Zebranie Porozumienia Socjalistów

W Warszawie w dniu 7 października 2017 roku odbyło się plenarne zebranie Sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów z licznym udziałem przedstawicieli innych ugrupowań i organizacji lewicy. W oparciu o uchwałę Rady Krajowej Stowarzyszenia „Pokolenia”, prezes Marek Klimczak złożył podpis pod deklaracją przystąpienia do Porozumienia Socjalistów.

W drugiej, merytorycznej części posiedzenia dyskutowano wokół tematu „Wybory lewicy”, biorąc pod uwagę dwa aspekty zagadnienia – wybory ideowe i polityczne lewicy oraz realne wybory samorządowe, europejskie i parlamentarne, które odbywać się będą w Polsce na przestrzeni najbliższych dwóch lat.
Podczas dyskusji zarówno członkowie organizacji będących sygnatariuszami Porozumienia Socjalistów, jak i zaproszeni byli zgodni co do tego, że lewica jako całość powinna artykułować jednolity przekaz ideowy wypływający z ponad wiekowych doświadczeń m.in. Polskiej Partii Socjalistycznej, która do dziś trwale głosi hasła niepodległości i sprawiedliwości społecznej.
Zwrócono uwagę, że sprawiedliwość społeczna zapisana w obowiązującej Konstytucji, winna być chroniona szczególnie przez lewicę, jako podstawowa wartość organizacji państwa i stosunków społecznych w Polsce. Mimo, że koliduje to z interesem neoliberalnego kapitalizmu wprowadzanego do życia przez korporacje, walkę taką lewica powinna podjąć i ją prowadzić. Nie można ulegać magii rynków, trzeba budować poprzez siłą i pracę ideowych ludzi lewicy, państwo obywateli, a nie konsumentów.
Tylko wyrazista, ideowa lewica, opierająca swój program na zweryfikowanych historycznie wartościach polskiego socjalizmu, ma szansę na sukces wyborczy.

Podczas dyskusji podniesiono problem zbliżających się wyborów, w kolejności samorządowych w roku 2018 oraz europejskich i parlamentarnych w roku 2019. Lewica, chcąc mieć wpływ na rządzenie i stanowienie prawa musi znaleźć swoje właściwie miejsce w samorządach i w parlamencie. Elektorat lewicy musi być przekonany, że jej reprezentanci znajdujący się na listach wyborczych, reprezentują rzeczywiście interesy wyborców, mają odpowiednią wiedzę i ideowość warunkującą skuteczne rządzenie na wszystkich szczeblach władzy. Część lewicy powinna rozliczyć się z udziału w rządzeniu przez ostatnie 27 lat.

Podczas spotkania mówiono z troską o funkcjonujących obecnie instytucjach współpracy ugrupowań lewicowych m.in. o Radzie Dialogu i Porozumienia Lewicy, która powstała po II Kongresie Lewicy.

Porozumienie Socjalistów będzie kontynuować i rozszerzać swoją działalność, bazując m.in. na ogromnym dorobku Polskiej Partii Socjalistycznej, obchodzącej w tym roku 125 rocznicę powstania.
Podczas posiedzenia kierownictwo Stowarzyszenia „Pokolenia” wręczyło kilku zasłużonym działaczom ZMS i ZMW Dyplomy Honorowe.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 osób reprezentujących następujące ugrupowania i organizacje:
Z Porozumienia Socjalistów: Polska Partia Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli, Stowarzyszenie im. I. Daszyńskiego, Stowarzyszenie Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, Stowarzyszenie „Pokolenia”, Stowarzyszenie Weteranów Lewicy i Redakcja „Przeglądu Socjalistycznego” oraz
Zaproszeni przedstawiciele ugrupowań: Unia Pracy, Partia Regionów, Rada Dialogu i Porozumienia Lewicy, Forum Postępu, Forum Myśli Społecznej, Polska Unia Lokatorów.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 7224777

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …