Ogólnopolska Debata Programowa PPS

26 listopada 2011 roku we Wrocławiu odbędzie się Ogólnopolska Debata Programowa PPS „CO DALEJ Z LEWICĄ?” Organizatorem jest Polska Partia Socjalistyczna oddział Dolny Śląsk oraz Rada Naczelna PPS. Patronat medialny objął „Przegląd Socjalistyczny”.

* * *

Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Debatę Programową PPS „Co dalej z lewicą?”. Wydarzenie to odbędzie się we Wrocławiu w dniu 26 listopada 2011 r. w godz. 11.00-17.00.
Organizatorem Debaty Programowej PPS „Co dalej z lewicą” jest Polska Partia Socjalistyczna oddział Dolny Śląsk oraz Rada Naczelna PPS. Współorganizatorem debaty jest Fundacja im. Róży Luksemburg.

Do organizacji Debaty Programowej przy udziale ekspertów, organizacji politycznych i związkowych, skłoniła nas niepokojąca kondycja polskiej lewicy. Ostatnie wybory parlamentarne wyraźnie pokazały, że lewica społeczna w naszym kraju jest rozproszona i niezdolna do zdobycia większego poparcia u wyborców. W rezultacie nikt aktualnie nie reprezentuje w Parlamencie interesów ludzi pracy.
Lewica społeczna nie powinna się jednak poddawać i nie może rezygnować z walki o swoje cele. Przeciwnie, w obliczu pogarszającej się drastycznie sytuacji ekonomicznej polskiego społeczeństwa, działacze lewicy muszą zbudować silną reprezentację polityczną.  
Aby spełnić swoje zadanie – reprezentować interesy ludzi pracy – lewica powinna konsekwentnie i skutecznie przedstawić krytyczną ocenę współczesnego neoliberalnego kapitalizmu. Krytycznej ocenie rzeczywistości musi jednak towarzyszyć propozycja zmian odpowiadających potrzebom i interesom ludzi pracy. Lewica powinna przedstawić propozycje zmian systemowych, które będą chronić Polskę przed nadchodzącym kryzysem gospodarczym i wyzwolą kraj spod władzy międzynarodowego kapitału i banków.

Nie jest to łatwe zadanie, dlatego zapraszamy do wspólnych obrad, które staną się podstawą prac nad priorytetami i strategią działania Polskiej Partii Socjalistycznej. Co dalej z lewicą? Jakie powinny być jej główne cele w aktualnej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i politycznej? Jakie metody działania są najbardziej skuteczne? Jakich błędów powinniśmy unikać?

Po debacie zapraszamy na Społeczny Klub Dyskusyjny (SKD) zatytułowany „Media, polityka, lewica”. SKD będzie miał miejsce również 26 listopada w godz. 18.30-20.30 w księgarni „Tajne Komplety”.


PROGRAM
Ogólnopolskiej Debaty Programowej PPS
CO DALEJ Z LEWICĄ?

11:00 - 14:00:  I CZĘŚĆ DEBATY
11:00 – 11.20:  Powitanie przez organizatorów, przedstawienie uczestników, ekspertów – prowadzenie: Ewa Miszczuk, Przewodnicząca PPS Dolny Śląsk.
11:20 – 12.00:  prof. Maria Szyszkowska: „Stan polskiej lewicy”.
12:00 – 14.00:  „Co dalej z lewicą?” - dyskusja z udziałem ekspertów, działaczy PPS, zaproszonych organizacji i osób – prowadzenie: Bogusław Gorski, Przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

14.00 - 14.20:  Przerwa kawowa

14.20 - 17.00   II. CZĘŚĆ DEBATY
14.20 – 14.30:  Wprowadzenie do dyskusji
14.30 - 16.50:  Dyskusja programowa – prowadzenie: Ewa Miszczuk, Bogusław Gorski, PPS.

Problemy do dyskusji:
- Strategie działania PPS w aktualnej sytuacji politycznej.
- Możliwości i przeszkody realizacji celów i dążeń programowych PPS.
- Priorytety działalności partii w obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski.
16.50 – 17.00: Podsumowanie i zakończenie obrad.

17.00 - 18.30: Przerwa obiadowa.

18.30 – 20.30. Społeczny Klub Dyskusyjny pt. „MEDIA, POLITYKA, LEWICA”, klubokawiarnia Tajne Komplety, Wrocław, Rynek, Przejście Garncarskie 2.

20.30 – ….. Spotkanie integracyjne

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt:
Tomasz Rollnik, Sekretarz PPS Dolny Śląsk: tel.: 796-074-074  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.      
http://www.pps.info.pl/   http://polskapartiasocjalistycznawroclaw.wordpress.com/
 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 161 gości 

Statystyka

Odsłon : 5962757

Temat dnia

Myśli ze Strasburga

Wysłuchałem wystąpienia premiera Morawieckiego i mam kilka spostrzeżeń. Wystąpienie było sprawne i dobrze wygłoszone. W części pierwszej trzeba zgodzić się z krytyką Unii choćby w sprawie rajów podatkowych oraz pokazania korzyści gospodarczych krajów zachodu z integracji europejskiej.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …