„Kołodko od kuchni”

Po bestsellerowej trylogii: „Wędrujący świat”, „Świat na wyciągnięcie myśli” i „Dokąd zmierza świat”, najbardziej ceniony i rozpoznawalny polski ekonomista na świecie, postanowił wydać książkę, w której przybliża nam samego siebie.

W rozmowie z prof. Pawłem Kozłowskim opowiada o meandrach polskiej transformacji, zglobalizowanej gospodarce i  o samym sobie, swoich losach i niekończącej się podróży. Mało jest w polskim przekazie medialnym poglądów racjonalnych, rzetelnych, takich, które się sprawdzają. Widząc prof. Grzegorza Kołodkę i słuchając tego, co ma do powiedzenia, można mieć pewność, że to, co powie, na pewno się sprawdzi, wszak tyle razy już miał rację wprawiając w konsternację tzw. „znanych ekspertów” i  medialne autorytety. Tym razem w książce biograficznej, możemy dowiedzieć się więcej o tym fascynującym człowieku. Jak to się stało, że został ekonomistą, skąd czerpał wzorce, co wyniósł z rodzinnego domu? O to wszystko pyta prof. Paweł Kozłowski, który okazał się równie ciekawym rozmówcą.
Ta książka ukazuje meandry i kulisy polskiej polityki, wielkiej polityki, której częścią był były wicepremier i minister finansów. Dowiemy się z niej dużo o zakulisowych planach, negocjacjach i sojuszach, które są nieodłączną częścią polityki. Trzeba jednak zaznaczyć, że prof. Grzegorz Kołodko politykiem nie jest i nigdy nie był. I to z korzyścią nie niego jak i samej polityki. Jako intelektualista i bezpartyjny fachowiec dał się poznać w czterech rządach, jako minister finansów, który próbował budować w Polsce zręby społecznej gospodarki rynkowej oraz jako ten, który wprowadził polską gospodarkę na ścieżkę szybkiego rozwoju. W II kwartale 1997 roku PKB wzrósł o nieosiągalne dziś 7,5%. Prof. Grzegorz Kołodko nie byłby jednak sobą, gdyby nie zauważył, że sam wzrost nic nie znaczy. Pytanie jak ów wzrost jest dzielony.
Społeczna gospodarka rynkowa, której nie udało się zbudować po 1989 roku, i co jest, jak często podkreśla autor, to największą porażka polskiej transformacji, to nadal zadanie, które stoi przed nami. Prof. Grzegorz Kołodko to niestrudzony oponent neoliberalnego kapitalizmu. Z typową dla siebie erudycją rozprawia się z mitami dotyczącymi rzekomych sukcesów tej wyjątkowo marnej spuścizny Konsensusu Waszyngtońskiego, który w Polsce dał się poznać jako terapia szokowa, którą prof. Grzegorz Kołodko nazywa „szokiem bez terapii”. I trudno się z tym nie zgodzić. Czym bowiem były reformy Leszka Balcerowicza? Zwiększeniem bezrobocia i skali ubóstwa. Ten szok trwać miał krótko, niestety, w jego wyniku wielu nie podniosło się do dziś. Na pytanie, kłamano czy nie wiedziano, niech każdy odpowie sobie sam. To wszystko pod osłoną solidarnościowego rządu. Prof. Tadeusz Kowalik nie miał wątpliwości, że „Najbardziej masowy i najprężniejszy ruch pracowniczy 2 połowy XX wieku na świecie wygenerował jeden z najbardziej niesprawiedliwych ustrojów społecznych, jaki zna współczesna Europa”. Ciekawe, czy opozycja solidarnościowa zyskałaby takie poparcie, gdyby od razu powiedziała swoim wyborcom, że bezrobocie sięgnie 3 milionów a polski przemysł w znacznej mierze zniknie za pomocą niewidzialnej ręki rynku.
Autor „Strategii dla Polski” to bez wątpienia wizjoner. Dostrzegamy deficyt tych, którzy patrzą na świat długofalowo. Jak zauważał John Maynard Keynes- „Ekonomia to nauka myślenia w kategoriach modeli połączona ze sztuką wyboru modeli odpowiadających współczesnemu światu (…) Dobrzy ekonomiści zdarzają się nieczęsto, gdyż dar posługiwania się „czujną obserwacją” do wyboru dobrych modeli (…) wydaje się niezwykle rzadki.”. Takim ekonomistą jest Grzegorz Kołodko, który swoje obserwacje czerpie nie z opinii innych, lecz sam, jako obieżyświat, jeździ po całym świecie, bada i analizuje, aby wiedzieć więcej. Ekonomia bowiem to nie tylko nauka, to przede wszystkim wiedza. Ta wiedza jest niezbędna, aby w dzisiejszym zglobalizowanym świecie móc nie tylko się odnaleźć, ale przede wszystkim wiedzieć, jak w nim postępować, aby było lepiej.
Wiedząc jak wygląda obecny świat, prof. Grzegorz Kołodko odpowiada na pytania. Świat jednak to niekończące się pytania. Fascynujące są jego wizje dotyczące przyszłości. Znając jednak profesora, z pewnością jest już gdzieś w Chinach bądź po drugiej stronie globu. Biegnąc z pewnością zastanawia się, dokąd zmierza świat? Z pewnością on już wie, o czym my wszyscy dowiemy się w jego kolejnej publikacji. Książka „Droga od teraz” to fascynująca lektura. Dotyczy ona bowiem życia najbardziej rozpoznawalnego i cenionego polskiego ekonomisty na świecie. Możemy go poznać bardziej osobiście, nie jako wybitnego naukowca, lecz jako człowieka, który był również robotnikiem i z dumą chodził w kufajce.

Przemysław Prekiel
---
Grzegorz Kołodko „Droga do teraz”, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2014, str. 312.

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264157

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …