W dniu 10 maja 2018 roku w Warszawie odbyło się spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów. Przedyskutowano aktualną sytuację przed wyborami samorządowymi w Polsce, przyjęto Oświadczenie dotyczące aktualnej sytuacji politycznej i zadań lewicy socjalistycznej w okresie przed wyborami.
W drugiej części spotkania odbyła się konferencja: „Socjaliści wobec podstawowych problemów państwa i społeczeństwa. Założenia programowe do kampanii wyborów samorządowych w 2018 roku”. Wprowadzenia do debaty wygłosili:
prof. Maria Szyszkowska – Teoria i praktyka polskiej demokracji, prof. Paweł Bożyk – Plusy i minusy samorządności, dr Mirosław Nizielski – Przywrócić samorządność samorządom – rozważania o programie wyborczym oraz Ryszard Adamczyk – Środowiska lewicy socjalistycznej wobec problemów sprawiedliwości społecznej w Polsce.
Podczas debaty skupiono się wokół spraw polskiej demokracji i modelu samorządności oraz perspektywicznej roli lewicy w walce o interesy pracujących, jak również społeczności lokalnych.
Zwrócono uwagę na istniejącą tendencję w polskiej polityce do nadmiernej centralizacji, odbierania kompetencji samorządom, przenoszenia decyzji na szczebel administracji rządowej. Powoduje to daleko idące konsekwencje w aktywności społeczności lokalnych. Drugi ważny problem dotyczy upartyjnienia polityki lokalnej, również jej najniższych szczebli.
Ważnym problemem pozostaje nadal sprawa jedności programowej i organizacyjnej lewicy w ramach przygotowań do wyborów samorządowych. Porozumienie Socjalistów opowiada się za współpracą na lewicy w oparciu o uchwały i dorobek II Kongresu Lewicy, który odbył się jesienią 2016 roku.
Wnioski z debaty pokazują poważny rozziew pomiędzy światłymi ideami demokracji a praktyką samorządową. Stwierdzono potrzebę zaangażowania się lewicy w kształtowanie na szczeblu państwa, jak również w praktycznej działalności na szczeblach samorządowych przyjaznego, angażującego ludzi systemu rządzenia.
W konferencji uczestniczyli przewodniczący ugrupowań będących sygnatariuszami Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele innych ugrupowań lewicy m.in. Partii Regionów, SLD i Unii Pracy, grupa działaczy PPS oraz aktywiści samorządowi z Warszawy.
Oświadczenie Porozumienia Socjalistów
Warszawa 10 maja 2018 roku
Sygnatariusze Porozumienia Socjalistów zebrani w Warszawie przedyskutowali aktualną sytuację w naszym kraju, główne problemy, jakie rysują się w przededniu przygotowań do wyborów samorządowych i stwierdzają co następuje:
1. Przegrana lewicy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i brak jej przedstawicieli w organach stanowiących państwa zachwiało trwającą od lat równowagę na polskiej scenie politycznej. Lewica pozwoliła na oddanie pełni władzy konserwatystom i populistom, co skutkuje dominacją prawicy w polityce państwa i narastającym zjawiskiem łamania Konstytucji. Skutkuje to niemalejącym w Polsce rozwarstwieniem ekonomicznym. Lewica powinna w najbliższych latach zrobić wszystko w ramach procedur demokratycznych państwa, aby zmienić ten stan i przywrócić równowagę i poszanowanie Konstytucji.
2. Tylko silna, zjednoczona lewica ma prawo i możliwości udanego startu w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Trzeba zrobić wszystko aby pogłębić proces zrozumienia i porozumienia na lewicy. Jedyną płaszczyzną akceptowaną przez większość lewicy są uchwały II Kongresu Lewicy podjęte w 2016 roku. Porozumienie Socjalistów uważa, że powinniśmy do wyborów iść wspólnie na gruncie porozumień i kompromisów zawartych podczas II Kongresu.
3. Jesteśmy przeciwni zawieraniu porozumień z obcymi nam ideowo ugrupowaniami i siłami politycznymi (konserwatyści, liberałowie, neoliberałowie) w ramach tzw. Zjednoczonej Opozycji. Naszym przeciwnikiem nie jest jedno rządzące ugrupowanie, naszym przeciwnikiem są siły reprezentujące interesy wielkich korporacji, siły skrajnej prawicy, nacjonaliści, naszym zajadłym wrogiem są ugrupowania i ludzie dążący do rozłamu na lewicy.
4. Zwracamy uwagę na gwałtowny wzrost na polskiej scenie politycznej tendencji radykalnych, szczególnie odradzanie się neofaszyzmu, co nie znajduje właściwej odpowiedzi ze strony rządzących. Przeciwstawiamy się budowie relacji między Polakami w oparciu o nienawiść i uprzedzenia religijne, rasowe, polityczne, historyczne i inne, jak również potępiamy politykę odpowiedzialności zbiorowej.
5. Porozumienie Socjalistów uważa, że stan spraw i narastających problemów w naszym kraju wymaga szybkich i głębokich przekształceń w polityce wewnętrznej, przywrócenia norm demokratycznych, poszanowania dla trójpodziału władzy. Opowiadamy się za takim modelem demokracji, w którym władzę decydującą ma faktyczna większość, ale taka, która wie jak i umie poszanować prawa i głos mniejszości.
6. Opowiadamy się przeciw zmianie Konstytucji, tym bardziej, że jesteśmy przeciwni rządom konserwatystów i liberałów. Stoimy na stanowisku, że najpierw trzeba doprowadzić do respektowania wszystkich zapisów Konstytucji m.in. zapisanych zasad sprawiedliwości społecznej i społecznej gospodarki rynkowej. Apelujemy do prezydenta, aby przed ogłoszeniem zmian w Konstytucji dokonał publicznego przeglądu jej działania, jako najważniejszego dokumentu państwowego. Prezydent powinien uzasadnić przed narodem celowość i konieczność zmian.
7. Porozumienie Socjalistów stoi na stanowisku, że w najbliższym czasie powinno dojść do zmiany naszej polityki międzynarodowej. Świat idzie w kierunku wielobiegunowości. Polska powinna poszukiwać w związku z tym nowych obszarów współpracy politycznej i gospodarczej. Polska powinna prowadzić racjonalną i oszczędną politykę obronną, przestać wspierać militaryzację świata. Rozwój stosunków międzynarodowych wskazuje, że grozi nam wojna. Polska powinna walczyć o zachowanie pokoju, stanąć na czele ruchu pokojowego w Europie, a nie przyczyniać się do budowy kolejnych murów. Polska nie powinna mieć gorszych stosunków z naszymi wschodnimi sąsiadami, niż inne kraje europejskie.
8. Polska powinna być nadal aktywnym członkiem Unii Europejskiej, zwiększać swoją rolę i pozycję w reformowaniu systemu zarządzania Unią, przeciwstawiać się antynarodowym interesom biurokracji brukselskiej.
9. Porozumienie Socjalistów opowiada się za godnym, pełnym szacunku i narracji opartej na prawdzie historycznej, przebiegiem obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Jesteśmy oburzeni fałszowaniem historii Polski. Przypominamy piękną tradycję niepodległościową Polskiej Partii Socjalistycznej, która istnieje już od 125 lat. Nie może być 100-lecia Polski bez 45 lat Polski Ludowej. Polska lewica, ma piękną kartę walki o niepodległość kraju. Wielu ludzi lewicy, którzy oddali życie za wolność i niepodległość czcimy dziś jako Wielkich Polaków i Wielkich Socjalistów.
Porozumienie Socjalistów:
Polska Partia Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Redakcja „Przeglądu Socjalistycznego”, Stowarzyszenie „Weterani Lewicy”, Stowarzyszenie „Pokolenia”.