Czy V RP jest możliwa?

W dniu 7 stycznia 2018 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Społeczne Forum Wymiany Myśli.
Od dłuższego czasu politycy, dziennikarze i środowiska akademickie lewicy mówią o wyczerpaniu się formuły ustrojowej III RP i zagrożeniu, jakie z sobą niesie koncepcja IV Rzeczpospolitej. Pojawiały się rozliczne artykuły nawołujące do rozpoczęcia dyskusji nad zasadnością alternatywnego projektu politycznego, który nazwano V Rzeczpospolitą. Tym tematem zajęło się również Społeczne Forum Wymiany Myśli w Warszawie, które zorganizowało dyskusję pt.: Czy V Rzeczpospolita jest możliwa.
Do odpowiedzi na to pytanie zaproszeni zostali:
Anna Grodzka – Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”, członkini Rady Programowej Fundacji „Naprzód”, inicjatorka Porozumienia dla V Rzeczpospolitej;
Łukasz Moll – lewicowy aktywista z Górnego Śląska, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”, inicjator listu otwartego do środowisk lewicowych „Żegnaj III RP”; i
Rafał Woś – dziennikarz ekonomiczny (Tygodnik „Polityka”), autor książek „Dziecięca choroba liberalizmu”, „To nie jest kraj dla pracowników”.
Spotkanie moderował Wojciech Łobodziński (Opinia Bieżąca, Społeczne Forum Wymiany Myśli w Warszawie).

Tematyka spotkania była okazją do wymiany myśli na temat kondycji polskiej lewicy oraz tego czy lewica jako formacje polityczna ma jeszcze coś do zaproponowania wyborcom. Dyskutowano jak odnieść się do faktu, iż największy transfer socjalny od 1989 roku został dokonany przez środowiska konserwatywne. Przestrzegano przed uleganiem uproszczeniom i narracji narzuconej przez środowiska liberalne i konserwatywno-narodowe. Zwrócono uwagę na to, że lewica  nie może bać się przedstawiania alternatywnej wizji ustrojowej, że musi wyartykułować kompleksowe postulaty, które dadzą jej możliwość nazywanie Prawa i Sprawiedliwości „Lewicą minus...”
Przywołano szereg dziedzin, w których lewica powinna się zaangażować od kwestii skrócenia czasu pracy, humanizacji pracy, większej demokratyzacji, spółdzielczości, samorządności, dbałości o spuściznę historyczną (tradycji PPS, i nie tylko), po kwestie konieczności walki o poprawę losu osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy dyskusji podkreślali również konieczność odpowiedzenia sobie na pytanie: Co robić podczas najbliższych wyborów? Czy jest na kogo głosować? W jaki sposób zmobilizować ludzi do większej aktywności politycznej. Mimo, iż spotkanie trwało kilka godzin nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zarówno organizatorzy spotkania, jak i jego uczestnicy wyrazili chęć kontynuacji rozmów na temat alternatywnej koncepcji ustrojowej.

Społeczne Forum Wymiany Myśli – jest istniejącym od października 2017 r – cyklicznym klubem dyskusyjnym powołanym z inicjatywy różnych nurtów lewicy m.in. lewicowych związków zawodowych deklarujących wolę dyskusji na temat przyszłości lewicy, kraju, Europy i reszty Świata. Dotychczas odbyły się kilka spotkań na terenie Wrocławia – dotyczyły one: kondycji lewicy, stosunku Polaków do Rosjan i Rosji, oraz wpływu Rewolucji Październikowej na dzisiejszy kształt świata.
SFWM – zamierza organizować swoje spotkania także w innych ośrodkach miejskich.

https://www.facebook.com/SpoleczneForumWymianyMysli/
https://www.facebook.com/Warszawskie-Społeczne-Forum-Wymiany-Myśli-244965466040762/?modal=admin_todo_tour

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7224454

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …