Polska – Chiny. Wczoraj, dziś, jutro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie Nowych Chin. 7 października 1949 r. oba państwa nawiązały stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad. W ciągu 60 lat miało miejsce wiele wydarzeń w świecie, nie mniej stosunki dwustronne przetrwały próbę czasu oraz zmiany w sytuacji międzynarodowej. Problemy te omawia praca zbiorowa pod redakcją profesora Bogdana Góralczyka zatytułowana POLSKA – CHINY: Wczoraj, dziś, jutro (w 60 – lecie stosunków).

Zawiera ona przedmowy ambasadora ChRL w Polsce, Sun Rongmina i ambasadora RP w ChRL, Krzysztofa Szumskiego. Książka jest to zbiorem znakomitych materiałów analitycznych dotyczących szerokiego spectrum problemowego. Są tam opracowania profesora Jana Rowińskiego: „Wahadło: czyli stosunki polityczne PRL  – ChRL”  i niesłychanie ciekawa analiza „ChRL a wydarzenia październikowe 1956 r. w Polsce. Czy Chińczycy uchronili nasz kraj przed radziecką  interwencją ?”. Trzeba podkreślić, że tylko zdecydowana postawa  władz ChRL – w tym samego Mao Zedonga – zadecydowała wówczas o tym, że nasz kraj uniknął kolejnej narodowej tragedii – interwencji Armii Radzieckiej. Za to wsparcie naszego kraju – tak wciąż mało znane – Władysław Gomułka dziękował później mówiąc, iż „Polska i naród polski nigdy tego nie zapomną”.
Urodzony w Harbinie Edward Kajdański napisał ciekawą panoramę losów polskiego wychodźstwa w tej części Chin. Jego początki sięgają budowy Kolei Wschodniochińskiej w 1894 r. Harbin był niezwykłym miejscem z uwagi na wielonarodowość i wieloreligijność mieszkańców. Nie uległa ona zniszczeniu, gdy wojska japońskie zajęły go w 1931 r., czy podczas II wojny światowej. Zmiany nastąpiły dopiero po wkroczeniu Armii Czerwonej i oddziałów NKWD. W początkach 1951 r. Kajdański opuścił Harbin.
Ambasador ChRL Pei Yuanying wspomina zmiany w Polsce w latach 1987 – 1992 (okres jego akredytacji w Polsce). Są tam ciekawe krytyczne refleksje, pełne cytatów z odbytych rozmów i różnych przemyśleń. Kończy je refleksja, że „ci, którzy tracą zaufanie ludzi, tracą władzę”.
Ambasador Ksawery Burski w „ Moich podróżach po Chinach” daje przegląd rozlicznych wojaży bądź towarzysząc różnym delegacjom wysokiego szczebla. Jest to swego rodzaju pretekst do pokazania szerszego kontekstu historycznego odwiedzanych miejsc, a także świadectwo ogromnej erudycji Autora. Przy okazji można dowiedzieć się też gdzie niektórzy nasi dostojnicy zwykli byli odbywać dwustronne konferencje specjalistyczne.
Dwa teksty: Marcina Jakoby i Józefa Pawłowskiego podejmują problemy wymiany kulturalnej i naukowej między oboma krajami. To bardzo obfite w fakty prezentacje stosunków w tych dziedzinach. Równocześnie jest to zapis dorobku obu stron, zwłaszcza aktualnej działalności różnych instytucji kulturalnych i naukowych. A jest czym się pochwalić !
Książkę kończy obszerne studium profesora Bogdana Góralczyka „Polska – Chiny: co dalej?”. Redaktor książki zwraca uwagę, że ten „unikatowy tom” może i powinien „stanowić punkt wyjścia nad tym, co w stosunkach polsko – chińskich można zrobić, jak je napełnić większą i głębszą treścią; co uczynić, by zbliżyć nasze, tak odległe przecież narody?”.
Polska i Chiny – pisze Bogdan Góralczyk – pozostają dla siebie państwami odległymi i mało znanymi. Nie powinny być też barierą dla kontaktów dwustronnych różne drogi odchodzenia – 4 czerwca 1989 r. – od komunizmu, zwłaszcza „duch prometejski” zawarty w polskim podejściu blokującym rozwój kontaktów. Konieczne jest bardziej analityczne patrzenie na budowę kapitalizmu państwowego w ChRL, ponieważ mit „komunistycznej” otoczki nijak ma się do tamtejszej rzeczywistości.
Ogromne szanse wzrostu ma wymiana gospodarcza z ChRL, wystarczy pójść tylko śladami państw Unii Europejskiej. Podobnie jak stosunkowo lepiej wyglądające wymiana kulturalna i naukowa.
Jednak bez swego rodzaju „przełamania” zaszłości ideologicznego chowu nie będzie możliwy żaden przełom w stosunkach między III RP a ChRL. W Chinach dokonał się w ciągu minionych 30 latach na prawdę rewolucyjny przełom – w III RP niewielki, raczej w sferze symboli. Chińskie przemiany są bezprecedensowe nie tylko w dziejach tego kraju, ale i historii świata. Nie dostrzeganie tego jest oznaką politycznej ślepoty, a także walką z wiatrakami.
 
Lech Kańtoch
 
-------
POLSKA – CHINY. Wczoraj, dziś, jutro (w 60 – lecie stosunków) pod redakcją Bogdana Góralczyka. Toruń 2009 Wydawnictwo Adam Marszałek, Biblioteka Azji i Pacyfiku, ss.  422.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 

Statystyka

Odsłon : 4778376

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Jednolity front lewicy

Koalicja lewicowych partii to dobra wiadomość dla polskiej demokracji. Brak lewicy doskwiera w polskim parlamencie. Jej brak widać, słychać i czuć. Ale ten związek z rozsądku to jedna wielka niewiadoma. W sposób naturalny powraca w pamięci katastrofa wyborcza sprzed czterech lat.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 18 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się prezentacja kandydatów na pierwsze miejsca na listach wyborczych Lewicy. Działacze Lewicy Razem otrzymali 6 miejsc, działacze SLD – 17 a działacze Wiosny – 18.

Więcej …
 

W dniu 14 sierpnia 2019 roku Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skrótu nazwy komitetu; nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Więcej …
 

11 sierpnia 2019 roku Prezydium RN PPS odbyło posiedzenie poświęcone ocenie przebiegu kampanii wyborczej do parlamentu RP 2019 roku. Towarzysze zapoznali się z działaniami sztabów wyborczych i udziałem w nich członków naszej Partii.

Więcej …
 

W dniu 5 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada zawiązującej się Koalicji „Lewica”. Bazą jej jest porozumienie trzech ugrupowań: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Wiosna i Partii Lewica Razem.

Więcej …
 

Podczas festiwalu Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock) Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ miało zaszczyt gościć Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz przyjaciół z wielu krajów.

Więcej …
 

W dniu 1 sierpnia 2019 roku, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie Trybunalskim, z członkiem Rady Naczelnej PPS Bogdanem Chrzanowskim, złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w tym mieście, oddając hołd wszystkim poległym za wolność i niepodległość Polski.

 

Warszawska Organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej złożyła w dniu 29 lipca 2019 roku kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy AK Obwód „Żywiciel” oraz przed tablicą pamiątkową, na Żoliborzu przy tzw. "Starej Kotłowni" położonej przy ulicy Suzina.

Więcej …
 

W dniu 28 lipca 2019 roku lewica zorganizowała w Białymstoku wiec przeciw przemocy. Na centralnym skwerze w tym mieście poza aktywistami organizacji LGBT pojawili się też liderzy partii lewicy: Robert Biedroń z Wiosny, Adrian Zandberg z Razem i Włodzimierz Czarzasty z SLD. Byli obecni przedstawiciele innych ugrupowań lewicy m.in. PPS.

Więcej …
 

Rzecznik prasowy PPS opublikował w dniu 23 lipca 2019 roku oświadczenie w sprawie incydentu podczas emisji programu telewizyjnego w TVP1 "Studio Polska".

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 20 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lipca 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Rzeczpospolita Polska – Fakty i mity 1944–2019”. Konferencja została zorganizowana z okazji 75 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami byli: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Unia Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna.

Więcej …
 

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …