I Okrągły stół lewicy

11 marca 2009 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkali się przewodniczący partii i ugrupowań lewicy oraz większości central związkowych. Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie Jana Guza – przewodniczącego OPZZ.
W spotkaniu uczestniczyli: Jan Guz – przewodniczący OPZZ, Tomasz Mamiński – przewodniczący Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Bogusław Gorski – przewodniczący Rady Naczelnej PPS, Grzegorz Napieralski – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Paweł Bożyk – przewodniczący Kongresu Porozumienia Lewicy, Leszek Miller – przewodniczący Polskiej Lewicy, Arkadiusz Kasznia – członek zarządu Socjaldemokracji Polskiej oraz Marek Poniatowski – wiceprzewodniczący Unii Pracy. Ponad to w spotkaniu uczestniczyli szefowie związanych z OPZZ central związkowych: budowlanych, kolejarzy, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Górników w Polsce a także organizacji społecznych.
Podczas kilkugodzinnej dyskusji dokonano oceny sytuacji środowisk pracowniczych w obliczu kryzysu ekonomicznego. Szczególną uwagę zwracano na rosnące z tygodnia na tydzień bezrobocie.
Przedstawiciele związków zawodowych zwrócili się do partii politycznych obecnych w Sejmie o pilne podjęcie procesu legislacyjnego celem obrony sytuacji ludzi pracy.
Zebrani przyjęli wspólną „Deklarację na rzecz Polski Socjalnej”.
Spotkanie jest pierwszym z serii, które mają doprowadzić do szerokiego porozumienia środowisk lewicy społecznej i politycznej w obliczu wyzwań, jakie niesie kryzys.
Należy uznać, że postulat organizacji okrągłego stołu lewicy zmaterializował się w znacznej części poprzez przyjęcie wspólnej deklaracji i długofalowe porozumienie programowe.
 
 
DEKLARACJA NA RZECZ POLSKI SOCJALNEJ

I.
Wydarzenia, których doświadczamy w ostatnich miesiącach dowodzą słuszności tezy, że gospodarka musi służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Odejście od reguł społecznej gospodarki rynkowej i właściwego poziomu interwencjonizmu państwowego powoduje, że światowa gospodarka wchodzi w okres kryzysu najgłębszego od II wojny światowej. Ta sytuacja nie może być kontynuowana. Człowiek musi być ważniejszy niż rynek, a praca ważniejsza niż zasiłek.

II.
Zyski ze spekulacyjnej polityki czerpali nieliczni – koszty ponoszą całe społeczeństwa, w szczególności pracownicy i ich rodziny. Ryzyko jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej ponosi pracodawca a nie zatrudniony przez niego pracownik. Straszenie zwolnieniami w przypadku niezaakceptowania ustępstw socjalnych przez pracobiorców jest nieuczciwe i przywołuje skojarzenia z dziewiętnastowiecznym kapitalizmem.
Zachowując dla siebie wysokie wynagrodzenia, premie i odprawy, sprawcy obecnych kłopotów wymagają od ludzi pracy wyrzeczeń, obniżek pensji, „zaciskania pasa”. Unikają uczciwej diagnozy przyczyn, pokazują nieprawdziwe recepty.
Codziennie otrzymujemy informacje o kolejnych zwolnieniach, o rosnącym bezrobociu, tragediach ludzi. Obecne działania rządu nie odpowiadają na narastający kryzys gospodarczy.
III.
Nasze rozwiązania odpowiadają idei Europy Socjalnej i społecznej gospodarki rynkowej. Chcemy obecności Polski w Europie Socjalnej! Podobnie jak inne państwa europejskie oraz instytucje europejskie, rząd musi przejąć na siebie odpowiedzialność za przeciwdziałanie niestabilności gospodarczej i chronić najsłabszych.
My, przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz lewicowych partii i ugrupowań, w obliczu kompromitacji neoliberalizmu i ostatecznego upadku wiary w nieograniczony wolny rynek oświadczamy:
•    Będziemy dążyć do rozwoju innej sprawdzonej idei – opiekuńczości państwa i prospołecznej roli agend publicznych.
•    Domagamy się aby, w obecnej sytuacji, wszelkie wysiłki państwa i samorządów skupiały się na pobudzaniu słabnącego popytu wewnętrznego. Od możliwości wszystkich obywateli do wzmożonych zachowań konsumenckich zależy czy nasza gospodarka łagodnie zniesie skutki fali kryzysu, czy załamanie gospodarcze ogarnie nas na długie lata. Wiemy, że w przypadku zrealizowania się najczarniejszego ze scenariuszy, największe koszty poniosą nie menedżerowie, nie rządzący, ale zwykli obywatele.
•    Zdecydowanie przeciwstawiamy się obniżkom podatków i preferencji dla najbogatszych. Całościowa polityka społeczno-ekonomiczna, obejmująca także działania fiskalne, kredytowe, inwestycyjne i konsumenckie oraz minimalną płacę i uposażenia emerytów i rencistów, jak również świadczenia z ubezpieczenia społecznego i pomocy społecznej musi nieustannie pamiętać o zachowaniu wysokiego poziomu popytu wewnętrznego. Władze publiczne muszą zagwarantować poręczenia kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw ale przede wszystkim tanich i łatwo dostępnych kredytów konsumenckich dla obywateli oraz wprowadzenia mechanizmów umożliwiających spłatę kredytów mieszkaniowych uczciwie pracującym.
•    Opowiadamy się za czerpaniem wzorców z praktyk innych krajów i ich recept odnoszących się do rozwiązań antykryzysowych. Zapowiedzi wysokich nakładów na roboty publiczne we Francji, Niemczech, a nawet w Stanach Zjednoczonych są tego wyrazem. Niezbędne jest natychmiastowe wykorzystanie środków unijnych przyznanych na rozwój Polski.
•    Jesteśmy za podtrzymaniem popytu wewnętrznego jako kluczowego czynnika świadczącego o wzroście gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że tylko stabilność w miejscu pracy jest jego gwarancją. Niepewność co do dnia następnego, obawa o zachowanie miejsca pracy, strach przed możliwością braku wypłaty wynagrodzenia i w konsekwencji spłaty zaciągniętych kredytów, prowadzi do ograniczenia zachowań konsumenckich tylko do najistotniejszych potrzeb gospodarstwa domowego.
•    Nie pozwolimy, aby wykorzystywano sytuację kryzysową do zamachu na prawo pracy, aby domagano się ograniczania pewności pracy, aby dążono do obniżania wynagrodzeń oraz uprawnień pracowniczych. Żądamy instytucjonalnej pomocy publicznej i wsparcia dla osób zagrożonych bezrobociem i wykluczanych społecznie.
Władze publiczne muszą wreszcie wziąć odpowiedzialność za całe społeczeństwo!
IV.
Zobowiązujemy się do podjęcia działań na rzecz opracowania wspólnego, lewicowego programu społecznego i gospodarczego dla Polski.
Powołujemy sekretariat porozumienia na rzecz Polski socjalnej, koordynujący dalsze prace programowe i wspólne działania sygnatariuszy.

     
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Jan Guz
Przewodniczący         

Kongres Porozumienia Lewicy
Paweł Bożyk
Przewodniczący Prezydium

Krajowa Partia Emerytów i Rencistów
Tomasz Mamiński
Przewodniczący             

Polska Lewica
Leszek Miller
Przewodniczący

Polska Partia Socjalistyczna
Bogusław Gorski
Przewodniczący Rady Naczelnej             

Socjaldemokracja Polska
Arkadiusz Kasznia
Członek Zarządu Krajowego

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Grzegorz Napieralski
Przewodniczący             

Unia Pracy
Marek Poniatowski
Wiceprzewodniczący


Warszawa, dnia 11 marca 2009 roku
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277188

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …