110 Międzynarodowe Targi Kantońskie. Jeden wystawca z Polski

Drukuj PDF
Lech Kańtoch

Targi Kantońskie – oficjalna nazwa brzmi Chińskie Targi Importowe i Eksportowe – odbywają się dwa razy w roku od 55 lat. Obecnie jest to największa tego typu impreza w świecie. Są wyrazem nie tylko rozwoju gospodarczego Chińskiej Republiki Ludowej, ale też uznaniem dla jej pozycji międzynarodowej. Nie sposób więc – wydawało by się – w nich nie uczestniczyć.

Ujście Rzeki Perłowej
Wyspa Pazhou w południowo wschodniej części Guanzhou (Kanton) jest miejscem usytuowania Targów Kantońskich. W niezwykle pięknym otoczeniu zbudowano nowoczesne hale wystawiennicze. Targi to ogromne przedsięwzięcie, w którego organizacji uczestniczą z jednej strony Ministerstwo Handlu ChRL, z drugiej władze prowincji Guangdong.  Bezpośrednim organizatorem jest Chińskie Centrum Handlu Zagranicznego. Wspomagają je liczni przywódcy partyjni i państwowi. Premierzy rządu ChRL wielokrotnie gościli na Targach Kantońskich.
Targi łączą tradycyjny system organizacyjny z nowoczesnymi metodami handlu i wystawiennictwa. Eksponowana jest tam ogromna różnorodność towarów. Ich lista przekracza 150 tysięcy pozycji. Są nie tylko tradycyjne wyroby przemysłu lekkiego, tekstylia i ubrania, ale też nowości technologiczne z dziedziny elektroniki. Niemal wszystkie najbardziej znane firmy z całego świata prezentują w Kantonie swe wystrzałowe wyroby.
Pomieszczenia Targów Kantońskich przekraczają jeden milion sto sześćdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się tam ponad pięćdziesiąt osiem tysięcy stanowisk. Stąd na Targi Kantońskie przybywa co roku ponad dwieście tysięcy handlowców i innych ludzi zainteresowanych bezpośrednim kontaktami. Reprezentują oni około 150 najbardziej znanych – spośród 250 – sieci handlu detalicznego. Są tam między innymi takie światowe giganty jak Wal–Mart, Carefour, Metro, Tesco i inne. Kupują tam różne markowe wyroby.

Polska mizerota
Wśród ponad 700 tysięcy zagranicznych przedsiębiorstw operujących w ChRL udział firm z III RP prezentuje się dość mizernie. W ChRL działają nieliczne polskie firmy, a nasz udział w obrotach handlowych ChRL wynosi zaledwie jeden promil. Dodatkowo sprowadzamy z ChRL piętnaście razy więcej niż eksportujemy. Stałym wystawcą na Targach Kantońskich jest zazwyczaj jakaś firma z Wrocławia. To wszystko, na co nas stać.
Od lat mówi się, że stosunki polsko–chińskie to „niezrównoważony bilans” (określenie profesora Bogdana Góralczyka), ale zaraz dodaje, że perspektywy rozwojowe, zwłaszcza z polskiej strony, są ogromne.
W 2008 r. rozczarował premier Donald Tusk, który odwiedził ChRL. Nie był tak jak wielu światowych liderów na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Podczas wizyty naobiecywał wiele rzeczy, ale jak zwykle skończyło się na jego słowach. Później przyszedł kryzys z autostradą A–2 i znów polsko–chińskie stosunki znalazły się w dołku.
Obecnie trwających Targów Kantońskich nie odwiedzi chyba żadna delegacja rządowa. Wszak jesteśmy po wyborach, staro – nowe władze mają inne sprawy, a Chiny leżą zbyt daleko. Można tylko mieć nadzieję, że grudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego coś zmieni. Chyba, że znów w grę wejdzie „solidarnościowa misyjność”, która przemieni się kolejny raz w walkę przeciw naszym interesom narodowym daleko za Chińskim Murem. Bo wszystko w Polsce jest możliwe.

Lech Kańtoch
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276412

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …