Protesty związkowe

6 marca 2009 roku w całym kraju miały miejsce protesty związkowe. Płonące opony, huku petard, atrapy kos, a nawet strzały z moździerza - tak wygląda protest pracowników sektora zbrojeniowego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
- Nie można umierać nic nie mówiąc - tłumaczył w TVN24 Stanisław Głowacki z „Solidarności”. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, po zakończeniu pikiety delegację protestujących ma przyjąć szef BBN.
Manifestacja rozpoczęła się około godz. 11, na placu Trzech Krzyży. Demonstranci na transparentach mieli napisane m.in „za ministra Klicha zbrojeniówka zdycha”. Mówili też o „porażającej bezradności rządu”. – Przedstawiamy propozycje i nie ma odzewu – tłumaczył Stanisław Głowacki z „Solidarności”.
To nie jedyny dziś masowy protest w Polsce.
Ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł, którzy przegrali konkurs na świadczenie usług ratownictwa medycznego na swoim terenie, ponownie protestują w Poznaniu.
Zakończyły się trwające półtorej godziny rozmowy z wojewodą. Podczas spotkania ustalono, że protestujący muszą poczekać, aż NFZ rozpatrzy odwołanie od przetargu, w wyniku którego stacje pogotowia w Turku, Kole i Szamotułach przestały świadczyć usługi.
Protestujący uważają, że należałoby anulować konkurs i wrócić do kontraktów, które nie zostały podpisane w lutym przez dyrektorów stacji pogotowia.
Wojewoda Piotr Florek twierdzi, że jest to niemożliwe. Wyjściem z obecnej sytuacji jest unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego. Wcale jednak nie gwarantuje to protestującym ratownikom, że ich stacje wygrają.
Przeciwko redukcji etatów pikietuje też kilkadziesiąt osób z ratownictwa medycznego w Augustowie, a ulicami Gdańska maszeruje wielotysięczna manifestacja pracowników grupy Energa.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który w piątek spotkał się z delegacją związkowców przemysłu zbrojeniowego ocenił, że jest możliwe uczestnictwo strony związkowej w tworzeniu ustawy o agencjach uzbrojenia na poziomie komisji.
- Ta prośba zostanie spełniona - zapowiedział.
W półgodzinnym spotkaniu z marszałkiem uczestniczyli przedstawiciele OPZZ i NSZZ „Solidarność”.
Według szefa Solidarności przemysłu zbrojeniowego Stanisława Głowackiego, marszałek zadeklarował podczas spotkania swoje poparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z zabezpieczeniem środków na techniczną modernizację sił zbrojnych. Chodzi o zabezpieczenie nawet w okrojonym budżecie MON odpowiednich środków - dodał Głowacki.
W Warszawie protestowali pracownicy sektora przemysłu obronnego. Pracownicy zbrojeniówki manifestują w obronie miejsc pracy.
Protest organizowany w Warszawie przez Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność” ma zwrócić uwagę na fakt drastycznych według „S” cięć zamówień w branży zbrojeniowej, zatrudniającej ok. 40. tys. pracowników.
Komorowski powiedział dziennikarzom, że jako były minister obrony narodowej interesuje się sprawami przemysłu zbrojeniowego i polskiej armii. Stwierdził, że jest możliwe uczestnictwo strony związkowej w tworzeniu ustawy o agencjach uzbrojenia na poziomie komisji i ta prośba zostanie spełniona. Dodał, że jest ważne, by prace nad ustawą były akceptowane w jak najszerszym układzie i by zmiany powstawały w oparciu o wiedzę i pomysły jak największej liczby instytucji.

- W moim przekonaniu jest czas na pogłębianie reformy zarówno w zakresie sił zbrojnych, jak i w przemyśle zbrojeniowym. Chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie pewnej równowagi między realną możliwością i potrzebami sił zbrojnych w zakresie programów modernizacyjnych, a wielkością i zasadami funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego - powiedział Komorowski.
Według Komorowskiego, żeby móc utrzymać wysoki poziom wydatków na modernizację armii potrzeba reform, które powinny dotyczyć m.in. struktury sztabów dowódczych polskiej armii, szkolnictwa wojskowego, zmniejszenia liczby garnizonów - przez powołanie baz wojskowych. Przedsiębiorstwa wojskowe - dodał - powinny się konsolidować, aby były wobec siebie konkurencyjne.
Zdaniem Głowackiego, przedstawione przez związkowców argumenty przekonują marszałka. „Znaleźliśmy partnera, który umie słuchać i wie o czym mówi” - powiedział o Komorowskim Głowacki.
- Marszałek zadeklarował też swoje poparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z zabezpieczeniem środków na techniczną modernizację sił zbrojnych, poprzez odpowiednie zabezpieczenie nawet w okrojonym budżecie MON odpowiedniej skali wysokości tych środków - dodał Głowacki. W jego opinii wskaźnik powinien być zachowany na poziomie od 25 do 30 proc., a dzisiaj - jak mówił - nie dochodzi on do 15 proc.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277591

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …