17. rocznica śmierci Edwarda Gierka

Jak podaje „Dziennik Zachodni” w dniu 28 lipca 2018 roku na cmentarzu przy ulicy Zuzanny w Sosnowcu spotkali się ci, którzy dobrze wspominają czas, kiedy Edward Gierek stał na czele państwa polskiego. Okazją do tego była siedemnasta rocznica śmierci Edwarda Gierka. Rocznica ta od kilkunastu lat jest okazją do spotkań nad grobem byłego I sekretarza KC PZPR.
W spotkaniu przy jego grobie wziął udział między innymi prezes Francuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Edwarda Gierka – Jacgues Kmieciak. Był on inicjatorem i organizatorem uroczystości uhonorowania Edwarda Gierka, który stał się w ostatnich dniach we francuskim mieście Auby (mieście partnerskim Czeladzi) patronem jednej z ulic. W uroczystości wziął udział między innymi poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek, syn Edwarda.
Podczas sobotnich uroczystości obecni byli też m.in. prof. Paweł Bożyk, przewodniczący Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz Mariusz Gałuszko z Rzeszowa, autor książki „Edward Gierek – szkic do portretu PRL”. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń z różnych stron kraju w tym m.in. z Gdańska, Warszawy, Częstochowy, Zabrza, Katowic, Rzeszowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia, Sosnowca i Będzina.
Osobę Edwarda Gierka wspomniał podczas sobotnich uroczystości Maciej Gadaczek, przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia” w Dąbrowie Górniczej. Powiedział on m.in.: Spotykamy się tu, na tej zagłębiowskiej ziemi, już po raz siedemnasty, z okazji kolejnej rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Spotykamy się, by oddać hołd synowi tej ziemi, spoglądającemu na otaczające wokół osiedla mieszkaniowe, trasy drogowe, słynny Spodek, czy Park Śląski, szpitale i ośrodki rehabilitacyjne, szkoły i przedszkola. To przecież jego pomniki i niedoceniony wysiłek pokolenia 70. To tak widoczny postęp tamtego czasu, zabezpieczający warunki socjalno-bytowe i rozwojowe młodego pokolenia Polaków. Czy jest czego się wstydzić, czy obecne młode pokolenie ma się wstydzić życiorysu swoich rodziców, a my sami swojej przeszłości - mówił Maciej Gadaczek.
- Spotykamy się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, ale spotykamy się w nowych okolicznościach, w których Polska sprowadzana jest na drogę wymazania okresu PRL. To oznacza fałszowanie historii i wymazanie dorobku pokoleniowego Polaków i życiorysów milionów Polek i Polaków. Wymazanie z naszych życiorysów - okresu urodzonych w czasach PRL-u, okresu, w którym upłynęło nasze dzieciństwo, w którym rozpoczynaliśmy pracę zawodową, zakładaliśmy swoje rodziny i wychowywaliśmy dzieci. Silnie wewnętrzna Polska, zintegrowany naród, to siła Polski. Wspólnotą działań twórzmy jutro. Wzywał do tego Edward Gierek i tak działał, obierając kierunek zmian w duchu pokoju i rozwoju - „Aby Polska rosła w siłę , a ludziom żyło się dostatniej”.
- Jak widać dzisiejszy obraz w Polsce i Polski jest całkiem inny, odmienny od tego, jaki kreował Edward Gierek w latach 70 i w jakim żyliśmy my - pokolenie tamtego okresu czasu. Teraz, w takich warunkach, walczymy o należyte miejsce w historii dla Edwarda Gierka. Powiedzmy to wyraźnie: to nie powinna być walka, ale obiektywne oddanie mu tego, na co zapracował codzienną i wytężoną pracą – dodał. Jak podkreślił należy przypominać i pamiętać, że w latach 70. zbudowano 557 nowych zakładów i kombinatów przemysłowych. Stanowi to ok. 40 proc. wszystkich obiektów przemysłowych zbudowanych w okresie PRL-u. Wokół nich rozrastały się miasta, rosły osiedla mieszkaniowa, powstawała cała infrastruktura.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu przy ul. Zuzanny w Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie wspomnieniowe pod hasłem „Zagłębie i Francja” oraz prezentacja książki prof. Adama Gierka „Stan racji”.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7224078

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …