Zebranie plenarne Porozumienia Socjalistów

W dniu 14 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyło się zebranie plenarne Porozumienia Socjalistów, które poświęcone było ocenie sytuacji społeczno-politycznej w kraju, ocenie sytuacji na lewicy oraz sprawom organizacyjnym.
W zebraniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii i organizacji uczestniczących. W ostatnim okresie z udziału w Porozumieniu zrezygnowała Polska Lewica a Ruch Ludzi Pracy zawiesił swoją aktywność.
Podczas dyskusji o sytuacji w kraju i programie lewicy sformułowano szereg wniosków, w ramach których podkreśla się potrzebę formułowania przez lewicę jednoznacznego, wyrazistego programu rysującego koncepcję modernizacyjną Polski w oparciu o krytyczną ocenę okresu transformacji i dominacji polityki społeczno-gospodarczej poprzez idee neoliberalne. Uznano, że Polska powinna podjąć trud odbudowy i odrodzenia przemysłu, zerwać z doktryną prywatyzacji i reprywatyzacji, oprzeć politykę gospodarczą o konstytucyjny zapis „społecznej gospodarki rynkowej”. Polska powinna sformułować w oparciu o doświadczenia wielu krajów nowe zasady polityki rolnej poprzez łączenie produkcji nieskażonej żywności z udziałem w tym procesie państwa.
W ramach nowej polityki społecznej socjaliści eksponują praktyczną realizację zasad sprawiedliwości społecznej, a więc odpowiedni do sytuacji kraju system podatkowy, odrzucenie kryteriów ekonomicznych w systemie służby zdrowia, edukacji i polityce kulturalnej.
Socjaliści zdecydowanie opowiadają się za umacnianiem zasad demokracji i państwa prawa oraz samorządności jako wyrazu aktywności obywatelskiej.
W konkluzji stwierdzono, że Polsce po 25 latach transformacji potrzebna jest odnowa, krytyczne odniesienie się do błędów, za które płaci cały czas społeczeństwo.
W odniesieniu do działań i aktualnego stanu lewicy sformułowano opinię potwierdzającą dotychczasową doktrynę, że „nie ma wroga na lewicy”, że możemy się różnić, ale powinniśmy współpracować, aby zyskać ponownie wpływ na politykę państwa poprzez udział w samorządach i w Parlamencie. Idee lewicowe, szczególnie te, głoszone przez ruch socjalistyczny, mają w chwili obecnej zasadnicze znaczenie dla wyznaczenia kierunków rozwoju kraju i społeczeństwa. Nie można pozwolić na dominację prawicy i wielkiego kapitału. Polskę stać na wypracowanie równowagi, w której w ramach demokratycznych procedur wszystkie siły polityczne mają proporcjonalny udział w życiu społecznym. Bezwzględnie trzeba zerwać z zasadą zabójczą dla polskiej demokracji, że „zwycięzca bierze wszystko”, która funkcjonuje po ostatnich wyborach.
Podczas posiedzenia przyjęto stanowisko polityczne dotyczące aktualnej sytuacji w kraju i zadań lewicy socjalistycznej w procesie odnowy i modernizacji Polski.
Podczas posiedzenia dokonano rekonstrukcji Prezydium Porozumienia Socjalistów.  Aktualnie w jego skład wchodzą: Paweł Bożyk, Bogusław Gorski i Andrzej Ziemski.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7225546

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …