Chiny i BRICS

szafarz„Cywilizacja XXII wieku” to kolejna książka Sylwestra Szafarza po wydanej niedawno pozycji „Ziemi na ratunek”, która niezwykle kompetentnie i uczciwie ukazuje złożoność naszej cywilizacji w kontekście wielkich problemów współczesnego świata, takich jak kryzys globalny, postępujące rozwarstwienie społeczne, obniżenie progu globalnego bezpieczeństwa jako skutek walki o światowe przywództwo i inne. Jednym słowem, pierwsza książka zawiera wnikliwą i wszechstronna analizę współczesności, zaś druga ukierunkowana jest ku przyszłości. Zawiera ona równie ciekawe przemyślenia elementy analizy i oceny na temat nowych trendów w polityce globalnej związanych z przemieszczaniem się bieguna naszej  cywilizacji ze sfery Północnego Atlantyku w kierunku Azji i Pacyfiku. Dotyczy to szczególnie konsekwencji żywiołowego rozwoju Chin i powstania nowej globalnej konstelacji – ugrupowania BRICS.
Sylwester Szafarz, autor książki, to wybitny znawca problemów międzynarodowych, wiele lat spędził za granicą w różnorodnych misjach dyplomatycznych, przede wszystkim na Dalekim Wschodzie, ale również we Francji i w innych krajach (np. Czechy, Wietnam), a także uczestniczył w licznych międzynarodowych – europejskich i światowych, także w ramach ONZ.
Autor od dawna specjalizuje się w problematyce ekonomicznej, jest jednym z niewielu naukowców w naszym kraju, którzy śledzą na bieżąco globalne problemy związane z przyczynami, a przede wszystkim ze skutkami kryzysu ekonomicznego i finansowego, jaki trapi naszą cywilizację od 2008 roku. Jest zdecydowanym, ale realistycznym krytykiem globalnych skutków Konsensusu Waszyngtońskiego, który narzucił naszej cywilizacji euroatlantyckiej dominujący w drugiej połowie XX wieku, a bankrutujący dziś kierunek skrajnie neoliberalnego rozwoju. Dotyczy to szczególnie polskiej transformacji po roku 1989.
Sylwester Szafarz, mając bardzo bogate wiadomości i doświadczenia wynikające z analizy chińskiego kierunku rozwoju społeczno-ekonomicznego w ostatnim ćwierćwieczu wyraźnie wskazuje, że cywilizacja Azji/Pacyfiku, szczególnie Chin, to cywilizacja XXII wieku, która już dziś konsekwentnie i  coraz szybciej zaczyna zyskiwać przewagę w skali globalnej. Chodzi zarówno o wskaźniki ekonomiczne, jak i o rozwój społeczny oraz oddziaływanie na arenie międzynarodowej. Stawia też tezę o dostrzegalnym niedostatku współdziałania Polski i Chin, szczególnie w obszarze handlu i współpracy gospodarczej.
W swoich poglądach filozoficznych, które zdecydowanie przebijają się z poszczególnych tekstów, autor jawi się nam jako wielki humanista i wyznawca holizmu, całościowego widzenia świata w dynamice  jego rozwoju.
To bardzo ciekawa i ważna książka, która wskazuje na nowe trendy rozwojowe naszej cywilizacji, w kategoriach alternatywy wobec dotychczas dominującego obszaru kultury i cywilizacji euroatlantyckiej. Książka powstała jako zbiór wielu materiałów publicystycznych i opracowań eksperckich, które autor przygotował w ciągu ostatnich lat, szczególnie w ostatnim pięcioleciu. Materiały współczesne czerpią inspirację z bieżących wydarzeń oraz procesów społecznych i politycznych w świecie. Do takich zaliczyć trzeba zjawiska towarzyszące rozwojowi Chin oraz konsekwencje powstania i rozwoju polityczno-ekonomicznego porozumienia Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej pod nazwą BRICS.
Autor głęboko analizuje konsekwencje powstania i rozwoju BRICS wskazując przede wszystkim na coraz bardziej optymalne wykorzystywanie drzemiącego tam potencjału demograficznego i wytwórczego, ale także surowcowego i intelektualnego oraz tworzenie się największego rynku na świecie.
Książka „Cywilizacja XXII wieku” to wielkie studium i próba bilansu oraz wskazania nowych idei, sił intelektualnych i środków, które stanowią siłę motoryczną współczesnego i przyszłego świata.
Dziś, wszyscy w pędzie do przodu, w rytmie wyznaczanym przez rynki, wielki kapitał i marzenia konsumpcyjne społeczeństw, zapominamy o odpowiedzi na podstawowe pytanie: dokąd i po co zmierzamy jako cywilizacja i ludzkość?
Może zawarte tutaj refleksje i wnioski autora dadzą nam dodatkową energię i materiał do przemyśleń i działań, tym bardziej, że idea Europy, która jest naszym domem, wymaga co najmniej głębokiego przemyślenia i zreformowania.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592209

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …