Obradowała Rada Naczelna PPS

26 września 2009 roku zebrała się Rada Naczelna PPS. Przyjęto dokumenty regulujące zasady pracy rady powołano komisje i zespoły robocze. Przyjęto uchwałę w sprawie wyborów samorządowych w 2009 roku.

 

Uchwała Rady Naczelnej PPS
w sprawie udziału PPS
w wyborach do samorządu terytorialnego w 2010 roku
z dnia 26 września 2009 roku
 
Polska Partia Socjalistyczna weźmie udział w wyborach samorządowych w 2010 roku.
PPS utworzy własny komitet wyborczy i wystawi samodzielne listy w wyborach do sejmików wojewódzkich.
W wyborach na niższych szczeblach działacze PPS wystawią własne listy kandydatów lub wystartują w lokalnych porozumieniach, za zgodą Rady Naczelnej PPS.
Przygotowaniem startu wyborczego, jego organizacyjnego i finansowego zaplecza zajmie się Centralny Komitet Wykonawczy.
Zadaniem Prezydium Rady Naczelnej ma być przygotowanie propozycji programu wyborczego i strategii kampanii politycznej w związku z wyborami.
Rada Naczelna zobowiązuje terenowe struktury Polskiej Partii Socjalistycznej do przygotowania lokalnych programów wyborczych i koalicji.

 

Uchwała Rady Naczelnej PPS
„O POROZUMIENIE PROGRAMOWE LEWICY”
z dnia 26 września 2009 roku

Polska Partia Socjalistyczna występuje do wszystkich lewicowych sił politycznych, związków zawodowych, organizacji społecznych i obywateli, o podjęcie działań dla ustalenia wspólnych treści programowych i przyjęcie porozumienia programowego, które pozwoli realnie wzmocnić siły polityczne przeciwstawiające się neoliberalnym rządom prawicy. Chodzi nam nie o działania marketingowe, lecz o budowanie ruchu społecznego o wyraźnie lewicowym obliczu i celach.  Taka lewica jest dziś Polsce bardzo potrzebna.


I. Lewica to siły polityczne i społeczne, które dążą do sprawiedliwych stosunków społecznych i gospodarczych. Dlatego lewica kierując się interesem społecznym chce ludowładztwa, które zapewni wolność, równość i sprawiedliwość wszystkim obywatelom. Istotą działania lewicy jest stworzenie takiego systemu społeczno-ekonomicznego i politycznego, który wyeliminuje wyzysk i dominację bogatych nad biednymi, sprawiedliwie nagrodzi za pracę własnych rąk i umysłów, zapewni wykształcenie, bezpłatną ochronę zdrowia i opiekę społeczną, mieszkanie i godziwą emeryturę. Lewica dąży do ładu społecznego, w którym państwo stoi na straży sprawiedliwego systemu społeczno-gospodarczego.

II. Lewica wyrosła z buntu przeciwko wyzyskowi i zniewoleniu. Źródłem jej tożsamości jest walka o interesy ludzi pracy przeciwko kapitałowi. Lewica nawiązuje do tradycji i dorobku polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego, w tym także do zachodnioeuropejskiej walki o państwo socjalne.

III. Lewica – nie tylko w Polsce – traci swą tożsamość. Nie krytykuje władzy kapitału i przyjmuje prawicowe - liberalne lub konserwatywne – uzasadnienia dla utrzymywania systemu kapitalistycznego.

IV. Siły polityczne i społeczne, które autentycznie dążą do sprawiedliwych stosunków społecznych i gospodarczych powinny osiągnąć porozumienie programowe. Trzeba przypomnieć i sformułować wartości, które konstytuują lewicę. Określić cele i zasady,  które są  propozycją programową lewicy.

V. Porozumienie programowe lewicy wymaga wspólnej oceny okresu, w którym Polska istniała jako Polska Rzeczpospolita Ludowa i okresu minionego dwudziestolecia.
Lewica musi dokonać uczciwej oceny okresu PRL. PRL to nie jest ani czarna dziura ani biała plama naszej historii. PRL powstała w wyniku układu sił po II Wojnie Światowej decyzją koalicji antyhitlerowskiej. W latach 1945-48 Polska przeszła wielką rewolucję społeczno-ekonomiczną. W tym czasie nastąpiła realizacja podstawowych postulatów społecznych i ekonomicznych określonych w programie radomskim PPS w 1937 roku. Przeprowadzono reformę rolną, znacjonalizowano banki i fabryki, zlikwidowano analfabetyzm, a oświata stała się powszechna i bezpłatna. Ludzie pracy uzyskali prawa socjalne i pracownicze. Lata 1949- 56 to okres, w którym ustrój PRL spełniał wszystkie cechy systemu totalitarnego. Były to czasy, gdy świat był podzielony „żelazną kurtyną”, a wojna z użyciem broni jądrowej mogła wybuchnąć w każdej chwili. Później totalitaryzm PRL zmieniał się w coraz łagodniejszy system autorytarny. W 1980 roku potencjał gospodarczy lokował Polskę jako około 20-stą gospodarkę świata, a dystans w poziomie życia pomiędzy Polską, a krajami Europy Zachodniej nie był większy niż dzisiaj.  Te fakty trzeba uznać. Lewica nie może akceptować prawicowej oceny, że PRL to jedynie negatywny punkt odniesienia, bo to nie jest ocena prawdziwa.
Lewica nie może także akceptować prawicowej oceny minionego dwudziestolecia i świętować jubileusz „wolnej Polski”. Po 20-stu latach kapitalizmu, Polska już nie jest polska. Sektor bankowy należy do obcego kapitału i Polska utraciła suwerenność ekonomiczną.  Potwierdza to także struktura własności przemysłu, szczególnie przemysłu przetwórczego – zagraniczni właściciele decydują o rozwoju lub zamykaniu fabryk, a zyski wywożą z Polski. Ogromny majątek narodowy – gwarant bezpieczeństwa ekonomicznego obywateli -  wytworzony pracą i wielkimi wyrzeczeniami dwóch pokoleń został oddany „prywatnemu właścicielowi”, a ponad to rządzący zadłużyli naród na setki miliardów dolarów. Sprzeczna z prawem międzynarodowym napaść i okupacja Iraku i Afganistanu odbywa się z udziałem Wojska Polskiego. To owoc naszego udziału w NATO. Nastąpiło ogromne rozwarstwienie ekonomiczne obywateli. Obok 7 tysięcy polskich milionerów i miliarderów, 7 milionów obywateli wegetuje w nędzy, ubóstwie i wykluczeniu. Trzy miliony obywateli w wieku produkcyjnym wyemigrowało z „wolnej Polski”, a mimo to ciągle 1,5-2,0 miliony Polaków nie ma pracy.
Rządzący Polską przez minione 20 lat zbudowali kapitalizm według neoliberalnych doktryn. Jest to dzieło wszystkich ekip rządzących, a więc także socjaldemokratów. Neoliberalny kapitalizm – zbrodniczy w swej doktrynie ideologicznej – zbankrutował tam gdzie powstał, w USA. Społeczeństwo amerykańskie odsunęło neoliberałów od władzy. W Polsce niestety dalej sprawują władzę w państwie i dalej „prywatyzują” nasz kraj, to znaczy doktrynalnie likwidują własność społeczną i społeczne funkcje państwa.

VI. Lewica nie może kontynuować rezygnacji z  postulatów socjalistycznych.

VII. Propozycje PPS do programu formacji lewicowej:  
          I.  Bogactwo musi należeć do tych, którzy uczestniczyli w jego wytworzeniu -  bo praca jest źródłem bogactwa, a nie kapitał.
          II. Państwo służy interesom społeczeństwa i jest gwarantem praw człowieka i obywatela. Aby to osiągnąć, państwo musi: 
      - odrzucić model gospodarczy, którego budowę zapoczątkowała tzw. „reforma Balcerowicza” – wprowadzony w Polsce wbrew woli i interesom większości społeczeństwa. Musi budować gospodarkę społeczną, eliminującą destrukcyjną konkurencję, która prowadzi do zniewolenia pracownika i niesprawiedliwości społecznej.
      -  być świeckie, gwarantujące obywatelom wolność sumienia i wyznania, z kościołem oddzielonym od państwa i polityki,  z prawem kobiet do decydowania o swoim macierzyństwie.
      -  budować społeczeństwo żyjące w zgodzie i solidarności, nie antagonizowane w oparciu o podziały historyczne, polityczne, światopoglądowe, w którym żadna osoba nie będzie dyskryminowana ze względu na rasę, płeć, orientację seksualną, wiek i status społeczny.
      - rozwijać bezpłatną, powszechną edukację, jedyną drogę prowadzącą do kształtowania człowieka, jego świadomości społecznej, kulturowej i politycznej. Zapewniać obywatelom dostęp do obiektywnej, nie manipulowanej informacji.
       - reprezentować polską rację stanu
       -  uczestniczyć w budowie zjednoczonej Europy – Europy sprawiedliwości społecznej.
      -  w stosunkach międzynarodowych kierować się  zasadami przyjaźni, solidarności i współpracy ze wszystkimi narodami i  poszanowaniem prawa narodów do samostanowienia. Nie brać udziału w wojnach imperialnych.
 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7277605

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …