Chiny i BRICS

szafarz„Cywilizacja XXII wieku” to kolejna książka Sylwestra Szafarza po wydanej niedawno pozycji „Ziemi na ratunek”, która niezwykle kompetentnie i uczciwie ukazuje złożoność naszej cywilizacji w kontekście wielkich problemów współczesnego świata, takich jak kryzys globalny, postępujące rozwarstwienie społeczne, obniżenie progu globalnego bezpieczeństwa jako skutek walki o światowe przywództwo i inne. Jednym słowem, pierwsza książka zawiera wnikliwą i wszechstronna analizę współczesności, zaś druga ukierunkowana jest ku przyszłości. Zawiera ona równie ciekawe przemyślenia elementy analizy i oceny na temat nowych trendów w polityce globalnej związanych z przemieszczaniem się bieguna naszej  cywilizacji ze sfery Północnego Atlantyku w kierunku Azji i Pacyfiku. Dotyczy to szczególnie konsekwencji żywiołowego rozwoju Chin i powstania nowej globalnej konstelacji – ugrupowania BRICS.
Sylwester Szafarz, autor książki, to wybitny znawca problemów międzynarodowych, wiele lat spędził za granicą w różnorodnych misjach dyplomatycznych, przede wszystkim na Dalekim Wschodzie, ale również we Francji i w innych krajach (np. Czechy, Wietnam), a także uczestniczył w licznych międzynarodowych – europejskich i światowych, także w ramach ONZ.
Autor od dawna specjalizuje się w problematyce ekonomicznej, jest jednym z niewielu naukowców w naszym kraju, którzy śledzą na bieżąco globalne problemy związane z przyczynami, a przede wszystkim ze skutkami kryzysu ekonomicznego i finansowego, jaki trapi naszą cywilizację od 2008 roku. Jest zdecydowanym, ale realistycznym krytykiem globalnych skutków Konsensusu Waszyngtońskiego, który narzucił naszej cywilizacji euroatlantyckiej dominujący w drugiej połowie XX wieku, a bankrutujący dziś kierunek skrajnie neoliberalnego rozwoju. Dotyczy to szczególnie polskiej transformacji po roku 1989.
Sylwester Szafarz, mając bardzo bogate wiadomości i doświadczenia wynikające z analizy chińskiego kierunku rozwoju społeczno-ekonomicznego w ostatnim ćwierćwieczu wyraźnie wskazuje, że cywilizacja Azji/Pacyfiku, szczególnie Chin, to cywilizacja XXII wieku, która już dziś konsekwentnie i  coraz szybciej zaczyna zyskiwać przewagę w skali globalnej. Chodzi zarówno o wskaźniki ekonomiczne, jak i o rozwój społeczny oraz oddziaływanie na arenie międzynarodowej. Stawia też tezę o dostrzegalnym niedostatku współdziałania Polski i Chin, szczególnie w obszarze handlu i współpracy gospodarczej.
W swoich poglądach filozoficznych, które zdecydowanie przebijają się z poszczególnych tekstów, autor jawi się nam jako wielki humanista i wyznawca holizmu, całościowego widzenia świata w dynamice  jego rozwoju.
To bardzo ciekawa i ważna książka, która wskazuje na nowe trendy rozwojowe naszej cywilizacji, w kategoriach alternatywy wobec dotychczas dominującego obszaru kultury i cywilizacji euroatlantyckiej. Książka powstała jako zbiór wielu materiałów publicystycznych i opracowań eksperckich, które autor przygotował w ciągu ostatnich lat, szczególnie w ostatnim pięcioleciu. Materiały współczesne czerpią inspirację z bieżących wydarzeń oraz procesów społecznych i politycznych w świecie. Do takich zaliczyć trzeba zjawiska towarzyszące rozwojowi Chin oraz konsekwencje powstania i rozwoju polityczno-ekonomicznego porozumienia Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej pod nazwą BRICS.
Autor głęboko analizuje konsekwencje powstania i rozwoju BRICS wskazując przede wszystkim na coraz bardziej optymalne wykorzystywanie drzemiącego tam potencjału demograficznego i wytwórczego, ale także surowcowego i intelektualnego oraz tworzenie się największego rynku na świecie.
Książka „Cywilizacja XXII wieku” to wielkie studium i próba bilansu oraz wskazania nowych idei, sił intelektualnych i środków, które stanowią siłę motoryczną współczesnego i przyszłego świata.
Dziś, wszyscy w pędzie do przodu, w rytmie wyznaczanym przez rynki, wielki kapitał i marzenia konsumpcyjne społeczeństw, zapominamy o odpowiedzi na podstawowe pytanie: dokąd i po co zmierzamy jako cywilizacja i ludzkość?
Może zawarte tutaj refleksje i wnioski autora dadzą nam dodatkową energię i materiał do przemyśleń i działań, tym bardziej, że idea Europy, która jest naszym domem, wymaga co najmniej głębokiego przemyślenia i zreformowania.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 7075528

Temat dnia

Migracje...

legalne i nielegalne są nieuchronne. Wymusza je zmiana klimatu wzmacniana przez działania północy, a nie południa planety. Część naszego świata nie będzie nadawała się do życia ludzi. W dalekiej historii wiele wędrówek ludów było spowodowane zmianami klimatu. Badanie zjawisk przyrodniczych często wyjaśnia zdarzenia historyczne.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 8 września 2023 roku odbyła się w Warszawie promocja nowego numeru 1-2/2023 „Przeglądu Socjalistycznego”, który ukazał się na początku miesiąca.

Więcej …
 

W dniu 1 września 2023 roku minęła 31 rocznica tragicznej śmierci Piotra Jaroszewicza, byłego premiera i jego Małżonki Alicji. Obydwoje zostali zamordowani w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Więcej …
 

W dniu 29 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 22. rocznicę śmierci byłego I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej aktywnie uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 29 lipca 2023 roku w Warszawie pierwsze wieńce złożono przed Pomnikiem Żołnierzy Żywiciela oraz tablicą upamiętniającą bohaterskich żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy jako pierwsi stanęli do walki z hitlerowskim okupantem.

Więcej …