Kim jest Barack Obama?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spotkanie promocyjne ostatniej książki prof. Longina Pastusiaka „Kim jest Barack Obama?” zgromadziło w Klubie Księgarza w Warszawie tak wielu zainteresowanych, że część znalazła miejsce jedynie na schodach, bowiem przestrzenna sala i korytarze były pełne. Spotkanie listopadowe odbywało się kilka dni po ogłoszeniu, że prezydent USA otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, było więc w pewnym sensie demonstracją zwolenników tej decyzji. Przeciwnicy z Lechem Wałęsą na czele i całą plejadą polskich konserwatystów przypisanych do polityki G. W. Busha otrzymali łamy prasy i anteny radia i TV na krytykę tej decyzji. Odbyło się to wszystko, jak w Polsce, bez głębszej refleksji nad istotą i przemianami współczesnego świata. A wybór przed rokiem Baracka Obamy na prezydenta USA takie lawinowe przemiany spowodował. Nie wszyscy w to w Polsce uwierzyli.
–  W licznych komentarzach i wypowiedziach na temat Nagrody Nobla dla Baracka Obamy – pisze w swej książce prof. Longin Pastusiak – powtarza się określenie tej decyzji jako zaskakującej… Nie zgadzam się jednak z poglądem, że była to decyzja kontrowersyjna. Może nagroda jest trochę na wyrost, ale ma również swoje uzasadnienie, zważywszy życiorys i dotychczasowe dokonania laureata… Otóż Obama jest drugim prezydentem w historii USA, który w tak krótkim czasie zainicjował realizację bardzo ambitnych programów zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej… przesunął on bardzo wyraźnie akcent ze stosowania siły militarnej na dyplomację w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych..., sprzeciwił się dosyć popularnemu w Stanach Zjednoczonych poglądowi, że przyszły konflikt rozegra się między cywilizacja islamską i chrześcijańską…”
Na tle dyskusji na temat Pokojowej Nagrody Nobla dla Baracka Obamy pojawia się i takie pytanie, na ile ta nagroda przyznana temu człowiekowi, w tym właśnie czasie, wpłynęła na zachowanie globalnego pokoju i uspokojenie nastrojów wojennych, szczególnie w USA w kontekście dynamicznego rozwoju wydarzeń na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Nie ulega wątpliwości, że amerykańskie elity związane z doktryną G.W. Busha nie mogły nie brać pod uwagę tego faktu. Jeśli ta spekulacja jest zbliżona do prawdy, to następnym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla 2010 może być sam Komitet Noblowski.
„Kim jest Barack Obama?” to książka składająca się z 9 rozdziałów, w których pomieszczony został materiał na temat życiorysu Obamy, polityki społeczno-gospodarczej i polityki zagranicznej USA, jest analiza odniesień Obamy do Polski oraz cały rozdział poświęcony Pierwszej Damie – Michelle Obama.
Pisząc o relacjach Polski z USA autor dość obszernie cytuje ciekawy wywiad prof. Zbigniewa Brzezińskiego dla „Newsweeka” po wyborze Obamy.
– Doradzałbym polskim politykom – mówi Brzeziński – aby dokładnie zapoznali się z finałem tej wielkiej rozgrywki politycznej w wykonaniu Johna McCaina i Baracka Obamy. Myślę, że forma, w jakiej to zostało rozegrane, byłaby dla kultury politycznej w Polsce rzeczą godną przestudiowania, a z czasem do zastosowania. Kultura polityczna jest bardzo ważna – to ona narzuca ton całej debacie politycznej. Niestety debata w Polsce toczy się na brutalnie niskim poziomie, a niekiedy zmienia się w komedię, jak na przykład obecnie, przy okazji kłótni o to, kto reprezentuje Polskę na zewnątrz…”
Jest to ciekawa i pouczająca publikacja, szczególnie w kontekście opisanych w książce niezręczności w relacjach z nowym amerykańskim prezydentem, zaraz po jego wyborze, ze strony Lecha Kaczyńskiego i Radosława Sikorskiego.
Godne polecenia są zawarte w tej książce informacje na temat Pierwszej Damy. Michelle Obama jest, tak jak i jej mąż pierwszą Afroamerykanką w Białym Domu, budzi powszechne zainteresowanie, od pewnego czasu ma wpływ na postawy i gusty Amerykanów np. w dziedzinie mody. To ona w dużej mierze wpływa na przerwanie i zakończenie amerykańskich negatywnych doświadczeń dotyczących stosunku białej większości do kolorowych mieszkańców tego kraju.
– Od zwycięskich wyborów prezydenckich jej męża 4 listopada 2008 roku – pisze Longin Pastusiak – jest w centrum uwagi w Stanach Zjednoczonych. To zainteresowanie nasiliło się jeszcze bardziej po wprowadzeniu się pary prezydenckiej do Białego Domu 20 stycznia 2009 roku. Analizuje się jej poglądy, komentuje kreacje oraz zachowanie. Wszak Pierwsza Dama Ameryki jest osobą najbliżej ucha prezydenta i ma wpływ na kształtowanie poglądów męża, zwłaszcza, że Michelle jest partnerem Baracka i nieprzypadkowo nazywa on ją szefową (Boss)…”
Warto dodać, że Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin będący prezydentem USA, stanowi wyłom w ponad dwuwiekowej historii tego kraju, który poza ogromnymi osiągnięciami cywilizacyjnymi i stworzeniem nowej kultury we współczesnym świecie ma swoje ciemne karty związane z niewolnictwem, segregacją rasową i relacjami biali – kolorowi. Być może, że Obama wyznaczy nowe standardy i relacje w tym obszarze nie tylko w USA.
„Kim jest Barack Obama?” to 77. książka Longina Pastusiaka, napisana w ciągu kilku tygodni, niemniej jednak dopracowana, z obszerną dokumentacją, rzetelna i prawdziwa, pokazująca sylwetkę nowego gospodarza Białego Domu w całej złożoności jej osobowości i problemów wewnątrzamerykańskich i globalnych przed którymi stoi. Może być dobrą podstawą do następnej pozycji, pisanej jak zwykle przez Longina Pastusiaka po zakończeniu prezydenckiej kadencji. Dołącza ona do serii wielu już opracowań autora dotyczących biografii kolejnych prezydentów USA.
 
Andrzej Ziemski

-----
„Kim jest Barack Obama?” – Longin Pastusiak. Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza „Adam”. Warszawa 2009. stron 220.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 4778349

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Jednolity front lewicy

Koalicja lewicowych partii to dobra wiadomość dla polskiej demokracji. Brak lewicy doskwiera w polskim parlamencie. Jej brak widać, słychać i czuć. Ale ten związek z rozsądku to jedna wielka niewiadoma. W sposób naturalny powraca w pamięci katastrofa wyborcza sprzed czterech lat.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 18 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się prezentacja kandydatów na pierwsze miejsca na listach wyborczych Lewicy. Działacze Lewicy Razem otrzymali 6 miejsc, działacze SLD – 17 a działacze Wiosny – 18.

Więcej …
 

W dniu 14 sierpnia 2019 roku Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skrótu nazwy komitetu; nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Więcej …
 

11 sierpnia 2019 roku Prezydium RN PPS odbyło posiedzenie poświęcone ocenie przebiegu kampanii wyborczej do parlamentu RP 2019 roku. Towarzysze zapoznali się z działaniami sztabów wyborczych i udziałem w nich członków naszej Partii.

Więcej …
 

W dniu 5 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada zawiązującej się Koalicji „Lewica”. Bazą jej jest porozumienie trzech ugrupowań: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Wiosna i Partii Lewica Razem.

Więcej …
 

Podczas festiwalu Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock) Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ miało zaszczyt gościć Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz przyjaciół z wielu krajów.

Więcej …
 

W dniu 1 sierpnia 2019 roku, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie Trybunalskim, z członkiem Rady Naczelnej PPS Bogdanem Chrzanowskim, złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w tym mieście, oddając hołd wszystkim poległym za wolność i niepodległość Polski.

 

Warszawska Organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej złożyła w dniu 29 lipca 2019 roku kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy AK Obwód „Żywiciel” oraz przed tablicą pamiątkową, na Żoliborzu przy tzw. "Starej Kotłowni" położonej przy ulicy Suzina.

Więcej …
 

W dniu 28 lipca 2019 roku lewica zorganizowała w Białymstoku wiec przeciw przemocy. Na centralnym skwerze w tym mieście poza aktywistami organizacji LGBT pojawili się też liderzy partii lewicy: Robert Biedroń z Wiosny, Adrian Zandberg z Razem i Włodzimierz Czarzasty z SLD. Byli obecni przedstawiciele innych ugrupowań lewicy m.in. PPS.

Więcej …
 

Rzecznik prasowy PPS opublikował w dniu 23 lipca 2019 roku oświadczenie w sprawie incydentu podczas emisji programu telewizyjnego w TVP1 "Studio Polska".

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 20 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lipca 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Rzeczpospolita Polska – Fakty i mity 1944–2019”. Konferencja została zorganizowana z okazji 75 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami byli: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Unia Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna.

Więcej …
 

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …