Cztery lata na Wiejskiej

Zazwyczaj kończąca się kadencja dla parlamentarzysty to walka o kolejną kadencję. W przypadku Wincentego Elsnera było zupełnie inaczej. Po pierwsze, zdecydował się nie kandydować, choć miał ogromne szansa na mandat, a po drugie, postanowił rozliczyć się ze swoimi wyborcami, w postaci książki, wywiadu-rzeki. To dość nowatorskie i godne podkreślenia.

Skąd się w ogóle wziął Wincenty Elsner, który w 2011 roku zdobył mandat posła na Sejm RP, w zdominowanym przed PO i PiS okręgu wrocławskim? Okazuje się, że był zaangażowany w politykę długo przed zmianami ustrojowymi. Zaangażowany był w działalność opozycyjną na Dolnym Śląsku. Z książki wyłania się przyszły poseł jako osoba konsekwentna i przedsiębiorcza, zafascynowana nowymi technologiami. Ta pasja pozostała w nim po dziś dzień.

I choć zaczynał u boku Janusza Palikota, jego rozstanie z przewodniczącym Ruchu Palikota, było głośne. Wincenty Elsner nie szczędzi w publikacji gorzkich słów pod adresem byłego już posła z Biłgoraja. Przypomina wypowiedź Janusza Palikota, który po klęsce wyborczej do Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że z posłami swojego klubu nic w polityce już nie osiągnie, że nie są mu do niczego potrzebni. To był wstrząs, moment zwrotny, jak przyznaje Elsner. Jedną wypowiedzią, jednym gestem zniszczony został dorobek kilkudziesięciu ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno, zdobyli mandaty posłów na Sejm RP. Dochodziła do tego arogancja i buta, którą emanował Janusz Palikot, który na każdym kroku dawał znać nowo wybranym posłom, że to tylko dzięki niemu zaistnieli w polityce. Były poseł PO, wprowadzając do Sejmu w 2011 roku swoich posłów, był trzecią siłą polityczną w Sejmie. Powoli, lecz konsekwentnie, kurczył się zakres jego możliwości. Nie brakowało błędów personalnych, lecz przede wszystkim właściwego zdefiniowania ideowego. To rozmycie było nader widoczne. Z jednej strony socjalista Piotr Ikonowicz, z drugiej liberał Łukasz Gibała. Wody z ogniem nie da się połączyć.

Po opuszczeniu szeregów Ruchu Palikota, Wincenty Elsner nie szukał długo nowego kluby. Na zaproszenie Leszka Millera, przechodzi do SLD. Daje się poznać jako świetnie przygotowany poseł, które doskonale odnajduje się wśród partii z ulicy Złotej. To był bodaj najlepszy transfer zeszłej kadencji Sejmu. Dziś Wincenty Elsner, mimo krótkiego stażu w SLD, jest wiceprzewodniczącym partii. To dowód na zaufanie, jakim obdarzyli go działaczki i działacze Sojuszu. W książce kreśli on swoją wizję SLD, tego, jak ma wyjść z impasu, na czym się skupić i jakich użyć mechanizmów, aby powrócić na Wiejską. Kształtuje się wizja socjaldemokratycznej partii, świadomej swojej marki i historycznej roli, jaką odegrała i która wciąż może odgrywać. Wincenty Elsner okazał się również wizjonerem, bowiem postulował, aby SLD w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, do wyborów szedł sam, nie w koalicji Zjednoczonej Lewicy. Ta przewidywalność przyda się partii w przyszłości.

W rozmowie z Łukaszem Perzyną Wincenty Elsner przypomina o swoim parlamentarnym dorobku, który, jak na debiutanta, jest imponujący. Wielką aktywność wykazał on w pomocy frankowiczom, którzy zostali pozostawieni samym sobie. Z książki wyłania się również obraz lokalnego patrioty, który swój Wrocław widzi jako europejskie miasto, otwarte dla wszystkich.

Przemysław Prekiel

---

„Cztery lata w politycy”, Wincenty Elsner w rozmowie z Łukaszem Perzyną. Agencja Wydawnicza ARGIsc, Wrocław 2015, s.157

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 4810197

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Metro na Pradze w tle marzeń socjalistów

Otwarto wreszcie w niedzielę  - 15 września nowy odcinek  warszawskiego metra  po prawej stronie Wisły . Ten fragment stolicy  w ramach dzielnic Praga Północ i Targówek odegrał kiedyś znaczącą rolę w historii  polskiego ruchu socjalistycznego. Odruchowo  dla  tamtych obszarów zapamiętano czyny rewolucyjne PPS w tym Stefana Okrzei co uhonorowano ulicą jego imienia.

Więcej …

Na lewicy

Polacy mają głód solidarności. Tylko Lewica może go zaspokoić – to motto wyborcze odbywającej się w dniu 20 września 2019 roku w Studiu Filmowym „Panika” w Gdyni Konwencji wyborczej Lewicy. Podczas Konwencji zaprezentowali się liderzy list na Pomorzu, a także liderzy ugrupowań: Wiosny, Razem i SLD.

Więcej …
 

W dniu 10 września 2019 roku odbyło się w Warszawie spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów. Przedyskutowano sytuację polityczną przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku. Przyjęta została deklaracja „Polsce potrzebna jest lewica”, w której podkreślono wzrost oczekiwań społecznych, co potwierdzają badania, na aktywny udział lewicy w nowym Sejmie i Senacie oraz zwiększenie wpływu wartości ideowych lewicy na treści stanowionego prawa.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2019 roku uległa uprawomocnieniu decyzja Krajowego Rejestru Sądowego w sprawie rejestracji stowarzyszenia Porozumienie Socjalistów.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2019 roku obradowała w Warszawie Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedyskutowano sprawy związane z wyborami parlamentarnymi.

Więcej …
 

W dniu 18 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się prezentacja kandydatów na pierwsze miejsca na listach wyborczych Lewicy. Działacze Lewicy Razem otrzymali 6 miejsc, działacze SLD – 17 a działacze Wiosny – 18.

Więcej …
 

W dniu 14 sierpnia 2019 roku Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skrótu nazwy komitetu; nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Więcej …
 

11 sierpnia 2019 roku Prezydium RN PPS odbyło posiedzenie poświęcone ocenie przebiegu kampanii wyborczej do parlamentu RP 2019 roku. Towarzysze zapoznali się z działaniami sztabów wyborczych i udziałem w nich członków naszej Partii.

Więcej …
 

W dniu 5 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada zawiązującej się Koalicji „Lewica”. Bazą jej jest porozumienie trzech ugrupowań: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Wiosna i Partii Lewica Razem.

Więcej …
 

Podczas festiwalu Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock) Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ miało zaszczyt gościć Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz przyjaciół z wielu krajów.

Więcej …
 

W dniu 1 sierpnia 2019 roku, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie Trybunalskim, z członkiem Rady Naczelnej PPS Bogdanem Chrzanowskim, złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w tym mieście, oddając hołd wszystkim poległym za wolność i niepodległość Polski.

 

Warszawska Organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej złożyła w dniu 29 lipca 2019 roku kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy AK Obwód „Żywiciel” oraz przed tablicą pamiątkową, na Żoliborzu przy tzw. "Starej Kotłowni" położonej przy ulicy Suzina.

Więcej …
 

W dniu 28 lipca 2019 roku lewica zorganizowała w Białymstoku wiec przeciw przemocy. Na centralnym skwerze w tym mieście poza aktywistami organizacji LGBT pojawili się też liderzy partii lewicy: Robert Biedroń z Wiosny, Adrian Zandberg z Razem i Włodzimierz Czarzasty z SLD. Byli obecni przedstawiciele innych ugrupowań lewicy m.in. PPS.

Więcej …