Konferencja w Nałęczowie

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Program konferencji obejmował następujące referaty naukowe i wystąpienia:
Otwarcie obrad, zagajenie - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska
Wspólnoty i ich kres, czyli koniec - Prof. dr hab. Władysłąw T. Kulesza - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Znaczenie samorządu w państwie polskim jako odmiany wspólnoty. Uwagi prawno historyczne -
Prof. dr hab. Robert Jastrzębski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wyznania religijne jako wspólnoty - Prof. dr hab. Tadeusz Mędzelowski dr H.C., Wyższa Szkoła Biznesu, Nowy Sącz
Wspólnota kolebką człowieczeństwa - Michał Nikiel, Stowarzyszenie Polskich Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej
Dlaczego kobiety nie potrafią budować trwałej wspólnoty? - Ewa Rogozińska, Wykładowca, Tłumacz. Warszawa
Wspólnota ludzi sędziwych - Witold Dorosz, Ekonomista, Działacz samorządowy, Przemyśl
Szkoła jako wspólnota uczniów i nauczycieli - Tadeusz Stolarski, Nauczyciel, Publicysta, Regionalista, Włoszczowa
Mafia jako wspólnota - Jan Stępień, Pisarz, Rzeźbiarz, Rysownik, Nałęczów
Utopia jako wspólnota doskonała - Dr Karol Kuźmicz, Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnoty artystyczne – więź programowa czy koleżeńska? - Dr Dorota Seweryn-Puchalska, Kustosz, Kierownik Oddziału Kamienica Celejowska, Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny
Chór jako wspólnota - Dr Mariusz Mohyluk. Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku
Wspólnota interesów ekonomicznych w warunkach zubożenia i zagrożeń globalnych - Prof. dr hab. Witold Modzelewski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Intelektualny krąg społeczny jako wspólnota uczonych - Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk Prof. UR, Instytut Nauk Socjologicznych, Uniwersytet Rzeszowski
Poglądy klasyków marksizmu na rolę programu w powstawaniu rewolucyjnej wspólnoty - Dr Edward Karolczuk, Publicysta, b. Redaktor „Dialogu Edukacyjnego” Rybnik  
Kilka uwag o wspólnocie w erze sztucznej inteligencji - Stanisław Zawiśliński, Pisarz, Reżyser, Scenarzysta filmów dokumentalnych, Warszawa
Wspólnota religijna Mormonów - Krystyna Jóźwiak, Artystka, Warszawa
Wspólnota w ruchu higieny psychicznej i w Klubie Don Kichotów - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Spółdzielnia jako przykład wspólnoty - Prezes Wiesław Krawczyński, Nauczyciel akademicki, Radny Rady Dzielnicy Warszawa-Śródmieście
Między afirmacją a wykluczeniem - Prof. dr hab. Ryszard Piotrowski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
Wspólnota dziennikarzy? - Dr Andrzej Ziemski, Redaktor Naczelny, Wszechnica Polska, Warszawa
Wspólnotowość w organizacjach jawnych i tajnych - Mecenas Andrzej Ceglarski, Warszawa
Metody i środki budowania wspólnoty. Studium przypadku - Marek Trepanowski, Artysta, Sieradz

W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób ze środowisk naukowych z całej Polski.
Konferencje w Nałęczowie organizowane przez Profesor Marię Szyszkowska mają swoją wieloletnią trydycje. Odbywają się kilka razy w roku od blisko 30 lat. Ich ogromnym atutem jest swoboda naukowa i wolność wypowiedzi na różne tematy filozoficzne dotyczące współczesności. Wnoszą one wiele nowych elementów do najpoważniejszych zagadnień dotyczących rozwoju naszego kraju i ewolucji cywilizacji. Mają znaczący wpływ na myślenie wielu przedstawicieli polskich postępowych elit politycznych i społecznych.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652708

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …