Ważna debata ludzi lewicy

W dniu 13 stycznia 2018 roku w Warszawie odbyła się debata "Tożsamość i wizerunek lewicy. Co dalej?", której organizatorami byli: Forum Postępu i Rada Dialogu i Porozumienia Lewicy.


W panelu dyskusyjnym wystąpili: prof. Danuta Waniek, prof. Magdalena Mikołajczyk i dr Bartosz Rydliński. Ponadto komentarze do zaprezentowanych opinii i poglądów wygłosili: prof. Jerzy Wiatr i prof. Janusz Reykowski.
Podczas debaty, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk lewicy, zaprezentowano refleksję dotyczącą aktualnego stanu badań nad tożsamością współczesnej lewicy prowadzonych w ramach projektu realizowanego przez Forum Postępu.
Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele lewicowych ugrupowań politycznych: SLD (Włodzimierz Czarzasty), PPS (Bogusław Gorski), Unii Pracy (Marek Procki), Partii Regionów (Bolesław Borysiuk), ROG (Zbigniew Sowa) oraz kilkunastu fundacji, stowarzyszeń i lewicowych mediów a także kilku b. posłów i członków rządów, które tworzyła w ostatnich latach lewica. Zagajenie do dyskusji wygłosił przewodniczący Rady Dialogu - Robert Kwiatkowski. Debatę moderował przewodniczący Forum Postępu - dr Sławomir Wiatr.
Dominował pogląd, iż niezbędny jest NOWY LEWICOWY PROJEKT DLA POLSKI, uwzględniający obecne potrzeby społeczne, zagrożenia autorytarne i wyzwania współczesnego świata. Powinien opierać się on o ocenę stanu demokracji w Polsce i wyzwania, jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny i rysująca się na horyzoncie nowa globalizacja.
Zwrócono uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących roli lewicy w kształtowaniu tożsamości państwa polskiego:
- brak lewicy i wartości lewicowych w polityce państwa zagraża realizacji wartości konstytucyjnych opartych m.in. o idee sprawiedliwości społecznej, społecznej gospodarki rynkowej, samorządności, idei świeckiego państwa oraz demokracji i wolności jednostki
- dotychczasowa polityka lewicy m.in. stan realizacji wartości społecznych, polityka ekonomiczna, jakość demokracji, stosunek do neoliberalizmu powinny ulec przewartościowaniu i zmianie
- lewica powinna krytycznie odnieść się do polityki historycznej prawicy i odpowiedzieć własną narracją dotyczącą przeszłości m.in. stosunku do dorobku Polski Ludowej
- lewica powinna w ramach własnego obozu dojść do porozumienia ponad podziałami (ideowymi, historycznymi, stosunku do praktyki transformacji) i w chwilach ważnych być razem.
W debacie uczestniczyło kilkadziesiąt osób z różnych środowisk lewicy. Przyjęto Oświadczenie w sprawie porozumienia na lewicy.


Oświadczenie

My, uczestnicy spotkania Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy i Forum Postępu zebrani w rocznicę Kongresu Lewicy w siedzibie OPZZ, poruszeni parlamentarnymi losami obywatelskiego projektu „Ratujmy Kobiety” apelujemy do wszystkich partii i środowisk lewicy o nawiązanie dialogu bez żadnych wstępnych warunków i podjęcie wysiłku porozumienia się w celu realizacji minimum programowego opartego o kanon wartości lewicy, za jaki uważamy wolność, równość i sprawiedliwość. Wiemy, że różni nas wiele ale zbliżające się wielkimi krokami wybory są dla nas wyzwaniem, któremu powinniśmy razem sprostać. I szansą dla Polek i Polaków na przywrócenie demokratycznego minimum w naszym państwie.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 7224362

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …