Przemilczana konferencja

Drukuj PDF
Temat: walka z terroryzmem

Są wydarzenia międzynarodowe, które mimo ich zasięgu są starannie pomijane przez środki masowego przekazu. Nie ma o nich śladu nie tylko w polskiej prasie, ale w amerykańskich dziennikach typu „The Washington Post” czy też „The New York Times”. Jedyną informację na ten temat zamieścił serwis CNN. Udało mi się dotrzeć do komunikatu z konferencji i dwóch komentarzy z „Tehran Times”. Dotyczyły one międzynarodowej konferencji walki z terroryzmem, która odbyła się w Teheranie w dniach 25 – 26 lipca 2011 r.

Kontrowersyjny temat?

Uczestniczyli w niej prezydenci Afganistanu – Hamid Karzaj, Iraku – Jalal Talebani,  Libanu – Michel Sleiman, Pakistanu –  Asif Ali Zardari,  Sudanu – Omar Hassan al – Bashir, Tadżykistanu – Emomali Ramon oraz wiceprezydent Kuby. Gospodarzem był prezydent Iranu Muhammad Ahmadineżad.
Byli też premierzy kilku krajów, ministrowie i wysocy przedstawiciele z 60 krajów świata. Specjalny wysłannik sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-moona odczytał jego posłanie do uczestników konferencji. Brali też w niej udział liczni przedstawiciele organizacji regionalnych, specjaliści problemów międzynarodowych i aktywiści pokojowi z całego świata.
To, że Iran oskarża Zachód o wspieranie terroryzmu jest od dawna znane. W tym miejscu można powiedzieć, że  jako suwerenny kraj może formułować takie opinie. Realizuje swoją wizję polityki międzynarodowej. Próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie, który otwarcie demonstruje, że odchodzi od unilateralizmu – amerykańskiej dominacji. Stara się wygrać jak najlepszą pozycję dla swych interesów.
Okazję po temu stwarza mu konflikt w sąsiednim Afganistanie. Stąd pomysł międzynarodowej konferencji jest strzałem w przysłowiową „dziesiątkę”. Zwłaszcza po likwidacji przez amerykańskich marines przywódcy Al – Kaidy, Osamy Bin Ladena w jego pakistańskiej kryjówce. Jego śmierć była nie tylko ciosem dla całej terrorystycznej organizacji, ale jest niemałym wstrząsem dla pakistańskich służb specjalnych (Inter-Services Inteligence ISI).

Inny punkt widzenia

Musimy sobie zdać sprawę z tego, że w świecie może istnieć wielość punktów widzenia na różne sprawy. Konferencja w Teheranie była temu poświęcona. Komunikat z jej obrad jest mimo objętości bardzo ogólnikowy. Nie wymienia się z nazwy – poza kilkom krajami uczestniczącymi – żadnych krajów czy przywódców. To o czymś świadczy.  Może również zaskakiwać liczba uczestników. Mówi to o randze istniejącego problemu i sposobie jego postrzegania w świecie islamskim.
Spośród pięciu prezydentów uczestniczących w konferencji trzy państwa – Afganistan, Irak i Pakistan – to kraje od lat będące ofiarami terroryzmu. Zebrani w Teheranie politycy mają też świadomość, że hasło „wojny z terroryzmem” jest przez Zachód nadużywane. Doprowadziło to do militarnej obecności obcych wojsk na terenie kilku krajów.  
Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj nie ukrywał, że kraje islamskie to główne ofiary terroryzmu. Doświadczają one skutków działań militarnych od wielu lat, na czym powszechnie cierpi niewinna ludność cywilna.  Dlatego też państwa powinny się zjednoczyć w wojnie przeciwko terroryzmowi, bo leży to w ich żywotnym interesie.
Uczestnicy konferencji w Teheranie występowali też w obronie dobrego imienia islamu jako religii. Jest on wykorzystywany jako oręż do walki z innymi – zachodnimi – państwami. Tymczasem kraje islamskie powinny – postulowano – dążyć do współpracy, konieczne jest powołanie do życia międzynarodowego centrum walki z terroryzmem.
Prezydent Iraku Jalal Talebani zapowiedział, że jego kraj w przyszłym roku zorganizuje taką konferencję. Tę propozycję przyjęli uczestnicy z ogromnym zadowoleniem.

Lech Kańtoch

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275622

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …