Dylematy SLD

Wg PAP, w dniu 2 grudnia 2018 roku w Rzeszowie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zadeklarował, że Sojusz w najbliższych wyborach powinien iść razem z partnerami. "Najpierw lewica. Jak się nie uda z lewicą - szersza formuła" - zaznaczył.
Czarzasty wziął udział w konferencji prasowej w Rzeszowie poprzedzającej połączone posiedzenie Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej i Rady Miejskiej SLD w Rzeszowie. Szef Sojuszu przypomniał, że w wyborach samorządowych SLD - partia będąca od trzech lat poza parlamentem - zdobył  6,7 proc. głosów w skali kraju. "To jest czwarty wynik" - powiedział i ocenił, że jest to "dobry podkład pod wybory parlamentarne i do parlamentu europejskiego".
Wskazał, że Sojusz ma stały elektorat na poziomie 1 -1,2 mln osób w skali kraju, co w dużej frekwencji wyborczej oznacza mniej mandatów, a w niższej frekwencji - więcej mandatów. Musimy w tej chwili nauczyć się dwóch rzeczy. Po pierwsze rozszerzyć nasz elektorat, a po drugie powinniśmy pójść z partnerem bądź partnerami w najbliższych wyborach. I taki wariant musimy rozważyć bardzo poważnie - zapowiedział szef SLD.
Przypomniał, że 15 grudnia ma się odbyć Rada Krajowa SLD, na której zostanie podjęta uchwała w sprawie zwołania konwencji, która prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego zdecyduje, w jakiej formie Sojusz pójdzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Będzie też uchwała o zwołaniu powszechnego referendum, w którym członkowie partii zdecydują, z kim ewentualnie SLD pójdzie do wyborów parlamentarnych. Referendum ma się odbyć w czerwcu lub lipcu.
Myślę, że pierwszymi naszymi partnerami powinny być środowiska lewicowe. Myślę tu o Partii Razem, Partii Zielonych i o naszych partnerach dwudziestu, którzy mieszczą się w formule SLD-Lewica Razem - wymienił i zastrzegł, że wypowiada się w swoim imieniu, a nie zarządu czy Rady Krajowej.
Oczywiście, wszystkie te środowiska muszą się na to zgodzić. To jest ich decyzja. Jesteśmy w trakcie rozmów, a my byśmy chcieli takiej formuły(...)Na pewno do takiej formuły SLD będzie chciało doprowadzić i na pewno nie SLD powie "nie zgadzam się" - zapewnił.
Dodał, że jeżeli taka formuła nie zostanie ustalona to - jego zdaniem - SLD powinien iść do wyborów w szerszym gronie. Widzi możliwość współpracy z Platformą Obywatelską, PSL i Nowoczesną. W formule zgłoszonej przez Włodzimierza Cimoszewicza, żeby w wyborach do europarlamentu iść jako blok proeuropejski, przeciwko blokowi antyeuropejskiemu - ocenił Czarzasty.
Zaznaczył, że po wyborach europejskich przyjdzie znowu czas na ocenę i zastanowienie nad dalszym działaniem. Nasza misja to jest wprowadzenie partii do Sejmu - zadeklarował. Dodał, że partia ma na to 11 miesięcy i zasoby finansowe. Podkreślił, że dług Sojuszu został spłacony, a majątek partii został w całości utrzymany.
Zaznaczył, że nie chce, by w Polsce była "dwubiegunowa scena polityczna" oparta z jednej strony o PO, z drugiej o PiS. To jest taki model, który mi nie odpowiada. Jeżeli taki model utrwaliłby się na kilka lat, to uważam że z agendy politycznej zeszłyby tematy, które dla mnie są ważne jako szefa SLD i jako socjaldemokraty, np. dyskusja na temat państwa świeckiego, na temat praw wolnościowych, w tym praw kobiet, dyskusja na temat systemu podatkowego - wymienił. Chcielibyśmy, żeby ten model nie był dwupartyjny. Więc wolałbym, żeby powstał trzeci, silny blok lewicowy - podkreślił.
Pytany o uchwałę przyjętą w warszawskich i poznańskich strukturach SLD, w której zawnioskowały o zwołanie konwencji krajowej i rezygnację Czarzastego z szefa partii, odpowiedział, że są to dwie różne sytuacje.
Zauważył, że w Poznaniu uchwała została już cofnięta stosunkiem głosów 26 do 2, a osoba, która zgłaszała tę uchwałę odeszła z SLD i jej rezygnacja została przyjęta.
Tu chodzi o zasady. W Warszawie działacze i działaczki SLD marzyli o tym, żeby wystartować na listach innej partii - Platformy Obywatelskiej. Uprzejmie informuję, ale z pełną stanowczością (...), że się na to nie zgodziłem, nie zgadzam się i nie godzę się - podkreślił przewodniczący SLD. Jest linia partii. Członkowie partii startują w czasie wyborów na listach tej partii. Jak mają zamiar startować na listach innej partii, to niech idą do innej partii - stwierdził.
Zauważył, że nie jest szefem, który musi być przez przerwy chwalony. Wskazał, że Sojusz ma 23 tys. członków, 340 powiatów. Jeżeli ja mam problem na 340 powiatów w dwóch powiatach po wyborach samorządowych i po trzech latach jak partia nie jest w Sejmie, to znaczy że ja nie mam żadnych problemów - ocenił Czarzasty.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7289816

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …