Żerowanie na ludzkiej tragedii

Czuję się zażenowany jako Polak. Prezydent z premierem w ramach rozpoczętego już wyścigu do „Dużego Pałacu” wykorzystują ludzką tragedię – śmierć w płomieniach 22 mieszkańców domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, do poprawienia swojego wizerunku.
Prezydent ogłosił żałobę narodową, czym zapewne, poza pochyleniem się nad ludzką tragedią, chciał rzucić na kolana premiera, ten bowiem instrumentu tej rangi nie ma w swych możliwościach konstytucyjnych. Rzecznik rządu nie zachował wstrzemięźliwości i też powiedział swoje, czym zaostrzył sytuację. Trwające od kilkudziesięciu godzin przeciąganie liny i lawina niezręczności urzędników, którzy chcą jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki i wykazać lojalność wobec swych szefów sięgają zenitu.
Porównałem dane dotyczące innych zdarzeń z okresu świąt. Na drogach zginęło 35 osób a 542 zostały ranne. Przed rokiem zginęło o 10 więcej. Ani wtedy, ani dziś, nikt nie chciał ogłaszać z tego powodu żałoby narodowej, a podobne liczby dotyczące śmierci na drogach docierają do nas każdego tygodnia.
Widoczne medialne i polityczne skutki tragedii w Kamieniu Pomorskim skłaniają mnie do refleksji, że mamy do czynienia z wieloaspektowym patrzeniem na ludzką tragedię i śmierć, nie jest ważny jej wymiar realny, a ważne są następstwa, okoliczności, konsekwencje. Medialny wymiar relacji społecznych, szczególnie w optyce najwyższej politycznej półki, staje się nie do zniesienia.
Tak, jak zysk i pieniądz stały się w ostatnich latach ważniejsze od człowieka, tak dziś widzimy, że i śmierć ma swoją wartość, przeliczaną zapewne przez cynicznych speców od marketingu politycznego na głosy wyborcze.
Przykład tragedii w Kamieniu Pomorskim powoduje, że na usta cisną się wnioski, co do potrzeby upublicznienia i poddania pod społeczną ocenę zasad ogłaszania żałoby narodowej, zasad publicznego funkcjonowania polityków, którzy deklarują w dalszej perspektywie zainteresowanie objęciem poprzez wybory funkcji publicznych itp.
Dla mieszkańców domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim nie są ważne wydarzenia medialne, którymi żyje kraj, ani ich skutki. Ludzie, których dosięgła tragedia, oczekują realnej pomocy, dachu nad głową, środków do życia, wsparcia psychicznego. Jak pokazują przykłady z ostatnich lat, pomoc w takich sytuacjach kończyła się na ogół wówczas, gdy następne wydarzenie interesujące media nie wymiotło dziennikarzy w inny region kraju. Za dziennikarzami uciekali ci, którzy ronili łzy nad losem poszkodowanych. Dobrym przykładem jest tragedia, jaka wydarzyła się dwa lata temu w hali targowej w Katowicach. Niektórzy ludzie do dziś oczekują tam obiecanej pomocy.
Czy Polacy powinni się z tym, co się dzieje, godzić. Uważam, że nie. W wielu krajach Europy, weźmy Włochy po tragicznym trzęsieniu ziemi, żerowanie na ludzkiej tragedii przez media i przez polityków jest społecznie zakazane i potępiane. Obyczaje te kształtowały się latami, ale nabrały rangi obowiązującego kanonu. Polska ma do tego, jak widać, daleką drogę.
Jako obywatel mam w ręku broń – kartkę wyborczą. Po tym, co się dzieje wokół tragedii w Kamieniu Pomorskim, nikt mnie nie namówi do oddania głosu ani na dzisiejszego prezydenta, ani na premiera. Uważam, że zawiedli, nie tylko moje, zaufanie.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7685724

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Smoleńsk - 15 lat

Kilka dni po katastrofie smoleńskiej redakcja tygodnika „Wprost” zwróciła się do mnie o stworzenie tekstu poświęconego jednej z ofiar tej tragedii. Poniżej zamieszczam wspomnienie o Jerzym Szmajdzińskim napisane i wydrukowane 15 lat temu.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …