Polska – Chiny. Wczoraj, dziś, jutro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie Nowych Chin. 7 października 1949 r. oba państwa nawiązały stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasad. W ciągu 60 lat miało miejsce wiele wydarzeń w świecie, nie mniej stosunki dwustronne przetrwały próbę czasu oraz zmiany w sytuacji międzynarodowej. Problemy te omawia praca zbiorowa pod redakcją profesora Bogdana Góralczyka zatytułowana POLSKA – CHINY: Wczoraj, dziś, jutro (w 60 – lecie stosunków).

Zawiera ona przedmowy ambasadora ChRL w Polsce, Sun Rongmina i ambasadora RP w ChRL, Krzysztofa Szumskiego. Książka jest to zbiorem znakomitych materiałów analitycznych dotyczących szerokiego spectrum problemowego. Są tam opracowania profesora Jana Rowińskiego: „Wahadło: czyli stosunki polityczne PRL  – ChRL”  i niesłychanie ciekawa analiza „ChRL a wydarzenia październikowe 1956 r. w Polsce. Czy Chińczycy uchronili nasz kraj przed radziecką  interwencją ?”. Trzeba podkreślić, że tylko zdecydowana postawa  władz ChRL – w tym samego Mao Zedonga – zadecydowała wówczas o tym, że nasz kraj uniknął kolejnej narodowej tragedii – interwencji Armii Radzieckiej. Za to wsparcie naszego kraju – tak wciąż mało znane – Władysław Gomułka dziękował później mówiąc, iż „Polska i naród polski nigdy tego nie zapomną”.
Urodzony w Harbinie Edward Kajdański napisał ciekawą panoramę losów polskiego wychodźstwa w tej części Chin. Jego początki sięgają budowy Kolei Wschodniochińskiej w 1894 r. Harbin był niezwykłym miejscem z uwagi na wielonarodowość i wieloreligijność mieszkańców. Nie uległa ona zniszczeniu, gdy wojska japońskie zajęły go w 1931 r., czy podczas II wojny światowej. Zmiany nastąpiły dopiero po wkroczeniu Armii Czerwonej i oddziałów NKWD. W początkach 1951 r. Kajdański opuścił Harbin.
Ambasador ChRL Pei Yuanying wspomina zmiany w Polsce w latach 1987 – 1992 (okres jego akredytacji w Polsce). Są tam ciekawe krytyczne refleksje, pełne cytatów z odbytych rozmów i różnych przemyśleń. Kończy je refleksja, że „ci, którzy tracą zaufanie ludzi, tracą władzę”.
Ambasador Ksawery Burski w „ Moich podróżach po Chinach” daje przegląd rozlicznych wojaży bądź towarzysząc różnym delegacjom wysokiego szczebla. Jest to swego rodzaju pretekst do pokazania szerszego kontekstu historycznego odwiedzanych miejsc, a także świadectwo ogromnej erudycji Autora. Przy okazji można dowiedzieć się też gdzie niektórzy nasi dostojnicy zwykli byli odbywać dwustronne konferencje specjalistyczne.
Dwa teksty: Marcina Jakoby i Józefa Pawłowskiego podejmują problemy wymiany kulturalnej i naukowej między oboma krajami. To bardzo obfite w fakty prezentacje stosunków w tych dziedzinach. Równocześnie jest to zapis dorobku obu stron, zwłaszcza aktualnej działalności różnych instytucji kulturalnych i naukowych. A jest czym się pochwalić !
Książkę kończy obszerne studium profesora Bogdana Góralczyka „Polska – Chiny: co dalej?”. Redaktor książki zwraca uwagę, że ten „unikatowy tom” może i powinien „stanowić punkt wyjścia nad tym, co w stosunkach polsko – chińskich można zrobić, jak je napełnić większą i głębszą treścią; co uczynić, by zbliżyć nasze, tak odległe przecież narody?”.
Polska i Chiny – pisze Bogdan Góralczyk – pozostają dla siebie państwami odległymi i mało znanymi. Nie powinny być też barierą dla kontaktów dwustronnych różne drogi odchodzenia – 4 czerwca 1989 r. – od komunizmu, zwłaszcza „duch prometejski” zawarty w polskim podejściu blokującym rozwój kontaktów. Konieczne jest bardziej analityczne patrzenie na budowę kapitalizmu państwowego w ChRL, ponieważ mit „komunistycznej” otoczki nijak ma się do tamtejszej rzeczywistości.
Ogromne szanse wzrostu ma wymiana gospodarcza z ChRL, wystarczy pójść tylko śladami państw Unii Europejskiej. Podobnie jak stosunkowo lepiej wyglądające wymiana kulturalna i naukowa.
Jednak bez swego rodzaju „przełamania” zaszłości ideologicznego chowu nie będzie możliwy żaden przełom w stosunkach między III RP a ChRL. W Chinach dokonał się w ciągu minionych 30 latach na prawdę rewolucyjny przełom – w III RP niewielki, raczej w sferze symboli. Chińskie przemiany są bezprecedensowe nie tylko w dziejach tego kraju, ale i historii świata. Nie dostrzeganie tego jest oznaką politycznej ślepoty, a także walką z wiatrakami.
 
Lech Kańtoch
 
-------
POLSKA – CHINY. Wczoraj, dziś, jutro (w 60 – lecie stosunków) pod redakcją Bogdana Góralczyka. Toruń 2009 Wydawnictwo Adam Marszałek, Biblioteka Azji i Pacyfiku, ss.  422.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

Postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego Polaka, bohatera dwóch kontynentów mimo upływu ponad 200 lat od jego śmierci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu historyków i polityków polskich i zagranicznych. Prace poświęcone jego osobie i działalności ukazują się nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jedna z nich autorstwa Piotra Marka Napierały pt „Żołnierz i filozof.

Więcej …
 

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 4988477

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Tak się kończy dyplomatołectwo

Stało się to, co przewidywali komentatorzy polityki światowej i spece od dyplomacji międzynarodowej. Nie dość, że główne obchody wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz-Birkenau nie odbędą się w Polsce, a w Izraelu, to jeszcze zabraknie tam polskiego prezydenta. To są skutki wieloletniego prowadzenia polityki zagranicznej po amatorsku, żeby nie powiedzieć – dyletancko.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 19 stycznia 2019 roku w Słupsku odbyła się uroczystość zaprezentowania przez trzy partie: SLD, Wiosna i Lewica Razem Roberta Biedronia, jako oficjalniego kandydata SLD na prezydenta.

Więcej …
 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego oraz oddziały Armii Czerwonej. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2020 roku obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem. Jak poinformowano, partia przyjęła stanowisko, w którym wzywa polski rząd do odcięcia się od planów destabilizacji Bliskiego Wschodu przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej …
 

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia” z udziałem zaproszonych gości. Omówiono tryb przygotowań do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w październiku 2020 roku.

Więcej …
 

W dniach 25-28 listopada 2019 roku w Nałęczowie odbyła się ogólnopolska, międzyśrodowiskowa konferencja naukowa  pt.: „Mistrzowie,  pedagodzy, nauczyciele” pod naukowym patronatem prof. Marii Szyszkowskiej.

Więcej …
 

W dniu 21 listopada 2019 roku w Piotrkowie Tryb. odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Szkice z dziejów lewicy pt. 100-lecie Sejmu Ustawodawczego oraz 120-lecie obecności PPS w Piotrkowie Trybunalskim.
Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego (Filia w Piotrkowie Tryb.) – Instytut Historii i Spraw Międzynarodowych, Porozumienie Socjalistów, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego przy współudziale Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Wg informacji Biura Prasowego PPS, Rada Naczelna zebrała się na posiedzeniu w warszawskiej siedzibie partii w dniu 16 listopada 2019 roku. Członkowie RN PPS uczcili 127 rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …