PPS wobec podwyżki VAT

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 9 sierpnia 2010 roku stanowisko dotyczące planowanej podwyżki podatku VAT. PPS odnosi się krytycznie do planów rządu.


Stanowisko
Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
wobec propozycji rządowych podniesienia stawki VAT


Polska Partia Socjalistyczna z ogromnym zaniepokojeniem obserwuje politykę rządu premiera Donalda Tuska.
Kolejny raz pokazuje on, że jest to polityka zorientowana na bieżące sukcesy polityczne i prowadzona w interesie najbogatszych grup społeczeństwa. W trakcie prezydenckiej kompanii wyborczej politycy Platformy Wyborczej powtarzali slogany o Polsce jako „zielonej wyspie” świadomie wprowadzając w błąd społeczeństwo co do rzeczywistego stanu finansów państwa.
Jako lekarstwo na ratowanie finansów rząd zaproponował zmiany w podatku VAT, które w sposób oczywisty odbiją się przede wszystkim na ludziach o najgorszej sytuacji finansowej.
Czy to uzdrowi polską gospodarkę?
Platforma Obywatelska kolejny raz usiłuje przykleić neoliberalny plaster na toczącą polską gospodarkę gangrenę.
Podobnie, jak wielu ekonomistów Polska Partia Socjalistyczna stoi na stanowisku, że istnieje  potrzeba  reformy finansów publicznych, tzn. podniesienia dochodów budżetu i obniżenie wydatków państwowych.
Gdzie indziej niż neoliberalni ekonomiści, szeroko cytowani przez media, widzimy źródła dochodów i konieczne oszczędności.
 
Podstawowe źródła dodatkowych dochodów budżetu widzimy w:
- przywróceniu trzeciej skali podatkowej nawet do 50% (miliarderzy w USA sami doszli do wniosku, że dalsze pomnażanie wielkich indywidualnych majątków nie ma sensu i postanowili przeznaczyć ich część na cele społeczne)
- opodatkowaniu nadmiernych nagród prezesów premii wypłacanych członkom zarządów spółek i urzędnikom państwowym oraz samorządowym (w tym kierunku poszły USA i Francja)
- skutecznym opodatkowaniu dochodów niektórych wolnych zawodów (prawnicy i lekarze prowadzący prywatną praktykę), a przez skuteczność rozumiemy kontrole skarbowe pełnej rejestracji dochodów,
- przywróceniu do poprzedniej wysokości składki rentowej,
- ograniczenie rozdętych ulg finansowych dla instytucji kościelnych.
 
Cięcie wydatków państwowych powinno dotyczyć w pierwszym rzędzie:
- wycofaniu wojsk z Afganistanu,
- ograniczenia zatrudnienia w nadmiernie rozbudowanej administracji państwowej,
- znaczne ograniczenie ilości kapelanów i katechetów opłacanych z budżetu (kościół   katolicki odzyskał swoje majątki i może je wykorzystać dla pełnienia posługi dla wiernych),
- podwyższenie podatku CIT, którego obniżenie nie zwiększyło ilości miejsc pracy, podwyższyło jedynie dochody przedsiębiorców.

Stoimy też na stanowisku, że nie wolno szukać oszczędności w:
-  zamrożeniu rent i emerytur,
-  podniesieniu wieku emerytalnego tak długo jak istnieje w Polsce znaczące bezrobocie, ponieważ spowoduje to jeszcze większą konkurencję po stronie pracobiorców, co zostanie wykorzystane przez pracodawców do obniżenia i tak niskich płac.

Polskę dotknęła ogromna katastrofa - powódź. Znaczna część obywateli straciła dorobek całego życia. Powódź przypomniała o zaniedbaniach rządu i samorządów w dziedzinie gospodarki wodnej. Czy jak zwykle najbiedniejsi poniosą największe obciążenia?
 

 
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Statystyka

Odsłon : 7289060

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …