Deklaracja prezydencka Grzegorza Napieralskiego

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na urząd prezydenta RP Grzegorz Napieralski przedstawił w dniu 31 maja 2010 roku w obecności przedstawicieli organizacji popierających jego kandydaturę, swoją deklarację prezydencką. Wszyscy obecni złożyli podpisy pod deklaracją.

- Ta prezydentura to prezydentura otwartości w polityce międzynarodowej. Jesteśmy w sercu Europy, nie musimy mieć kompleksów - mówił Napieralski podczas konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii.

- Jestem pewien, że to, co robię, robię dobrze. Polacy chcą, by dostrzegać ich realne problem. Ludzie chcą mieć inną, lepszą Polskę. Moja prezydentura to prezydentura otwartości społecznej i szacunku. Otwartość i wzajemny szacunek to rzecz najważniejsza – powiedział kandydat SLD na prezydenta.

Napieralski w deklaracji zapowiada również inicjatywy ustawodawcze. Stawia również na edukację, gospodarkę opartą na wiedzy, politykę społeczną i służbę zdrowia.

- Moja prezydentura to inicjatywa ustawodawcza - powiedział polityk dodając, iż edukacja powinna być dostępna dla wszystkich "nieważne, z jakiej miejscowości pochodzą". - Doganiajmy Europę, doganiajmy świat - zaapelował.

- Jestem silny, że jesteście ze mną. Polacy są najważniejsi – podkreślił przewodniczący Sojuszu.


Tekst deklaracji prezydenckiej Grzegorza Napieralskiego

Kandyduję na prezydenta RP w przekonaniu, że Polska potrzebuje na tym urzędzie polityka młodego, postępowego, odpowiedzialnego i bogatego w doświadczenie poprzedników. Zagwarantuję prezydenturę odpowiedzialną, ponadpartyjną, przeciwdziałającą politycznemu monopolowi prawicy.

Oto punkty mojej deklaracji:

• Polska bez podziałów. Nie jest ważne, gdzie ktoś kiedyś stał. Ważne jest, co chce robić dzisiaj i gdzie jest teraz.

• Współpraca i wykorzystanie szans. Aktywnie i z dobrą wolą będę współpracował z każdym rządem i każdym parlamentem, zwracając rządzącym uwagę na nierozwiązane problemy, na niezaspokojone potrzeby społeczne i nowe wyzwania rozwojowe. Polska musi wykorzystać wszystkie europejskie cywilizacyjne szanse.

• Rozsądne weto. Roztropnie i zawsze w interesie społecznym będę korzystał z prawa weta„ szczególnie wtedy, kiedy naruszane będą przez rządzących interesy najsłabszych grup społecznych.

• Inicjatywa ustawodawcza. Dla zmniejszania w Polsce olbrzymich różnic materialnych i społecznych zamierzam w pełni korzystać z uprawnień prezydenta do inicjatywy ustawodawczej.

• Stanie na straży Konstytucji RP. Będę stał na straży wolnego, sprawiedliwego państwa, jakości stanowionego prawa i równych praw dla wszystkich obywateli (bez względu na ich poglądy, wartości, idee, pochodzenie, polityczny życiorys, wyznanie, płeć, orientację seksualną). Jestem orędownikiem państwa nowoczesnego, świeckiego, neutralnego światopoglądowo, oddzielonego od kościoła. Będę dbał, by konkordat nie był nadużywany.

• Bezpłatna edukacja i dostęp do Internetu. Opowiadam się za bezpłatną edukacją na wszystkich poziomach, od szkoły podstawowej, aż po studia wyższe. Podejmę starania, aby Internet stał się dostępny dla każdego i bezpłatny.

• Wiedza jako przepustka do lepszej przyszłości. Domagam się zwiększenia nakładów na naukę, bo dziś są dramatycznie niskie i pozbawiają Polskę szans konkurowania z innymi, a świat jest coraz bardziej konkurencyjny. Studia są prawem – nie towarem. Uczelnia nie jest przedsiębiorstwem, ale miejscem zdobywania wiedzy.

• Gospodarka oparta na wiedzy – dla ludzi. Będę wspierał tylko taką politykę ekonomiczną, która buduje gospodarkę rynkową, szanującą środowisko społeczno – przyrodnicze. Z owoców rozwoju gospodarczego powinni korzystać wszyscy obywatele. Gospodarka jest dla ludzi – nie odwrotnie.

• Konkretna pomoc rodzinie. Jestem zwolennikiem utworzenia i szybkiej realizacji Narodowego Programu Budowy Przedszkoli, tak, by były one dostępne dla wszystkich dzieci. Wystąpię z taką inicjatywą.

• Równy i bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej. Opowiadam się za równym i bezpłatnym dostępem do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli.

• Realne prawa dla kobiet. Będę dbał o pełne prawa dla kobiet, bo jako człowiek lewicy dostrzegam, że nie ma jeszcze w Polsce rzeczywistego równouprawnienia.

• Modernizacja armii i wycofanie wojsk. Opowiadam się za szybkim wycofaniem naszych wojsk z Afganistanu, przy poszanowaniu zobowiązań sojuszniczych Polski jako członka NATO. Uważam, że modernizację polskiej armii należy systemowo związać z polskim przemysłem obronnym.

• Solidarność pokoleń. W duchu solidarności pokoleń będę dbał, aby jesień życia Polaków nie musiała być czasem skrajnych wyrzeczeń i ograniczeń.

• Europejska szansa. Opowiadam się za pełną integracją europy. Interes narodowy Polski to jednocześnie wspólny interes europejski. Opowiadam się za taką wspólną polityką zagraniczną, której celem będzie stworzenie z europy silnego organizmu politycznego, abyśmy w XXI wieku byli równoprawnym partnerem dla USA, Chin, Rosji czy Indii.

• Rolnictwo silne unijnymi środkami. Jednym z najważniejszych celów naszej polityki wewnątrz europy powinno być dzisiaj m.in. zrównanie szans polskich rolników z rolnikami tzw. „starej unii”, w tym doprowadzenie do wyrównania dopłat. To jest polska racja stanu. To wymaga pełnego współdziałania rządu i prezydenta. Deklaruję chęć takiej współpracy. Właśnie taką – lepszą – Polskę, możemy razem zbudować.

Spotkajmy się 20 czerwca i 4 lipca.

Grzegorz Napieralski

Sygnatariusze deklaracji programowej Grzegorza Napieralskiego

1. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
2. Stowarzyszenie Pokolenia
3. Białoruskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Polsce
4. Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP
5. Krajowa Rada Weteranów Lewicy
6. Ruch Społeczny NIE
7. Towarzystwo Kultury Świeckiej
8. Związek Zawodowym "Budowlani"
9. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego
10. Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa
11. Stowarzyszenie Ordynacka
12. Stowarzyszenie „Kuźnica”
13. Klub Współczesnej Myśli Politycznej
14. Kongres Porozumienia Lewicy
15. Racja Polskiej Lewicy
16. Unia Pracy
17. Dom Polski
18. Wydawnictwo Adam Marszałek
19. Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód
20. Federacja Młodych Socjaldemokratów
21. Polski Związek Działkowców
22. Stowarzyszenie Polskiej Lewicy Patriotycznej
23. Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
24. Polska Socjalistyczna Partia Robotnicza
25. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Informacja za portalem www.sld.org.pl
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7286321

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …