Cztery lata na Wiejskiej

Zazwyczaj kończąca się kadencja dla parlamentarzysty to walka o kolejną kadencję. W przypadku Wincentego Elsnera było zupełnie inaczej. Po pierwsze, zdecydował się nie kandydować, choć miał ogromne szansa na mandat, a po drugie, postanowił rozliczyć się ze swoimi wyborcami, w postaci książki, wywiadu-rzeki. To dość nowatorskie i godne podkreślenia.

Skąd się w ogóle wziął Wincenty Elsner, który w 2011 roku zdobył mandat posła na Sejm RP, w zdominowanym przed PO i PiS okręgu wrocławskim? Okazuje się, że był zaangażowany w politykę długo przed zmianami ustrojowymi. Zaangażowany był w działalność opozycyjną na Dolnym Śląsku. Z książki wyłania się przyszły poseł jako osoba konsekwentna i przedsiębiorcza, zafascynowana nowymi technologiami. Ta pasja pozostała w nim po dziś dzień.

I choć zaczynał u boku Janusza Palikota, jego rozstanie z przewodniczącym Ruchu Palikota, było głośne. Wincenty Elsner nie szczędzi w publikacji gorzkich słów pod adresem byłego już posła z Biłgoraja. Przypomina wypowiedź Janusza Palikota, który po klęsce wyborczej do Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że z posłami swojego klubu nic w polityce już nie osiągnie, że nie są mu do niczego potrzebni. To był wstrząs, moment zwrotny, jak przyznaje Elsner. Jedną wypowiedzią, jednym gestem zniszczony został dorobek kilkudziesięciu ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno, zdobyli mandaty posłów na Sejm RP. Dochodziła do tego arogancja i buta, którą emanował Janusz Palikot, który na każdym kroku dawał znać nowo wybranym posłom, że to tylko dzięki niemu zaistnieli w polityce. Były poseł PO, wprowadzając do Sejmu w 2011 roku swoich posłów, był trzecią siłą polityczną w Sejmie. Powoli, lecz konsekwentnie, kurczył się zakres jego możliwości. Nie brakowało błędów personalnych, lecz przede wszystkim właściwego zdefiniowania ideowego. To rozmycie było nader widoczne. Z jednej strony socjalista Piotr Ikonowicz, z drugiej liberał Łukasz Gibała. Wody z ogniem nie da się połączyć.

Po opuszczeniu szeregów Ruchu Palikota, Wincenty Elsner nie szukał długo nowego kluby. Na zaproszenie Leszka Millera, przechodzi do SLD. Daje się poznać jako świetnie przygotowany poseł, które doskonale odnajduje się wśród partii z ulicy Złotej. To był bodaj najlepszy transfer zeszłej kadencji Sejmu. Dziś Wincenty Elsner, mimo krótkiego stażu w SLD, jest wiceprzewodniczącym partii. To dowód na zaufanie, jakim obdarzyli go działaczki i działacze Sojuszu. W książce kreśli on swoją wizję SLD, tego, jak ma wyjść z impasu, na czym się skupić i jakich użyć mechanizmów, aby powrócić na Wiejską. Kształtuje się wizja socjaldemokratycznej partii, świadomej swojej marki i historycznej roli, jaką odegrała i która wciąż może odgrywać. Wincenty Elsner okazał się również wizjonerem, bowiem postulował, aby SLD w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, do wyborów szedł sam, nie w koalicji Zjednoczonej Lewicy. Ta przewidywalność przyda się partii w przyszłości.

W rozmowie z Łukaszem Perzyną Wincenty Elsner przypomina o swoim parlamentarnym dorobku, który, jak na debiutanta, jest imponujący. Wielką aktywność wykazał on w pomocy frankowiczom, którzy zostali pozostawieni samym sobie. Z książki wyłania się również obraz lokalnego patrioty, który swój Wrocław widzi jako europejskie miasto, otwarte dla wszystkich.

Przemysław Prekiel

---

„Cztery lata w politycy”, Wincenty Elsner w rozmowie z Łukaszem Perzyną. Agencja Wydawnicza ARGIsc, Wrocław 2015, s.157

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

Postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego Polaka, bohatera dwóch kontynentów mimo upływu ponad 200 lat od jego śmierci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu historyków i polityków polskich i zagranicznych. Prace poświęcone jego osobie i działalności ukazują się nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jedna z nich autorstwa Piotra Marka Napierały pt „Żołnierz i filozof.

Więcej …
 

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 5032239

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Nowa odsłona starej „NATO-wskiej” lewicy

W minioną sobotę na konwencji w Świdnicy Robert Biedroń postanowił zająć się sprawami bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej. Choć partia, której jest członkiem, po połączeniu z SLD nazywa się „Nowa lewica”, treści zaprezentowane w jego wystąpieniu bynajmniej nowe nie były.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 26 lutego 2020 roku w Warszawie odbyło się comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Po raz pierwszy wziął w nim udział wybrany przed rokiem, przewodniczący Rady Naczelnej PPS, sen. Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

Z dokumentów przekazanych PAP w dniu 4 lutego 2020 roku wynika, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o wpisaniu do ewidencji partii politycznych zmian w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zmienia nazwę SLD na "Nowa Lewica". Sąd wpisał również do ewidencji znak graficzny "Lewica", którym SLD, Wiosna i Lewica Razem posługiwała się w kampanii parlamentarnych i którym posługuje się także klub parlamentarny.

Więcej …
 

W dniu 1 Lutego 2020 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 31 stycznia 2010 roku mija 15 rocznica śmierci Jana Mulaka – honorowego przewodniczącego PPS, działacza społecznego, wyśmienitego trenera i wychowawcy, wielkiego patrioty i żołnierza.

Więcej …
 

W dniu 29 stycznia 2020 roku odbyło się zebranie Koła PPS Warszawa Śródmieście. Dyskutowano o przygotowaniach do wyborów prezydenckich. Koło przyjęło uchwałę w tej sprawie skierowaną do Rady Naczelnej PPS, której posiedzenie planowane jest na dzień 2 lutego.

Więcej …
 

W dniach 20-21 stycznia 2020 roku w Warszawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludowa i socjalistyczna wizja niepodległej Polski”.

Więcej …
 

W dniu 19 stycznia 2020 roku w Słupsku odbyła się uroczystość zaprezentowania przez trzy partie: SLD, Wiosna i Lewica Razem Roberta Biedronia, jako oficjalniego kandydata SLD na prezydenta.

Więcej …
 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz oddziały Armii Czerwonej. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2020 roku obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej …
 

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia” z udziałem zaproszonych gości. Omówiono tryb przygotowań do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w październiku 2020 roku.

Więcej …
 

W dniach 25-28 listopada 2019 roku w Nałęczowie odbyła się ogólnopolska, międzyśrodowiskowa konferencja naukowa  pt.: „Mistrzowie,  pedagodzy, nauczyciele” pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej.

Więcej …