Barack Obama pod lupą

Prof. Longin Pastusiak napisał właśnie kolejną, jubileuszową książkę „Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy”. Ten znany amerykanista w sposób kompetentny i rzeczowy, dokonuje bilansu pierwszego Afroamerykanina, który zasiadł w Białym Domu w 2009 roku.
Nie ma chyba w Polsce tak płodnego pisarza, jak były Marszałek Senatu RP. Mało jest również w Polsce osób, które znają amerykańską politykę od podszewki. Prof. Longin Pastusiak to wszak nie tylko były student amerykańskich uczelni, ale również wykładowca akademicki, autor wielu książek o tematyce amerykańskiej, autor wielu programów telewizyjnych.
Barack Obama zawojował świat. Ten kandydat Partii Demokratycznej, po dwóch kadencjach rządów republikanina Georga W. Busha, zastąpił go na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych i stał się 44 prezydentem największego mocarstwa na świecie. Autor skupia się przede wszystkim na sylwetce Baracka Obamy w globalnym świecie, jego wizji państwa i roli USA w nowych realiach. Jest to zupełnie inny polityk, niż jego poprzednik, który kładł nacisk na rozwiązywanie problemów poprzez konflikt i łamanie prawa międzynarodowego. Nie zjednało mu to wielu sojuszników, wielu natomiast stracił, co zauważa prof. Longin Pastusiak.
Po 11 września świat się zmienił. Amerykańska wizja walki z terroryzmem polegała na walce ze skutkami, nie objawami. Innymi słowy, amerykańska administracja Georgea W. Busha, postawiła sobie za cel walkę z terrorystami, a nie z terroryzmem. Walka miała być bardzo wyrazista, okraszona sukcesami, bez względu na prawo międzynarodowe i opinię sojuszników. Wojna w Iraku była emanacją takiej polityki. Miała nastąpić demokratyzacja kraju, warunki dla mieszkańców, miały być lepsze, jednym słowem, idylla. Nic z tych rzeczy się nie sprawdziło, wręcz przeciwnie. Zniszczono ten piękny kraj, pozostawiając po sobie chaos, w wyniku którego powstało Państwo Islamskie, największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.
Barack Obama miał zupełnie inną wizję ładu międzynarodowego. Od początku swojej prezydentury, co obiecywał w kampanii wyborczej, kładł nacisk na dialog, na dyplomację, która miała być główną bronią Stanów Zjednoczonych. To był swoisty reset w amerykańskiej polityce, czyli diametralna zmiana nie tylko akcentów, ale realnych działań. Barack Obama dotrzymał swoich obietnic, choć nie wszystko mu się udało. Jego polityczni adwersarze bowiem, robili wszystko co w ich mocy, aby zdezawuować jego plany. Wiele jednak udało się osiągnąć, co podkreśla prof. Longin Pastusiak. To z pewnością wycofanie wojsk z Iraku, poprawa, do czasu konfliktu na Ukrainie, stosunków z Rosją, co ma ogromne znaczenie dla porządku światowego. To również próba odzyskania zaufania do wielu europejskich państw, które miały inna wizję walki z terroryzmem.
W kontekście polityki zagranicznej nowego amerykańskiego prezydenta, prof. Longin Pastusiak zwraca uwagę na stosunki amerykańsko-chińskie, które zdominować mogą świat na kilka dekad. Według autora, chińska ekspansja stanowi dla amerykańskiej polityki wyzwanie. ChRL to ani wróg, ani przyjaciel, to po prostu rywal w drodze do zdominowania świata. To Azja ma być tym kontynentem, który zyska na znaczeniu w XXI wieku.
Fenomen Baracka Obamy polega nie tylko na tym, że jest pierwszym w historii czarnoskórym prezydentem USA, ale przede wszystkim na tym, że swoją politykę zagraniczną prowadzi w zupełnie odmienny sposób od poprzednika. Jego „zmiana” i „reset” przejdą na annałów dyplomacji. Warto przypomnieć, że to również laureat pokojowej Nagrody Nobla. Prof. Longin Pastusiak uważa, że to nagroda na zachętę, ale amerykański prezydent potwierdził, że na nią zasłużył. Zglobalizowany świat musi bowiem toczyć się pokojowym współistnieniem, bez tego, świat pogrąży się chaosie i nieustannych konfliktach zbrojnych.
Książka Prof. Longina Pastusiaka doskonale wpisuje się w dyskusję o zmieniającym się świecie, gdzie Stany Zjednoczone tracą pozycję światowego lidera. Świat jednobiegunowy odchodzi do lamusa. Jeden strażnik światowego porządku to za mało, zważywszy na różne interesy.
Publikacja godna polecenia dla wszystkich tych, którzy chcą poznać nie tylko amerykańskiego prezydenta, ale przede wszystkim amerykańską politykę i świat, oczami Stanów Zjednoczonych.

Przemysław Prekiel

---
Longin Pastusiak - Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy. Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”. Warszawa 2015, stron 268.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 5079532

Temat dnia

Wybory. Socjaliści mają dylemat

Rozpatrywanie dziś szczegółowo wyników I tury wyborów prezydenckich pod kątem wygranej, czy przegranej tego lub innego kandydata nie ma specjalnego sensu. Skonstatujmy, że nastąpiło po raz kolejny w ostatnich latach  potwierdzenie aktualnego układu sił politycznych w Polsce, co było bez wątpienia potrzebne, ale też przewidywalne. Namnożyło się, zaraz po wyborach, publikacji i analiz na temat słabego wyniku Roberta Biedronia i śladowego – Waldemara Witkowskiego.

Więcej …

Na lewicy

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 6 lipca 2020 roku uchwałę w sprawie II tury wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

PKW podała w dniu 30 czerwca 2020 roku ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca.

Więcej …
 

Wg portalu Polskiej Partii Socjalistycznej, w dniu 26 czerwca 2020 roku na zaproszenie koła Śródmieście PPS  w warszawskiej siedzibie partii, odbyło się spotkanie promocyjne nowego numeru "Przeglądu Socjalistycznego".

Więcej …
 

Sąd Najwyższy w dniu 12 czerwca 2020 roku postanowił uchylić decyzję PKW w sprawie odrzucenia wniosku Komitetu Wyborczego Waldemara Witkowskiego o wpisanie na listę kandydatów w wyborach na urząd Prezydenta RP.
Tym samym Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązana została do wpisania na listę kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się w dniu 28 czerwca 2020 roku kandydata Waldemara Witkowskiego. Inne skargi na decyzje PKW zostały odrzucone.

Więcej …
 

Rada Naczelna Polskiej Partii Ssocjalistycznej zebrała się na posiedzeniu poświęconym omówieniu stanowiska partii w sprawie wyborów na urząd Prezydenta RP oraz bieżących zagadnień dotyczących działalności organizacji.

Więcej …
 

Wg informacji rzecznika PPS w dniu 30 czerwca 2020 roku Organizacja Młodzieżowa PPS, „Czerwona Młodzież” uczestniczyła w demonstracji ruchów lewicowych przed Sejmem RP, zorganizowanej przez ZSP Związek Wielobranżowy Warszawa, Komitet Obrony Praw Lokatorów i Federację Anarchistyczną, Wrocław.

Więcej …
 

Rada Naczelna PPS opublikowała w dniu 11 maja 2020 roku stanowisko dotyczące nieodbycia wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

W piątek 8 maja2020 roku, w Dniu Zwycięstwa, delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej, Stowarzyszenia Porozumienie Socjalistów oraz delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyły w Piotrkowie Trybunalskim wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności za Polskę i Lud (1939-1945 ) oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.
Delegacje Lewicy Piotrkowskiej oddały tym aktem hołd wszystkim wyzwolicielom państw Europy spod jarzma niewoli okupanta faszystowskiego.
Cześć i Chwała Bohaterom !

 

Obchody 1 Maja w Warszawie skupiły się wokół czterech miejsc pamięci związanych z osobami lub wydarzeniami ważnymi dla lewicy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 29 kwietnia 2020 roku Apel Pierwszomajowy.

Więcej …
 

Członkowie Rady Naczelnej PPS skierowali w dniu 14 kwietnia 2020 roku list otwarty do ministra zdrowia w sprawie skutków koronawirusa w Polsce i powinności przedstawicieli świata politycznego. Wiąże się to m.in. z obchodami 10 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.

Więcej …
 

W dniu 10 kwietnia 2020 roku Wrocławskie Społeczne Forum Wymiany Myśli apeluje do rządu, by ten przestał zamykać oczy na zagrożenie, jakie stwarza nieprzerwane działanie magazynów Amazona. Na sytuację pracowników Amazona podczas epidemii od początku zwracają uwagę związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza. Alarmują, że sam charakter pracy w magazynach i przy pakowaniu zamówień uniemożliwia stosowanie się do zaleceń o utrzymywaniu społecznego dystansu.

Więcej …