Konferencja w Nałęczowie

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Program konferencji obejmował następujące referaty naukowe i wystąpienia:
Otwarcie obrad, zagajenie - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska
Wspólnoty i ich kres, czyli koniec - Prof. dr hab. Władysłąw T. Kulesza - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Znaczenie samorządu w państwie polskim jako odmiany wspólnoty. Uwagi prawno historyczne -
Prof. dr hab. Robert Jastrzębski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wyznania religijne jako wspólnoty - Prof. dr hab. Tadeusz Mędzelowski dr H.C., Wyższa Szkoła Biznesu, Nowy Sącz
Wspólnota kolebką człowieczeństwa - Michał Nikiel, Stowarzyszenie Polskich Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej
Dlaczego kobiety nie potrafią budować trwałej wspólnoty? - Ewa Rogozińska, Wykładowca, Tłumacz. Warszawa
Wspólnota ludzi sędziwych - Witold Dorosz, Ekonomista, Działacz samorządowy, Przemyśl
Szkoła jako wspólnota uczniów i nauczycieli - Tadeusz Stolarski, Nauczyciel, Publicysta, Regionalista, Włoszczowa
Mafia jako wspólnota - Jan Stępień, Pisarz, Rzeźbiarz, Rysownik, Nałęczów
Utopia jako wspólnota doskonała - Dr Karol Kuźmicz, Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnoty artystyczne – więź programowa czy koleżeńska? - Dr Dorota Seweryn-Puchalska, Kustosz, Kierownik Oddziału Kamienica Celejowska, Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny
Chór jako wspólnota - Dr Mariusz Mohyluk. Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnota interesów ekonomicznych w warunkach zubożenia i zagrożeń globalnych - Prof. dr hab. Witold Modzelewski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Intelektualny krąg społeczny jako wspólnota uczonych - Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk Prof. UR, Instytut Nauk Socjologicznych, Uniwersytet Rzeszowski
Poglądy klasyków marksizmu na rolę programu w powstawaniu rewolucyjnej wspólnoty - Dr Edward Karolczuk, Publicysta, b. Redaktor „Dialogu Edukacyjnego” Rybnik  
Kilka uwag o wspólnocie w erze sztucznej inteligencji - Stanisław Zawiśliński, Pisarz, Reżyser, Scenarzysta filmów dokumentalnych, Warszawa
Wspólnota religijna Mormonów - Krystyna Jóźwiak, Artystka, Warszawa
Wspólnota w ruchu higieny psychicznej i w Klubie Don Kichotów - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Spółdzielnia jako przykład wspólnoty - Prezes Wiesław Krawczyński, Nauczyciel akademicki, Radny Rady Dzielnicy Warszawa-Śródmieście
Między afirmacją a wykluczeniem - Prof. dr hab. Ryszard Piotrowski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wspólnota dziennikarzy? - Dr Andrzej Ziemski, Redaktor Naczelny, Wszechnica Polska, Warszawa
Wspólnotowość w organizacjach jawnych i tajnych - Mecenas Andrzej Ceglarski, Warszawa
Metody i środki budowania wspólnoty. Studium przypadku - Marek Trepanowski, Artysta, Sieradz

W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób ze środowisk naukowych z całej Polski.
Konferencje w Nałęczowie organizowane przez Profesor Marię Szyszkowska mają swoją wieloletnią trydycje. Odbywają się kilka razy w roku od blisko 30 lat. Ich ogromnym atutem jest swoboda naukowa i wolność wypowiedzi na różne tematy filozoficzne dotyczące współczesności. Wnoszą one wiele nowych elementów do najpoważniejszych zagadnień dotyczących rozwoju naszego kraju i ewolucji cywilizacji. Mają znaczący wpływ na myślenie wielu przedstawicieli polskich postępowych elit politycznych i społecznych.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 7386209

Temat dnia

Andrzej Duda w ChRL

Bez wątpienia, oficjalna wizyta państwowa Prezydenta Polski w Chinach, w końcu czerwca 2024 r., zalicza się do kręgu  najważniejszych wydarzeń w całym okresie 75 lat poczynając od powstania ChRL i od niezwłocznego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obiema Stronami.

Więcej …

Na lewicy

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …