Ludzie lewicy o Polsce

Książka „Jaka Polska?” ukazuje się na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Stanowi ona obraz poglądów i różnych wariantów programowych prezentowanych przez osoby związane z wielu ugrupowaniami lewicowymi, pełniącymi w nich funkcje kierownicze, ale również z liczną grupą naukowców różnych dziedzin i praktyków życia społeczno-politycznego.
Polska lewica posiada, mimo objawiającego się od wielu lat kryzysu idei i nowych wartości programowych, liczne grono dobrze wykształconych i doświadczonych sympatyków, którzy zdolni są do obiektywnego spojrzenia na nasze państwo i nasze otoczenie, i odpowiedzenia na pytanie: jaka Polska? Tym bardziej, że kierunki rozwoju zaprezentowane w praktyce przez ostatnie lata rządzenia i postulowane w aktualnej kampanii wyborczej przez ugrupowania prawicowe umacniają konserwatyzm i myślenie rozwojowe w oparciu o mechanizmy wypracowane przez upadający system neoliberalny. Tworzą wizję państwa wyznaniowego, odległego w swoich standardach od postępowych demokracji europejskich i światowych.
Istotną sprawą dla naszego narodowego rozwoju jest szczególnie dziś, w dobie kryzysu ekonomicznego i upadku wartości, które jeszcze niedawno kształtowały życie społeczne, rozpoznanie i określenie rzeczywistej sytuacji społeczno-politycznej i zarysowanie priorytetów rozwojowych.
Świat wokół nas zmienia się niezwykle dynamicznie, i nie zawsze po naszej myśli. Ostatnie 4 lata, jakie mijają od poprzednich wyborów i ukształtowania się koalicji PO-PSL przyniosły niezwykłe zmiany w naszym otoczeniu międzynarodowym, szczególnie jednak w Polsce. Widać wyraźnie, że potrzebna jest radykalna weryfikacja programów i ludzi, aby ruszyć z nowymi projektami i zmianami. Nie da się bowiem iść utartymi dotychczas torami, których wiele już prowadzi donikąd.
Świat przebudowuje się, w miejsce jednego – amerykańskiego, tworzy się wiele nowych centrów, mniej spokojna staje się Europa, wewnętrzne rozterki przeżywa Unia Europejska, która ma dziś problemy z określeniem swojej misji we współczesnym świecie i unormowaniem wewnętrznych mechanizmów sterowania. Idą nowe, trudniejsze czasy.
Logika wskazuje, że na te nowe czasy potrzebni są nowi ludzie, nowe mechanizmy działania, nowe systemy wartości. Globalizacja i powstawanie zrębów społeczeństwa informacyjnego wymagają zupełnie nowego patrzenia na takie wartości jak wolność i podmiotowość człowieka, demokracja i organizacja państwa, kierunki sojuszy międzynarodowych i zobowiązań sojuszniczych, patriotyzm i racja stanu. To wreszcie kwesta podstawowa – czy kraj i społeczeństwo ma rozwijać się wokół interesów i praw obywatelskich, czy też wokół interesów korporacji?
Lewica zawsze wyznaczała swe drogi zbieżnie do takich wartości jak sprawiedliwość społeczna i równość, opierając się o wiedzę i logikę rozwoju.
Zaprezentowane w tej książce oceny, poglądy i idee nie do końca są spójne, znacznie wybiegają poza schematy utartego od lat myślenia, są efektem poszukiwań intelektualnych godnych wyzwań XXI wieku. Cechuje je jednak odpowiedzialność, wychodzą z rzeczywistych, a nie wymyślonych uwarunkowań współczesnej Polski.
Książka zawiera 25 wywiadów, które powstały w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Gigantyczną pracę w tak krótkim czasie wykonał dziennikarz młodego pokolenia – Przemysław Prekiel. Nie bał się zadawać trudnych pytań, nie oczekiwał też banalnych odpowiedzi.
Na pytania Przemysław Prekiela odpowiadają: Marek Balicki, Adam Bobryk, Sławomir Broniarz, Rafał Chwedoruk, Krzysztof Gawkowski, Bogusław Gorski, Jan Guz, Jerzy Kochan, Piotr Kuczyński, Leszek Miller, Barbara Nowacka, Leokadia Oręziak, Adam Ostolski, Rafał Pankowski, Longin Pastusiak, Ryszard Piotrowski, Wojciech Pomykało, Anna Siwik, Sylwester Szafarz, Ryszard Szarfenberg, Wojciech Szewko, Maria Szyszkowska, Danuta Waniek, Waldemar Witkowski, Andrzej Ziemski.
Książka zawiera ogromny ładunek intelektualny, w znacznym stopniu odpowiada też na pytanie tytułowe „Jaka Polska”. Trzeba mieć nadzieję, że znajdzie ona zainteresowanie, a pomieszczone w niej przemyślenia pozytywnie wpłyną na tworzenie programu wyborczego polskiej lewicy.

Andrzej Ziemski

---
Przemysław Prekiel pyta... „Jaka Polska”. Wydawnictwo „Kto jest Kim”. Warszawa 2015.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263678

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …