Socjalistyczne królestwo

norwegiaPodobno raj na ziemi nie istnieje. Choć byli już tacy, którzy próbowali go stworzyć. Zazwyczaj jednak ambicje przywódców przerosły oczekiwania. Z zakładanego raju pozostawała dyktatura bądź fasadowa demokracja. Raj jest tylko jeden, podobno w niebie, choć jak na razie żadne linie lotnicze nie prowadza wycieczek w ten zakątek. Podobno raju nie doświadczymy - podobno, gdyż jego namiastka leży nie za Oceanem, ale tuż koło nas, za Bałtykiem. Ten raj to Norwegia.

Książką „Norwegia. Przewodnik nieturystyczne” wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazuje nam fascynująca podróż w krainę szczęścia i dobrobytu. Miejsca, gdzie wbrew neoliberalnej retoryce wysokie podatki przynoszą szczęście, mówiąc kolokwialnie zwracają się społeczeństwu. Co jeszcze bardziej może podminować zwolenników tej ideologii to fakt, iż jak wynika z badań Norwegowie chcieliby płacić jeszcze większe podatki! I to wydaje się być kluczem do gospodarczego cudu w Norwegii, podczas gdy u nas słowo podatek kojarzy się  z bezzwrotną daniną na rzecz państwa, która przetrawiona zostanie na łapówki i pensje urzędników.

Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach, kiedy to prawicowy ekstremista Anders Behring Breivik z zimna krwią zamordował 69 młodych ludzi z norweskiej młodzieżówki lewicowej Partii Pracy i wysadzając w powietrze 8 innych, którzy przebywali w siedzibie premiera Norwegii, co rusz słychać było komentarze, że to atak na krainę szczęścia, że najszczęśliwsze państwo na świecie padło ofiara prawicowego szaleńca.
Przewijały się komentarze mówiące, że Norwegia to najbogatsze państwo na ziemi, gdzie PKB na jednego mieszkańca również jest najwyższe na świecie. Dla wszystkich tych, którzy bądź w to wątpią bądź chcą się przekonać jak budować prawdziwy socjalistyczny raj książka ta jest godna polecenia.

Publikacja dzieli się na trzy główne rozdziały: „ Polityka”, „Społeczeństwo” i „Literatura”. W każdym z nich możemy dowiedzieć się więcej o tym zimnym aczkolwiek bardzo otwartym społeczeństwie. Godny polecenia jest - zwłaszcza z polskiego widzenia - rozdział „Polityka”, gdzie Michał Syska w tekście pt. „ Czerwono-czerwona koalicja, czyli odrodzenie socjaldemokracji” ukazuje długa drogę, jaką przeszła norweska lewica spod znaku Arbeiderpartiet. Kiedy europejska lewica zaryzykowała program tzw. „trzeciej drogi” norweska socjaldemokracja również była pod dużym wpływem manifestu Blaire i Schrödera. Ówczesny norweski premier Jens Stoltenberg nazywany był nawet norweskim Blairem. Eksperyment co było do przewidzenia skończył się katastrofą. Norweska Partia Pracy poniosła wyborczą klęskę, największą od kilkudziesięciu lat.

Ale w Norwegii w przeciwieństwie do Polski nic nie dzieje się z przypadku. Ten sam Stoltenberg dokonał rachunku sumienia i wraz ze swoimi partyjnymi towarzyszami dokonał radykalnego odwrotu od neoliberalnej polityki wracając do socjaldemokratycznej macierzy.
Opłacało się. Wewnątrzpartyjne dyskusje urodziły nowy autentycznie lewicowy program. Ważnym czynnikiem decydującym o takim ruchu były związki zawodowe, które w Norwegii nie są nic nie znaczącym pionkiem w grze wielkiej polityki, są jej znaczącym graczem, bez którego nic odbyć się nie może. Rolę pośrednika między partią a ideą spełnia od lat największa norweska centrala związkowa LO, bez której trudno sobie wyobrazić spełnienie „Norwegian dream”.

Jens Stoltenbegr po wspomnianej już masakrze stwierdził, że nie będzie odwrotu od tolerancyjnej polityki. Nie ma i nie będzie chęci odwetu. Tak samo zareagowało norweskie społeczeństwo. To dość charakterystyczne i budzące podziw zarazem. Trudno sobie wyobrazić podobne zachowanie polskich elit w przypadku podobnej tragedii. Komentarze polskich polityków epatowały chęcią przywrócenia kary śmierci, mimo iż tragedia wydarzyła się po drugiej stronie Bałtyku! Norwegowie nawet nie zająkiwali się na ten temat...

Czyste powietrze, życie zgodne z naturą, prawdziwie publiczna służba zdrowia i edukacja, co ważne darmowa, ponad 75 proc. szczęśliwych obywateli, najbogatsze społeczeństwo na świecie, to cecha charakterystyczna Norwegii - socjalistycznego królestwa.

Przemysław Prekiel

---
„Norwegia. Przewodnik nieturystyczny”. Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2011.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 4778415

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Jednolity front lewicy

Koalicja lewicowych partii to dobra wiadomość dla polskiej demokracji. Brak lewicy doskwiera w polskim parlamencie. Jej brak widać, słychać i czuć. Ale ten związek z rozsądku to jedna wielka niewiadoma. W sposób naturalny powraca w pamięci katastrofa wyborcza sprzed czterech lat.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 18 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się prezentacja kandydatów na pierwsze miejsca na listach wyborczych Lewicy. Działacze Lewicy Razem otrzymali 6 miejsc, działacze SLD – 17 a działacze Wiosny – 18.

Więcej …
 

W dniu 14 sierpnia 2019 roku Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skrótu nazwy komitetu; nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Więcej …
 

11 sierpnia 2019 roku Prezydium RN PPS odbyło posiedzenie poświęcone ocenie przebiegu kampanii wyborczej do parlamentu RP 2019 roku. Towarzysze zapoznali się z działaniami sztabów wyborczych i udziałem w nich członków naszej Partii.

Więcej …
 

W dniu 5 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada zawiązującej się Koalicji „Lewica”. Bazą jej jest porozumienie trzech ugrupowań: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Wiosna i Partii Lewica Razem.

Więcej …
 

Podczas festiwalu Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock) Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ miało zaszczyt gościć Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz przyjaciół z wielu krajów.

Więcej …
 

W dniu 1 sierpnia 2019 roku, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie Trybunalskim, z członkiem Rady Naczelnej PPS Bogdanem Chrzanowskim, złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w tym mieście, oddając hołd wszystkim poległym za wolność i niepodległość Polski.

 

Warszawska Organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej złożyła w dniu 29 lipca 2019 roku kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy AK Obwód „Żywiciel” oraz przed tablicą pamiątkową, na Żoliborzu przy tzw. "Starej Kotłowni" położonej przy ulicy Suzina.

Więcej …
 

W dniu 28 lipca 2019 roku lewica zorganizowała w Białymstoku wiec przeciw przemocy. Na centralnym skwerze w tym mieście poza aktywistami organizacji LGBT pojawili się też liderzy partii lewicy: Robert Biedroń z Wiosny, Adrian Zandberg z Razem i Włodzimierz Czarzasty z SLD. Byli obecni przedstawiciele innych ugrupowań lewicy m.in. PPS.

Więcej …
 

Rzecznik prasowy PPS opublikował w dniu 23 lipca 2019 roku oświadczenie w sprawie incydentu podczas emisji programu telewizyjnego w TVP1 "Studio Polska".

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 20 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lipca 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Rzeczpospolita Polska – Fakty i mity 1944–2019”. Konferencja została zorganizowana z okazji 75 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami byli: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Unia Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna.

Więcej …
 

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …