Pierwszy krok do wspólnej listy lewicy

17 czerwca 2015 roku w Warszawie  w siedzibie OPZZ odbyło się spotkanie partii i organizacji lewicy  celem przedyskutowania zasad ewentualności współpracy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Spotkanie odbywało się pod hasłem niedopuszczenia do dominacji prawicy w polskim parlamencie i w życiu publicznym.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z uzasadnieniem poszukiwania przez ruch związkowy partnera politycznego, który będzie z lewicowych pozycji bronił interesów pracowniczych w nowym parlamencie, jaki wybierzemy w październiku br.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz sformułował  w tej sprawie wiele gorzkich słów adresowanych głównie do lewicy, która od lat zasiadała w ławach poselskich.

W spotkaniu wzięli w sumie udział przedstawiciele 29 partii i stowarzyszeń oraz lewicowych związków zawodowych. Na sali obrad znaleźli się posłowie lewicy: przewodniczący SLD Leszek Miller, wicemarszałkowie Sejmu Wanda Nowicka i Jerzy Wenderlich oraz Anna Grodzka (Zieloni). Obradom przewodniczył szef OPZZ Jan Guz.
Podczas spotkania, które miało charakter „okrągłego stołu”, przedstawiciele wszystkich organizacji i partii, występując w porządku alfabetycznym, przedstawili swój stosunek do zasad współdziałania przed wyborami, zasad merytorycznych tworzenia podstaw porozumienia oraz zasad programowych, które powinny stać się podstawą porozumienia.
Ustalono, że w perspektywie kilku dni odbędzie się spotkanie zespołu programowego, który został zobowiązany do przygotowania założeń programu wyborczego. Także w końcu miesiąca odbędzie się spotkanie upełnomocnionych przedstawicieli, celem podpisania porozumienia politycznego.
Celem zachowania partnerskich stosunków pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami przyjęto założenie, że organizatorem wszystkich spotkań jest OPZZ, a miejscem spotkań siedziba OPZZ w Warszawie.
Poza liderami poszczególnych ugrupowań, głos zabrał sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, który zaproponował zasady organizowania procesu przygotowania do wyborów oraz samych wyborów w gronie lewicy. Propozycja miała charakter skakatologowanych partnerskich zasad pomiędzy poszczególnymi uczestnikami przyszłego porozumienia politycznego.

W spotkaniu wg przedłożonej listy obecności uczestniczyli przedstawiciele następujących podmiotów lewicowych:
Federacja Młodych Socjaldemokratów
Forum Współpracy
Fundacja Praw Obywatelskich
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów
"Krytyka Polityczna"
Lewica PL
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Partia Demokratyczna
Partia Regionów
Polska Partia Socjalistyczna
Porozumienie Socjalistyczne
„Przegląd Socjalistyczny”
Ruch Ludzi Pracy
Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka
Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
Ruch Sprawiedliwości Społecznej
Samoobrona
Socjaldemokracja PL
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Stowarzyszenie „Ordynacka”
Stowarzyszenie „Pokolenia”
Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego
Stowarzyszenie Wolność, Równość, Pokój
Towarzystwo Kultury Świeckiej
Twój Ruch
Unia Pracy
Wolność i Równość
Zieloni
Związek Nauczycielstwa Polskiego









 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 74 gości 

Statystyka

Odsłon : 7019762

Temat dnia

Migracje...

legalne i nielegalne są nieuchronne. Wymusza je zmiana klimatu wzmacniana przez działania północy, a nie południa planety. Część naszego świata nie będzie nadawała się do życia ludzi. W dalekiej historii wiele wędrówek ludów było spowodowane zmianami klimatu. Badanie zjawisk przyrodniczych często wyjaśnia zdarzenia historyczne.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 8 września 2023 roku odbyła się w Warszawie promocja nowego numeru 1-2/2023 „Przeglądu Socjalistycznego”, który ukazał się na początku miesiąca.

Więcej …
 

W dniu 1 września 2023 roku minęła 31 rocznica tragicznej śmierci Piotra Jaroszewicza, byłego premiera i jego Małżonki Alicji. Obydwoje zostali zamordowani w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Więcej …
 

W dniu 29 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 22. rocznicę śmierci byłego I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej aktywnie uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 29 lipca 2023 roku w Warszawie pierwsze wieńce złożono przed Pomnikiem Żołnierzy Żywiciela oraz tablicą upamiętniającą bohaterskich żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy jako pierwsi stanęli do walki z hitlerowskim okupantem.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2023 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyły się z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Warszawie uroczystości związane z kolejną, 118. rocznicą stracenia przez władze carskie bojowca PPS, Stefana Okrzei.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Wojewódzkich PPS i Nowej Lewicy na Mazowszu. Przedmiotem spotkania było ustalenie zasad współpracy w ramach zawartego w dniu 27 lutego porozumienia koalicyjnego, w którym uczestniczą cztery partie lewicowe: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy.

Więcej …
 

W dniu 23 czerwca 2023 roku w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 17 czerwca w Warszawie odbyła się Parada Równości. Była to największa manifestacja środowisk LGBT w Polsce od wielu lat. Tłumy na ulicach Warszawy. Rekordowa frekwencja. Manifestowano pod hasłem: "Wróżymy równość i piękność".

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2023 roku w Warszawie obradował XXXIII Walny Zjazd Delegatów Związku Literatów Polskich. Dyskutowano m.in. o sytuacji środowisk literackich w Polsce i przyszłości polskiej literatury.

Więcej …
 

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …