Barack Obama pod lupą

Prof. Longin Pastusiak napisał właśnie kolejną, jubileuszową książkę „Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy”. Ten znany amerykanista w sposób kompetentny i rzeczowy, dokonuje bilansu pierwszego Afroamerykanina, który zasiadł w Białym Domu w 2009 roku.
Nie ma chyba w Polsce tak płodnego pisarza, jak były Marszałek Senatu RP. Mało jest również w Polsce osób, które znają amerykańską politykę od podszewki. Prof. Longin Pastusiak to wszak nie tylko były student amerykańskich uczelni, ale również wykładowca akademicki, autor wielu książek o tematyce amerykańskiej, autor wielu programów telewizyjnych.
Barack Obama zawojował świat. Ten kandydat Partii Demokratycznej, po dwóch kadencjach rządów republikanina Georga W. Busha, zastąpił go na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych i stał się 44 prezydentem największego mocarstwa na świecie. Autor skupia się przede wszystkim na sylwetce Baracka Obamy w globalnym świecie, jego wizji państwa i roli USA w nowych realiach. Jest to zupełnie inny polityk, niż jego poprzednik, który kładł nacisk na rozwiązywanie problemów poprzez konflikt i łamanie prawa międzynarodowego. Nie zjednało mu to wielu sojuszników, wielu natomiast stracił, co zauważa prof. Longin Pastusiak.
Po 11 września świat się zmienił. Amerykańska wizja walki z terroryzmem polegała na walce ze skutkami, nie objawami. Innymi słowy, amerykańska administracja Georgea W. Busha, postawiła sobie za cel walkę z terrorystami, a nie z terroryzmem. Walka miała być bardzo wyrazista, okraszona sukcesami, bez względu na prawo międzynarodowe i opinię sojuszników. Wojna w Iraku była emanacją takiej polityki. Miała nastąpić demokratyzacja kraju, warunki dla mieszkańców, miały być lepsze, jednym słowem, idylla. Nic z tych rzeczy się nie sprawdziło, wręcz przeciwnie. Zniszczono ten piękny kraj, pozostawiając po sobie chaos, w wyniku którego powstało Państwo Islamskie, największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.
Barack Obama miał zupełnie inną wizję ładu międzynarodowego. Od początku swojej prezydentury, co obiecywał w kampanii wyborczej, kładł nacisk na dialog, na dyplomację, która miała być główną bronią Stanów Zjednoczonych. To był swoisty reset w amerykańskiej polityce, czyli diametralna zmiana nie tylko akcentów, ale realnych działań. Barack Obama dotrzymał swoich obietnic, choć nie wszystko mu się udało. Jego polityczni adwersarze bowiem, robili wszystko co w ich mocy, aby zdezawuować jego plany. Wiele jednak udało się osiągnąć, co podkreśla prof. Longin Pastusiak. To z pewnością wycofanie wojsk z Iraku, poprawa, do czasu konfliktu na Ukrainie, stosunków z Rosją, co ma ogromne znaczenie dla porządku światowego. To również próba odzyskania zaufania do wielu europejskich państw, które miały inna wizję walki z terroryzmem.
W kontekście polityki zagranicznej nowego amerykańskiego prezydenta, prof. Longin Pastusiak zwraca uwagę na stosunki amerykańsko-chińskie, które zdominować mogą świat na kilka dekad. Według autora, chińska ekspansja stanowi dla amerykańskiej polityki wyzwanie. ChRL to ani wróg, ani przyjaciel, to po prostu rywal w drodze do zdominowania świata. To Azja ma być tym kontynentem, który zyska na znaczeniu w XXI wieku.
Fenomen Baracka Obamy polega nie tylko na tym, że jest pierwszym w historii czarnoskórym prezydentem USA, ale przede wszystkim na tym, że swoją politykę zagraniczną prowadzi w zupełnie odmienny sposób od poprzednika. Jego „zmiana” i „reset” przejdą na annałów dyplomacji. Warto przypomnieć, że to również laureat pokojowej Nagrody Nobla. Prof. Longin Pastusiak uważa, że to nagroda na zachętę, ale amerykański prezydent potwierdził, że na nią zasłużył. Zglobalizowany świat musi bowiem toczyć się pokojowym współistnieniem, bez tego, świat pogrąży się chaosie i nieustannych konfliktach zbrojnych.
Książka Prof. Longina Pastusiaka doskonale wpisuje się w dyskusję o zmieniającym się świecie, gdzie Stany Zjednoczone tracą pozycję światowego lidera. Świat jednobiegunowy odchodzi do lamusa. Jeden strażnik światowego porządku to za mało, zważywszy na różne interesy.
Publikacja godna polecenia dla wszystkich tych, którzy chcą poznać nie tylko amerykańskiego prezydenta, ale przede wszystkim amerykańską politykę i świat, oczami Stanów Zjednoczonych.

Przemysław Prekiel

---
Longin Pastusiak - Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy. Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”. Warszawa 2015, stron 268.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

Postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego Polaka, bohatera dwóch kontynentów mimo upływu ponad 200 lat od jego śmierci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu historyków i polityków polskich i zagranicznych. Prace poświęcone jego osobie i działalności ukazują się nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jedna z nich autorstwa Piotra Marka Napierały pt „Żołnierz i filozof.

Więcej …
 

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 4992535

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Tak się kończy dyplomatołectwo

Stało się to, co przewidywali komentatorzy polityki światowej i spece od dyplomacji międzynarodowej. Nie dość, że główne obchody wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau nie odbędą się w Polsce, a w Izraelu, to jeszcze zabraknie tam polskiego prezydenta. To są skutki wieloletniego prowadzenia polityki zagranicznej po amatorsku, żeby nie powiedzieć – dyletancko.

Więcej …

Na lewicy

W dniach 20-21 stycznia 2020 roku w Warszawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludowa i socjalistyczna wizja niepodległej Polski”.

Więcej …
 

W dniu 19 stycznia 2020 roku w Słupsku odbyła się uroczystość zaprezentowania przez trzy partie: SLD, Wiosna i Lewica Razem Roberta Biedronia, jako oficjalniego kandydata SLD na prezydenta.

Więcej …
 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz oddziały Armii Czerwonej. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2020 roku obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej …
 

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia” z udziałem zaproszonych gości. Omówiono tryb przygotowań do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w październiku 2020 roku.

Więcej …
 

W dniach 25-28 listopada 2019 roku w Nałęczowie odbyła się ogólnopolska, międzyśrodowiskowa konferencja naukowa  pt.: „Mistrzowie,  pedagodzy, nauczyciele” pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej.

Więcej …
 

W dniu 21 listopada 2019 roku w Piotrkowie Tryb. odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy pt. 100-lecie Sejmu Ustawodawczego oraz 120-lecie obecności PPS w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.) – Instytut Historii i Spraw Międzynarodowych, Porozumienie Socjalistów, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego przy współudziale Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Wg informacji Biura Prasowego PPS, Rada Naczelna zebrała się na posiedzeniu w warszawskiej siedzibie partii w dniu 16 listopada 2019 roku. Członkowie RN PPS uczcili 127 rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …