zamachu stanu, która się nie powiodła. W trakcie próby zamachu stanu władze prawie całkowicie straciły kontrolę nad Ałmaty , co mogło doprowadzić do utraty kontroli nad całym  Kazachstanem.
2. Ponieważ sytuacja szybko się stabilizuje, wycofanie oddziałów ODKB,  które pomogły ustabilizować sytuację, może rozpocząć się 13 stycznia. Wycofanie wojsk zajmie 10 dni. Zakończyła się ostra faza operacji antyterrorystycznej w Kazachstanie.
3. Został powołany nowy premier Kazachstanu Alikhan Smailov.
4. Kazachstan wzmocni ilościowo i jakościowo Gwardię Narodową, aby mieć więcej możliwości przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego.
5. Tokajew oskarżył bezpiekę (Komitet Narodowego Bezpieczeństwa)  Kazachstanu o niepowodzenie lub niechęć w zidentyfikowania zagrożenia. W wielu miastach w kraju przywódcy KNB oddawali  konspiratorom budynki, broń i dokumenty. System bezpieczeństwa państwa Kazachstanu zostanie poddany reorganizacji strukturalnej. Główni sprawcy trafią do sądu.
6. Tokajew bezpośrednio oskarżył otoczenie Nazarbajewa o tworzenie wokół siebie grupy superbogatych, nawet jak na standardy międzynarodowe. Tokajew uważa, że powinni „oddać  co należne mieszkańcom Kazachstanu”.
7. Wiele banków i funduszy zostanie poddanych audytowi, a pieniądze trafią na zapowiadane reformy społeczno-gospodarcze. Uznaje się, że grupy finansowe i oligarchiczne stały się beneficjentami wzrostu gospodarczego Kazachstanu.
8. Wydarzenia w Kazachstanie, według Tokajewa, były wynikiem problemów społeczno-gospodarczych i nieudanych działań niektórych organów państwowych. Organy te oderwały się od rzeczywistości i potrzeb obywateli i spowodowały wzrost rozwarstwienia własności.
9. Tokajew zniósł opłatę recyklingową w kraju, co było również jednym z ekonomicznych żądań protestujących. Ogłoszono pięcioletnie moratorium na podwyżki wynagrodzeń urzędników.
10. Ponadto Tokajew wprost oskarżał szefów organów państwowych, że nie wiedzą jak, a czasem po prostu boją się komunikować z narodem kazachskim.
11. Zapowiedziano otwarcie filii wiodących uczelni technicznych Rosji w Kazachstanie.
12. Polecono przywrócić porządek na granicy z Chinami, gdzie „wdziera się bałagan”. Rozbieżności między statystykami celnymi Kazachstanu i Chin sięgają miliardów dolarów. Niektóre samochody po prostu nie są sprawdzane.

Ponadto Tokajew zapowiedział, że:
13. Kazachstan zamierza stać się państwem „merytokratycznym”. Z grubsza mówiąc, władze zamierzają zmusić kazachskich oligarchów do dzielenia się pieniędzmi, aby nieco zmniejszyć nierówności, które urosły do poziomu „nieprzyzwoitego” . Teraz w Kazachstanie zbudują nie tylko kapitalizm, ale „kapitalizm z orientacją społeczną”.
14. We wrześniu br. Tokajew zamierza zaprezentować duży pakiet strukturalnych reform społeczno-gospodarczych, które powinny mieć na celu dobro obywateli Kazachstanu.
15. Tokajew polecił przerwać pracę spółki „Operator ROP”, powiązanej z Aliją Nazarbajewą, córką "El-baszy". Za jego pośrednictwem pobierana była opłata za użytkowanie,  anulowana przez Tokajewa. Jak wcześniej podano w prasie, najmłodsza córka Nazarbajewa przy pomocy tej firmy wycofała z kraju 300 milionów dolarów.
16.  Wszyscy oligarchowie będą zobowiązani do przekazywania pieniędzy na jeden fundusz, który poprawi życie obywateli. Kto odmówi, najprawdopodobniej może znaleźć się na listach wspólników zamachu stanu.
17. Zadeklarowano konieczność zwalczania nieprzejrzystych zamówień publicznych i umów kartelowych w zakresie zamówień publicznych. Zniesiono moratorium na kontrole uczestników zamówień publicznych.
18. Jeżeli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy odpowiednie resorty nie opracują systemu reformy rynku paliw, to utrzymana zostanie państwowa regulacja wprowadzona przed 1 lipca.
19. Kazachstan gwarantuje interesy wszystkich inwestorów zagranicznych oraz ich inwestycji i aktywów na terytorium Kazachstanu.
20 . Postawiono zadanie walki z biurokratyzacją aparatu państwowego, który powinien „zbliżyć się do ludu” i przejść do sensownego wypełniania swoich obowiązków.
21. Kazachstan powinien aktywnie cyfryzować się – zmniejszyć ilość papieru, administracja ma zwiększyć liczbę  spotkań twarzą w twarz itp. Będzie w tej sprawie osobny dekret.
22. Prezydent Tokajew zapowiedział o walkę z wygładzonymi reportażami i ptasim językiem, który ukrywa nieprzyjemne fakty w sferze społecznej.
23. Tokajew zażądał wzmocnienia walki z bezrobociem i przyjęcia państwowych programów wsparcia dla bezrobotnej młodzieży.
24. Wszystkie te działania mają na celu wypracowanie nowej umowy społecznej. Stary de facto"umarł"  w styczniu 2022 roku.
W sumie w rozruchach z Kazachstanie 4-6 stycznia zginęło 164 osoby cywilne, 2300 zostało rannych , zginęło tez 16 funkcjonariuszy i żołnierzy a 1300 zostało rannych.

Krzysztof Podgórski - Facebook 11.01.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Statystyka

Odsłon : 6127079

Temat dnia

Perspektywa koalicji anty-PiS

Redaktor Żakowski w GW skrytykował Tuska za odnoszenie się do lewicy z kłamliwymi oskarżeniami o współdziałanie z PIS. Spotkał go wściekły atak na forum Gazety. Generalne twierdzono, że lewica jest nieprawdziwa, bo nie zgadza się z Tuskiem. Wyrażano przekonanie, że potrzebna jest prawdziwa lewica, która będzie stała u boku PO.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 17 stycznia 2022 roku z okazji przypadającej 77. rocznicy wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej Przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie odbyły się uroczystości złożenia kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 8 stycznia 2022 roku odbyła się w Warszawie Konferencja sprawozdawczo-wyborcza mazowieckiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej. Konferencja zebrała się w związku z przygotowaniami do XLIV Kongresu PPS, który ma odbyć się wg wstępnych planów w marcu 2021 roku.

Więcej …
 

W dniu 8 stycznia 2022 roku odbyła się w Warszawie Konferencja sprawozdawczo-wyborcza warszawskiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej. Konferencja zebrała się w związku z przygotowaniami do XLIV Kongresu PPS, który ma odbyć się wg wstępnych planów w marcu 2022 roku.

Więcej …
 

Agencja Xinhua podała, że w dniu 3 stycznia 2022 roku przywódcy pięciu państw dysponujących bronią jądrową, stałych członków Rady bezpieczeństwa ONZ: Chin, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wydali wspólne oświadczenie w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigowi zbrojeń.

Więcej …
 

W dniu 17 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja wraz z promocją książki, zamykająca cykl obchodów w Polsce 100-lecia Komunistycznej Partii Chin. Główne obchody tej rocznicy odbyły się w Pekinie w lipcu 2021 roku i przewodniczył im prezydent ChRL – Xi Jinping.

Więcej …
 

 

16 grudnia 2021 roku minęła 99 rocznica zamordowania prezydenta II Rzeczypospolitej – Gabriela Narutowicza.

Więcej …
 

Jak podaje portal PPS, w dniu 14 grudnia 2021 roku, reprezentacja PPS w parlamencie powiększyła się. Polska Partia Socjalistyczna podejmuje ważny krok w jej dzisiejszej historii. Tym samym członkowie partii, w tym nasz senator Wojciech Konieczny, nie będą należeć już do Klubu Parlamentarnego Lewicy, a do samodzielnego Koła Parlamentarnego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Jak podała Agencja Xinhua w dniu 13 grudnia 2021 roku – 355 partii politycznych, organizacji społecznych i think tanków ze 140 krajów i regionów w porozumieniu z Departamentem Międzynarodowym Komitetu Centralnego KPCh wydało wspólne oświadczenie Światowych Partii Politycznych, Organizacji społecznych i think tanków na temat podejmowania niezależnych wysiłków na rzecz odkrywania ścieżki do demokracji i wspólnej pracy na rzecz promowania wspólnego rozwoju.

Więcej …
 

W dniu 11 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …