SLD stara się artykułować lewicowe cele

Email Drukuj PDF

syskaRozmowa z Michałem Syską, kandydatem na posła z listy SLD, okręg nr 3 (Wrocław).


Michał, dlaczego zdecydowałeś się na start w wyborach? W swojej publicystyce oraz publicznych wypowiedziach często negujesz lewicowość SLD...
 
- Start w wyborach jest naturalną konsekwencją mojej aktywności społecznej i politycznej, która trwa już ponad dziesięć lat. Kampania wyborcza jest doskonałą okazją do promowania swoich poglądów wśród opinii publicznej. A dlaczego startuję z listy SLD? Władze krajowe tej partii zaproponowały mnie i moim przyjaciołom z Ośrodka Myśli Społecznej im. Lassalle'a współpracę przy tworzeniu programu wyborczego. Zaproponowaliśmy Sojuszowi kilka konsekwentnie lewicowych postulatów w dziedzinie polityki społecznej, edukacji. Zostały one zaakceptowane. SLD, przy wszystkich zastrzeżeniach, jest wśród partii parlamentarnych jedyną formacją, która stara się artykułować lewicowe cele. Różnie to wychodzi. Wiele zależy do ludzi, którzy znajdą się w parlamencie. Trzeba wybierać tych, których lewicowość nie budzi wątpliwości.    
 
Czym zatem chciałbyś się zająć w pierwszym rzędzie jako poseł? Z jakim przesłaniem idziesz do wyborów?

- Swoją kampanię rozpocząłem od podniesienia kwestii praw pracowniczych, które w Polsce są nagminnie łamane. Skupiam się też na sprawach polityki społecznej. Musimy w Polsce powstrzymać proces komercjalizacji kolejnych obszarów życia społecznego. Pod rządami koalicji PO - PSL przyspieszył proces wprowadzania mechanizmów rynkowych do usług publicznych: służby zdrowia, edukacji. To niebezpieczny trend, który będzie skutkował pogorszeniem warunków pracy osób zatrudnionych w tych sektorach, ograniczeniem dostępności usług publicznych dla ludzi o średnich i niskich dochodach oraz pogorszeniem jakości tych usług. Mówi się też o komercjalizacji i prywatyzacji kolei i poczty. Zadaniem lewicy jest obrona publicznego charakteru tych usług, ich modernizacja i dofinansowanie. Nakłady na edukację (w tym przedszkolną), opiekę zdrowotną, transport publiczny należy traktować jako promodernizacyjną inwestycję, a nie obciążenie dla budżetu.     
 
Nie uważasz, że na razie jako SLD jesteście w defensywie? Media skupiają się ponownie na walce PO i PiS....
 
- Platforma doskonale wie, że zdoła zmobilizować swoich wyborców, gdy skutecznie postraszy ich perspektywą powrotu Kaczyńskiego do władzy. Logika polaryzacji PO vs. PiS służy obu tym formacjom. Podsycają ją media głównego nurtu, które wyraźnie sympatyzują z partią Donalda Tuska. Nie ma przepływu elektoratu między PiS a PO, jest między PO a SLD. Dlatego głównym przeciwnikiem obozu rządzącego jest Sojusz. Stąd te osławione transfery, odwrót od neoliberalnej retoryki i wyraźna niechęć mainstreamowych mediów do lewicy.     
 
Grzegorz Napieralski domaga się, aby jego partia była traktowana w mediach równo, jak dwie największe partie prawicowe. Jednak jak dochodzi do konkretów to go już nie ma... zabrakło go w debacie w Polsat News, zabrakło u Tomasza Lisa...To jakaś przemyślana strategia?

- Nie jestem sztabowcem SLD, nie wiem, jakie argumenty zadecydowały o tej nieobecności.
 
Każdy poseł ma też pomysły, co zrobić dla swojego miasta, regionu. Jakie bolączki towarzyszą Wrocławianom i mieszkańcom Dolnego Śląska?

- Według konstytucji posłowie reprezentują całe społeczeństwo, a nie swoje okręgi wyborcze. Gdy czytam materiały wyborcze niektórych kandydatów, to mam wrażenie, że pomylili wybory. Te samorządowe były rok temu. Dolnoślązacy - podobnie jak mieszkańcy innych regionów - mają problemy ze zdobyciem stabilnej pracy, z zapewnieniem swoim dzieciom opieki żłobkowej i przedszkolnej. Oczywiście, będąc w Sejmie, zamierzam pilnować, by centralne inwestycje, zwłaszcza infrastrukturalne, nie omijały Wrocławia i okolic.  

 
Nie uważasz, że największym Waszym rywalem będzie Ruch Palikota? Uzyskał on poparcie dwóch naczelnych lewicowych tygodników- Jerzego Urbana i Romana Kotlińskiego...

- Miałem okazję uczestniczyć w debacie z przedstawicielami tego ugrupowania. W kwestiach gospodarczych są bardzo neoliberalni. Właściwie od partii Korwin-Mikkego różni ich jedynie stosunek do Kościoła katolickiego. Dlatego nie potrafię sobie wyobrazić, jak ludzie o lewicowych poglądach mogliby zagłosować na neoliberalne ugrupowanie założone i finansowane przez milionera. W dodatku nazwane jego nazwiskiem.    
 
Z zaskoczeniem przyjąłeś porozumienie SLD i BCC? Jak będziesz chciał realizować swój socjaldemokratyczny program, mając u boku interesy przedsiębiorców...

- Byłem zaskoczony. Swój socjaldemokratyczny program będę realizował, bo nie mam u boku żadnych interesów przedsiębiorców. W tych wyborach startuję z listy SLD jako bezpartyjny kandydat popierany nie tylko przez Sojusz, ale przede wszystkim przez związki zawodowe. Od lat jestem zaangażowany w działania na rzecz obrony praw pracowniczych i socjaldemokratycznej polityki społecznej. I nic się w tej materii nie zmieniło i nie zmieni.
 
Jesteś jednym z autorów programu „Socjaldemokratyczny program dla młodych”. Jakie są jego główne założenia?
 
- 4 czerwca br. przedstawiliśmy opinii publicznej raport autorstwa ekspertek i ekspertów związanych z OMS im. Lassalle'a, który jest zatytułowany „Bez obaw w dorosłość. Socjaldemokratyczny program dla młodego pokolenia”. W tym obszernym opracowaniu nie tylko analizujemy sytuację młodych ludzi, ale także prezentujemy rekomendacje zmian w obszarze polityki społecznej, edukacyjnej, mieszkaniowej. Zachęcam do lektury tej publikacji, która jest dostępna w sieci pod tym linkiem: http://lassalle.org.pl/wp2/wp-content/uploads/2011/06/OMSL-Bez-obaw-w-doroslosc.pdf

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265104

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …