Kim jest Barack Obama?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spotkanie promocyjne ostatniej książki prof. Longina Pastusiaka „Kim jest Barack Obama?” zgromadziło w Klubie Księgarza w Warszawie tak wielu zainteresowanych, że część znalazła miejsce jedynie na schodach, bowiem przestrzenna sala i korytarze były pełne. Spotkanie listopadowe odbywało się kilka dni po ogłoszeniu, że prezydent USA otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, było więc w pewnym sensie demonstracją zwolenników tej decyzji. Przeciwnicy z Lechem Wałęsą na czele i całą plejadą polskich konserwatystów przypisanych do polityki G. W. Busha otrzymali łamy prasy i anteny radia i TV na krytykę tej decyzji. Odbyło się to wszystko, jak w Polsce, bez głębszej refleksji nad istotą i przemianami współczesnego świata. A wybór przed rokiem Baracka Obamy na prezydenta USA takie lawinowe przemiany spowodował. Nie wszyscy w to w Polsce uwierzyli.
–  W licznych komentarzach i wypowiedziach na temat Nagrody Nobla dla Baracka Obamy – pisze w swej książce prof. Longin Pastusiak – powtarza się określenie tej decyzji jako zaskakującej… Nie zgadzam się jednak z poglądem, że była to decyzja kontrowersyjna. Może nagroda jest trochę na wyrost, ale ma również swoje uzasadnienie, zważywszy życiorys i dotychczasowe dokonania laureata… Otóż Obama jest drugim prezydentem w historii USA, który w tak krótkim czasie zainicjował realizację bardzo ambitnych programów zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej… przesunął on bardzo wyraźnie akcent ze stosowania siły militarnej na dyplomację w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych..., sprzeciwił się dosyć popularnemu w Stanach Zjednoczonych poglądowi, że przyszły konflikt rozegra się między cywilizacja islamską i chrześcijańską…”
Na tle dyskusji na temat Pokojowej Nagrody Nobla dla Baracka Obamy pojawia się i takie pytanie, na ile ta nagroda przyznana temu człowiekowi, w tym właśnie czasie, wpłynęła na zachowanie globalnego pokoju i uspokojenie nastrojów wojennych, szczególnie w USA w kontekście dynamicznego rozwoju wydarzeń na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Nie ulega wątpliwości, że amerykańskie elity związane z doktryną G.W. Busha nie mogły nie brać pod uwagę tego faktu. Jeśli ta spekulacja jest zbliżona do prawdy, to następnym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla 2010 może być sam Komitet Noblowski.
„Kim jest Barack Obama?” to książka składająca się z 9 rozdziałów, w których pomieszczony został materiał na temat życiorysu Obamy, polityki społeczno-gospodarczej i polityki zagranicznej USA, jest analiza odniesień Obamy do Polski oraz cały rozdział poświęcony Pierwszej Damie – Michelle Obama.
Pisząc o relacjach Polski z USA autor dość obszernie cytuje ciekawy wywiad prof. Zbigniewa Brzezińskiego dla „Newsweeka” po wyborze Obamy.
– Doradzałbym polskim politykom – mówi Brzeziński – aby dokładnie zapoznali się z finałem tej wielkiej rozgrywki politycznej w wykonaniu Johna McCaina i Baracka Obamy. Myślę, że forma, w jakiej to zostało rozegrane, byłaby dla kultury politycznej w Polsce rzeczą godną przestudiowania, a z czasem do zastosowania. Kultura polityczna jest bardzo ważna – to ona narzuca ton całej debacie politycznej. Niestety debata w Polsce toczy się na brutalnie niskim poziomie, a niekiedy zmienia się w komedię, jak na przykład obecnie, przy okazji kłótni o to, kto reprezentuje Polskę na zewnątrz…”
Jest to ciekawa i pouczająca publikacja, szczególnie w kontekście opisanych w książce niezręczności w relacjach z nowym amerykańskim prezydentem, zaraz po jego wyborze, ze strony Lecha Kaczyńskiego i Radosława Sikorskiego.
Godne polecenia są zawarte w tej książce informacje na temat Pierwszej Damy. Michelle Obama jest, tak jak i jej mąż pierwszą Afroamerykanką w Białym Domu, budzi powszechne zainteresowanie, od pewnego czasu ma wpływ na postawy i gusty Amerykanów np. w dziedzinie mody. To ona w dużej mierze wpływa na przerwanie i zakończenie amerykańskich negatywnych doświadczeń dotyczących stosunku białej większości do kolorowych mieszkańców tego kraju.
– Od zwycięskich wyborów prezydenckich jej męża 4 listopada 2008 roku – pisze Longin Pastusiak – jest w centrum uwagi w Stanach Zjednoczonych. To zainteresowanie nasiliło się jeszcze bardziej po wprowadzeniu się pary prezydenckiej do Białego Domu 20 stycznia 2009 roku. Analizuje się jej poglądy, komentuje kreacje oraz zachowanie. Wszak Pierwsza Dama Ameryki jest osobą najbliżej ucha prezydenta i ma wpływ na kształtowanie poglądów męża, zwłaszcza, że Michelle jest partnerem Baracka i nieprzypadkowo nazywa on ją szefową (Boss)…”
Warto dodać, że Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin będący prezydentem USA, stanowi wyłom w ponad dwuwiekowej historii tego kraju, który poza ogromnymi osiągnięciami cywilizacyjnymi i stworzeniem nowej kultury we współczesnym świecie ma swoje ciemne karty związane z niewolnictwem, segregacją rasową i relacjami biali – kolorowi. Być może, że Obama wyznaczy nowe standardy i relacje w tym obszarze nie tylko w USA.
„Kim jest Barack Obama?” to 77. książka Longina Pastusiaka, napisana w ciągu kilku tygodni, niemniej jednak dopracowana, z obszerną dokumentacją, rzetelna i prawdziwa, pokazująca sylwetkę nowego gospodarza Białego Domu w całej złożoności jej osobowości i problemów wewnątrzamerykańskich i globalnych przed którymi stoi. Może być dobrą podstawą do następnej pozycji, pisanej jak zwykle przez Longina Pastusiaka po zakończeniu prezydenckiej kadencji. Dołącza ona do serii wielu już opracowań autora dotyczących biografii kolejnych prezydentów USA.
 
Andrzej Ziemski

-----
„Kim jest Barack Obama?” – Longin Pastusiak. Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza „Adam”. Warszawa 2009. stron 220.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

Postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego Polaka, bohatera dwóch kontynentów mimo upływu ponad 200 lat od jego śmierci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu historyków i polityków polskich i zagranicznych. Prace poświęcone jego osobie i działalności ukazują się nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jedna z nich autorstwa Piotra Marka Napierały pt „Żołnierz i filozof.

Więcej …
 

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 4988456

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Tak się kończy dyplomatołectwo

Stało się to, co przewidywali komentatorzy polityki światowej i spece od dyplomacji międzynarodowej. Nie dość, że główne obchody wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau nie odbędą się w Polsce, a w Izraelu, to jeszcze zabraknie tam polskiego prezydenta. To są skutki wieloletniego prowadzenia polityki zagranicznej po amatorsku, żeby nie powiedzieć – dyletancko.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 19 stycznia 2019 roku w Słupsku odbyła się uroczystość zaprezentowania przez trzy partie: SLD, Wiosna i Lewica Razem Roberta Biedronia, jako oficjalniego kandydata SLD na prezydenta.

Więcej …
 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz oddziały Armii Czerwonej. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2020 roku obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej …
 

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia” z udziałem zaproszonych gości. Omówiono tryb przygotowań do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w październiku 2020 roku.

Więcej …
 

W dniach 25-28 listopada 2019 roku w Nałęczowie odbyła się ogólnopolska, międzyśrodowiskowa konferencja naukowa  pt.: „Mistrzowie,  pedagodzy, nauczyciele” pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej.

Więcej …
 

W dniu 21 listopada 2019 roku w Piotrkowie Tryb. odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy pt. 100-lecie Sejmu Ustawodawczego oraz 120-lecie obecności PPS w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.) – Instytut Historii i Spraw Międzynarodowych, Porozumienie Socjalistów, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego przy współudziale Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Wg informacji Biura Prasowego PPS, Rada Naczelna zebrała się na posiedzeniu w warszawskiej siedzibie partii w dniu 16 listopada 2019 roku. Członkowie RN PPS uczcili 127 rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …