Ucieczka od Rozumu, a dokąd?, czyli upojenie władzą

Drukuj PDF

Zdzisław Bombera

Pochwała rozumu. Mózg jego siedzibą. Mózg to biologiczny komputer. Gromadzi wszelkie informacje, analizuje je, porządkuje, wartościowuje, generuje decyzje. Mózg zestawia przeszłość, teraźniejszość, ocenia wartości, podejmuje decyzje, które akceptuje, a które odrzuca.
Autorytety, Uczeni odnoszą się z respektem do owego specyficznego komputera, który czyni człowieka homo sapiens i ma konkurencję w szatanie. Bo jak mówił Św. Jan Paweł II: „Szatan ma globus, szkoda, że łobuz”. Ks. Józef Tischner dopowiada od siebie: „Pobożność jest niezwykle ważna, ale rozumu nie zastąpi”.

O rozum trzeba zadbać, bo jak głosi przysłowie: „Kogo Jowisz chce zgubić, temu wpierw rozum odbiera”. Czysty rozum  to cenność sama w sobie, wg. E. Kanta. ludzie wioskowi mają chłopski rozum, zdrowy rozsądek, mądrość życiową. Można dać mu nauczkę, czyli nauczyć kogoś rozumu. Można być obranym z rozumu, czyli zgłupieć lub odchodzić od rozumu z rozpaczy. Rozum mistrzem wszechrzeczy, czas mistrzem rozumu – W. Potocki. Wszystko zrozumieć to wszystko przebaczyć.

Rozum i serce, dwa wrogi,
Na straszny bój się wyzwali,
Wtem weszła Hanna do Sali,
I rozum w nogi!

K. Brodziński

Pomimo tak wielostronnych zastosowań rozumu, wciąż obserwujemy próby ucieczki od rozumu. Niestety bywają one udane w skali jednostkowej i zbiorowej, niezależnie od orientacji politycznej, czy światopoglądowej. Czas je przezwycięża, ale kosztów można by uniknąć uprzedzająco.
Różne są przesłanki motywujące ucieczki od rozumu. Jedną z nich jest bolszewizm, który wedle prof. Staniszkis polega na tym, że wola znajduje się przed prawem, to swego rodzaju definicja teoretyczna. W praktyce oznaczało to „cała władza w ręce Rad”. Motywacje ucieczki od rozumu mogą być różne, ale to preteksty. Celem nie zawsze skrywanym jest zdobycie władzy.
Lech Wałęsa obstalował dla Polski stół o trzech nogach zaczerpnąwszy wiedzy jaką zawiera Ustawa Rządowa. Prawo uchwalone dnia 3 maja 1793 roku. Jedna noga to władza wykonawcza, druga to ustawodawcza, a trzecia sądownicza. Ważne jest by ów stół miał te trzy nogi, ale relacje między nimi, to kwestie niełatwe, możliwości jest sporo i wymagają one racjonalnego consensusu.
Polskie spory wokół Trybunału Konstytucyjnego potwierdzają wysoce kontrowersyjny problem zawierający aspekty prawne i instytucjonalne oraz polityczne. Ten ostatni czynnik ma nawet nazwisko – Jarosław Kaczyński, zwykły poseł, ale szef PiS. Tutaj bolszewizm jednoczy się z osobistymi ambicjami człowieka. Kultu jednostki jeszcze nie ma, ale może pojawi się jakiś nowy święty.
Władza wykonawcza zabrała się do pisania nowej Historii Polski. Czołową rolę pełni Instytut Pamięci Narodowej. To jeden ze sposobów manipulowania przy nogach owego stołu. Podcinanie jego nóg wywołuje relacje na stole. Deprecjonowanie roli Prezydenta i Premiera Rządu społeczeństwo odbiera z dużym niezadowoleniem. Narasta frustracja. Sprzeciw instytucji publicznych w wielu sprawach nie odnosi skutków. Rodzi się próba generalnego sprzeciwu, który przyjmuje formy protestu wiecowego, co czyni KOD (Komitet Obrony Demokracji).


Zaufanie

Komenda Główna Policji w Polsce ogłosiła konkurs na hasło, które będzie zamieszczone na policyjnych samochodach.
Proponuję, by tym hasłem było słowo ZAUFANIE.
Słowo to wyraża istotę wymaganej relacji pomiędzy władzą a obywatelami. Tylko wówczas gdy obywatel będzie tę własność przypisywał policji, będzie ona skutecznie realizowała własne zadania. Jest to jednak ważny, ale jeden krąg więzi społecznych. Zaufanie jest pojęciem uniwersalnym, które przenika wszelkie struktury więzi społecznych.

Na co zwraca uwagę znany filozof  i humanista.
– Zaufanie, solidarność i odpowiedzialność to są trzy moje zmartwienia. Bo bez nich społeczeństwo jest w kłopocie. To są te nieartykułowane strachy i ja je próbuję artykułować pisze Zygmunt Bauman (Gazeta Wyborcza, 14-15.01.2017).

Słowo ,,zaufanie” ma swoją legendę polityczną i kontynuację w dyplomacji; oto Ronald Reagan prezydent USA znał dwa słowa z języka rosyjskiego. Oto one „dowieriaj” i „powieriaj” tzn. ufaj i sprawdzaj.
Premier W. Brytanii Pani May składając wizytę Prezydentowi Trumpowi w USA przypomniała te słowa jako zasadę w stosunkach z Rosją.

 

Zdzisław Bombera, prof. zw. dr hab., ekonomista, wykładowca akademicki

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 

Statystyka

Odsłon : 7524663

Temat dnia

Co wynika ze zwycięstwa Trumpa?

Po pierwsze, w Polsce bardzo silne są wpływy amerykańskie i to z obu stron podzielonej Ameryki. Amerykańscy demokraci mają decydujące wpływy w polskich mediach głównego nurtu. Propaganda Demokratów była tak silna, jakby Polacy mogli głosować. Politycy obecnej władzy też w to się włączyli. Równocześnie obóz PIS silnie deklarował przywiązanie do Trumpa. Generalnie propaganda w Polsce tak fałszywie przedstawia różne sprawy, że tego nie da się oglądać. Każdy Polak myślący samodzielnie i inaczej jest oskarżany o bycie agentem Putina. Trzeba samodzielnie szukać informacji w Internecie.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …