Tysiące ludzi na ulicach w Europie

Blisko sto tysięcy osób, w tym 500 związkowców z Polski, wzięło udział w dniu 16 maja 2009 roku manifestacji w Berlinie, zorganizowanej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ). Wielotysięczne manifestacje odbyły się w ciągu ostatnich kilku dni w miastach całej zachodniej Europy.
Dwa pochody pod hasłem "Walczyć z kryzysem. Pakt Socjalny dla Europy. Winni muszą zapłacić" przeszły wczesnym popołudniem centralnymi ulicami niemieckiej stolicy pod Kolumnę Zwycięstwa, gdzie odbył się wiec kończący demonstrację.
"Jesteśmy tu po to, by upomnieć się o socjalną Europę, także o socjalną Polskę" - powiedział PAP obecny na manifestacji przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.
"Protestujemy przeciwko chciwości i zachłanności liberałów i kapitalistów, którzy dążą do ograniczenia praw socjalnych. Koszty kryzysu nie mogą być przerzucane na ludzi pracy" - dodał.
Zdaniem Guza manifestacje związkowców w europejskich stolicach pokazują, że "protest robotniczy wylewa się na ulice". "Liberalizm upadł, a liberałowie mają się doskonale" - ocenił.
Do Berlina przyjechało ok. 300 członków OPZZ z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, a także ok. 200 działaczy NSZZ "Solidarność".
Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Jankowski podkreślił, że związkowcy domagają się jednolitych gwarancji socjalnych w całej UE. Skrytykował też nierównomierne, jego zdaniem, zasady stosowane w UE, które "rządom jednych państw zezwalają na wspieranie swych banków i przedsiębiorstw, a innym tego zabraniają". "Polskie stocznie są tego przykładem" - powiedział PAP.
W sobotniej manifestacji uczestniczyły największe niemieckie centrale związkowe: DGB, oraz IG Metall, IG Bau, jak również organizacje lewicowe i partie polityczne, w tym SPD, Lewica i Zieloni.
Jednym z głównych postulatów demonstrujących było wprowadzenie w Niemczech płacy minimalnej w wys. 750 euro.
Szef DGB Michael Sommer ostro skrytykował niemiecką klasę polityczną za to, że przez długi czas tolerowała "sztuczki voodoo" uprawiane przez bankierów, co doprowadziło do obecnego kryzysu.
"Jeśli nie zostaną podjęte energiczne działania przeciw kryzysowi i tym, którzy go wywołali, konsekwencje poniesie demokracja i pokój społeczny" - ostrzegł Sommer w wystąpieniu na wiecu. Jego zdaniem Niemcy potrzebują programu inwestycyjnego oraz trzeciego pakietu antykryzysowego.
W całej Unii Europejskiej prawa socjalne powinny mieć pierwszeństwo przed ekonomicznymi swobodami jednolitego rynku - dodał Sommer. "Do tego zalicza się m.in. równa płaca za równą pracę w każdym miejscu. Potrzebujemy Komisji Europejskiej, która troszczy się o zwykłych ludzi a nie wielkie pieniądze" - zażądał szef DGB.
Pierwsza z serii czterech manifestacji zorganizowana przez EKZZ w ramach Europejskich Dni Działania odbyła się w czwartek w Madrycie, a w piątek związkowcy demonstrowali w Brukseli. W sobotę, oprócz Berlina, manifestowano także w Pradze.

Włochy: protestują pracownicy Fiata

Około 15 tysięcy robotników zakładów koncernu Fiat z całych Włoch manifestowało w sobotę w Turynie przed siedzibą jego dyrekcji przeciwko perspektywie redukcji zatrudnienia w związku z międzynarodową ekspansją koncernu.
Fiat już sfinalizował sojusz z Chryslerem, a obecnie prowadzi rozmowy z Oplem.
Załogi kilku przeżywających trudności włoskich fabryk Fiata obawiają się zwolnień i domagają się gwarancji na przyszłość.
Na czele demonstracji szedł burmistrz Turynu Sergio Chiamparino.
Wśród manifestantów byli przedstawiciele załóg fabryk w Pomigliano d'Arco pod Neapolem i Termini Imerese na Sycylii, które według nieoficjalnych informacji w przypadku przejęcia przez Fiata kontroli nad niemieckim Oplem, miałyby ulec poważnej reorganizacji, bądź nawet likwidacji.
Zaniepokojenie robotników podziela arcybiskup Turynu kardynał Severino Poletto, który zadeklarował, że podobnie jak związki zawodowe chciałby spotkać się z dyrektorem generalnym koncernu Sergio Marchionne.
Na razie Marchionne wyraził gotowość przystąpienia do rozmów ze stroną związkową, ale dopiero po sfinalizowaniu rozmów z kierownictwem Opla. Miałoby to nastąpić około 20 maja.
Marchionne oświadczył w piątek w Turynie: "Robotnicy mogą być spokojni".
Zapewnił także o gotowości do spotkania się z włoskim ministrem rozwoju gospodarczego Claudio Scajolą, ale również po zakończeniu rozmów, jakie prowadzi w tych dniach po obu stronach Atlantyku w sprawie sojuszy koncernu z Chryslerem i Oplem.
Tymczasem podczas turyńskiego wiecu liderzy związków metalowców uznali zachowanie dyrektora generalnego Fiata za "nieodpowiedzialne".
Ich zdaniem po sfinalizowaniu rozmów z potencjalnymi partnerami włoski koncern będzie miał związane ręce i nie uczyni już nic dla ocalenia miejsc pracy we Włoszech.

Masowe demonstracje na Hradczanach

Tysiące związkowców, w tym z Polski, manifestowały w sobotę w Pradze na Hradczanach w obronie miejsc pracy. Protestowano przeciwko wykorzystywaniu kryzysu przez firmy i niskim płacom. Domagano się socjalnej Europy.
Demonstrację zorganizowała Czeskomorawska Konfederacja Związków Zawodowych w ramach akcji Europejskich Dni Działania (14-16 maja), zainicjowanych przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ).
Według czeskich związkowców w Pradze zgromadziło się około 23 tys. protestujących, w tym kilka tysięcy z zagranicy: Niemiec, Austrii, Bułgarii, Francji, Włoch, Chorwacji i ze Słowenii.
Najwięcej związkowców - zdaniem agencji CTK - przyjechało z Polski (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność").
"Nad głowami tysięcy związkowców powiewają liczne flagi legendarnego polskiego związku zawodowego Solidarność" - relacjonowała CTK. "Polacy w żółtych czapkach biją w bębny i rzucają petardy" - informował reporter internetowej gazety iDnes.cz.
Czesi protestowali przede wszystkim przeciwko przygotowywanemu nowemu kodeksowi pracy planowanej reformie systemu emerytalnego. Ich zdaniem rząd przygotowuje niekorzystne dla nich rozwiązania.
Plakaty wzywające do demonstracji w Pradze głosiły m.in.: "Nie chcemy, żeby kodeks pracy stał się szubienicą dla pracowników"
Podczas wystąpień na Placu Hradczańskim szef czeskich związków Milan Stech powiedział, że do kryzysu w ogóle nie musiało dojść, a rząd nie docenił w porę jego rozmiarów. Podkreślił, że Czesi, zamiast otrzymywać wyższe pensje, muszą brać kredyty.
Z kolei zastępca sekretarza generalnego EKZZ Reiner Hoffmann wskazał: "To, co przeżywamy, to kryzys kapitalizmu, rynków finansowych, to system zmierzający do tego, żeby bogaci byli jeszcze bogatsi (...) Chcemy większej regulacji rynków finansowych, przyszedł czas nowego budowania socjalnej Europy(...) Już żadnej powtórki kryzysu, mówimy TAK gospodarce socjalnej, nie będziemy cierpieć, tylko walczyć".

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277666

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …