W obronie Konstytucji

27 czerwca 2010 roku ukazało się oświadczenie Filipa Ratkowskiego, krakowskiego dziennikarza i działacza społecznego, b. przewodniczącego Klubu „Kuźnica”, odnoszące się do Kongresu Platformy Obywatelskiej, podczas którego zgłoszono projekt zmiany ordynacji wyborczej.
Oświadczenie publikujemy ze względu na wagę problemu i istotę argumentów autora.

 
Oświadczenie
W obronie Konstytucji Rzeczypospolitej!

Śmiertelne niebezpieczeństwo zawisło dziś nad polską, ciągle jeszcze młodą demokracją! Oto Kongres Platformy Obywatelskiej, cieszącej się największym poparciem siły politycznej wskazał, jako swój pierwszy i najważniejszy postulat, zmianę ordynacji wyborczej. Chodzi o stworzenie w Polsce systemu wyborczego opartego o okręgi jednomandatowe, co oznacza, w praktyce, wprowadzenie systemu dwupartyjnego.

Jak dowodzi przykład Wielkiej Brytanii, gdzie z takim systemem mamy do czynienia od zawsze, głos mniejszości jest skutecznie marginalizowany i władza niezmiennie pozostaje w rękach tych samych, dwóch stronnictw politycznych.

Niestety, w wyniku żałosnych sporów na lewicy dziś, w praktyce, mamy do czynienia z taką sytuacją w naszym kraju, gdzie o władzę konkurują dwie partie – partia mieszczańska, otwarcie wspierająca powstającą, nową klasę kapitalistów i druga, która mamiąc Polaków hasłami „Polski Solidarnej” obniża podatki dla najbogatszych.

Obie, z tych samych koniunkturalnych względów, zabiegają o wieczne poparcie kościoła – jedni kościoła „łagiewnickiego”, inni „toruńskiego”, co ma swoje ponure konsekwencje dla swobód obywatelskich i świeckości państwa.

System wyborczy oparty o okręgi jednomandatowe, od dawna był wymarzonym celem prawicy. Opowieści o bezpośredniej odpowiedzialności posła przed wyborcami trzeba przecież włożyć między bajki, bo decyzje w parlamencie podejmowane są przez całą Izbę a nie przez poszczególne osoby, dlatego bardzo łatwo wyjaśnić każdy, nawet najdziwniejszy wynik głosowań.

W istocie chodzi o sposób na zacieranie politycznego oblicza stronnictw politycznych, (które pragną przecież reprezentować „wszystkich” obywateli) i o gwarancje, że mandat uzyska ten, kto ma największą siłę przebicia. W praktyce oznaczać to musi wielkie pieniądze, tak jak to było w przypadku wieloletniego senatora, „biznesmena” od śmierdzących interesów, pana Stokłosy, którego, nawet w pierwszych, częściowo demokratycznych wyborach, nie zdołała pokonać ówczesna, potężna, Solidarność!

Mamy, więc do czynienia z prawdziwym zamachem na polską demokrację, a moment został wybrany idealnie! W drugiej turze wyborów prezydenckich zostaliśmy postawieni w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Albo oddamy głos na człowieka, który ponosi moralną odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy i za stworzenie całego, opartego na podejrzliwości i nienawiści systemu rządów, albo na rzekomo „cywilizowanego” kandydata, który zamierza swojej formacji zapewnić nienaruszalną władzę na długie dziesięciolecia.

Obie, stojące za nimi siły polityczne, są żywotnie zainteresowane wprowadzeniem takiego, „dwubiegunowego” systemu, bo gwarantuje im etaty i mandaty, i jakoś dziwnie nie łudzę się, że spór o miejsca w radach nadzorczych (nie tylko państwowych) firm może zakłócić ich zakulisowe porozumienie.

Moment został wybrany doskonale, bo dwubiegunowemu podziałowi sceny politycznej zagroził dobry wynik wyborczy Grzegorza Napieralskiego i otwarte zapowiedzi, że stanie się on płaszczyzną porozumienia wszystkich sił polskiej lewicy. Odbudowanie polskiej lewicy jest śmiertelnie groźne i dla PO, która musi wówczas utracić tych wyborców, którzy nie zamierzają tolerować hucpy kościelnych hierarchów i dla PiS, które będzie musiało zdać sprawę z tego, jak w rzeczywistości broni interesów tych, którzy „kapitalistami” nie zostali i zostać nie mają szans!

Walka o obronę Konstytucji RP jest dziś absolutnie pierwszoplanowym celem politycznym nie tylko polskiej lewicy, ale wszystkich demokratycznych sił w kraju! Uważam, że SLD powinna natychmiast zażądać od kandydatów do urzędu prezydenckiego jasnego określenia się wobec pomysłu okręgów jednomandatowych i w imię wyższego dobra, jakim jest demokracja, zaapelować o głosowanie na tego, kto da publicznie gwarancje, że zawetuje wszelkie tego typu pomysły.

Najprawdopodobniej jednak takiej deklaracji od żadnej ze stron nie uzyskamy, pozostaje nam więc tylko oddanie głosu nieważnego. Jeden, czy dwa procent głosów nieważnych w wyborach prezydenckich to zjawisko normalne, ale dziesięć czy kilkanaście procent zyskuje rangę politycznej demonstracji i na taką (przynajmniej taką) odpowiedź musi nas być stać.


Filip Ratkowski
Kraków 27 czerwca 2010 roku
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7286542

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …