Guz do Pawlaka

W biuletynie OPZZ w dniu 13 września 2010 roku ukazał się list przewodniczącego OPZZ Jana Guza do wiceprezesa Rady Ministrów Waldemara Pawlaka. List dotyczy płacy minimalnej i trwających na ten temat rozmów w ramach Komisji Trójstronnej.
W trakcie posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dniu 7 września 2010 r. przewodniczący TK Waldemar Pawlak przedstawił nowe propozycje w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz mechanizmu jego ustalania. Jego propozycje odbiegają od poprzednio prezentowanych przez stronę rządową.
Wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował jedynie ustną propozycję odmiennego uregulowania wysokości minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach, od przyjęcia której uzależnił ewentualną zmianę wysokości minimalnej płacy w przyszłym roku - zaproponowanej przez rząd w wysokości 1386 zł.
OPZZ chce podkreślić, że cały czas było i jest otwarte na propozycje i dialog w sprawie minimalnej płacy, jednak postawa rządu sugeruje brak woli dialogu z partnerami społecznymi.
Przypominamy rządowi, że przyjął wypracowany w dialogu autonomicznym 13 marca 2009 roku Pakiet Działań Antykryzysowych - obiecał i zobowiązał się do przedstawienia ścieżki dojścia do osiągnięcia pułapu płacy minimalnej na poziomie 50% średniej płacy krajowej do końca 2009 roku - na co do nadal oczekuje OPZZ.
W poczuciu odpowiedzialności za los pracowników pobierających minimalne wynagrodzenie za pracę i w obawie o wzrost skali ubóstwa w kraju, którą spowodować może wprowadzenie minimalnej płacy w wysokości zaproponowanej przez rząd, przewodniczący OPZZ Jan Guz wystosował pismo do przewodniczącego Trójstronnej Komisji, premiera Waldemara Pawlaka z prośbą o szczegółowe przedstawienie propozycji nowego regulowania problemu płacy minimalnej:


Szanowny Pan
Waldemar Pawlak
Przewodniczący
Trójstronnej Komisji do Spraw
Społeczno-Gospodarczych

Szanowny Panie Przewodniczący, W związku ze zwołaniem posiedzenia Zespołów problemowych TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz polityki gospodarczej i rynku pracy na dzień 13 września br. w sprawach minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. oraz przyszłych rozwiązań kształtowania się wysokości minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach, zwracam się do Pana o pilne przekazanie w dniu dzisiejszym Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych projektu ustawy regulującej w nowy sposób problem płacy minimalnej.
Propozycję w tej sprawie przedstawił Pan ustnie na posiedzeniu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dniu 7 września br. W związku z tym, że ze znanych Panu przyczyn przedstawiciele OPZZ nie uczestniczyli w tym posiedzeniu, a przekazy medialne zawierają wewnętrznie sprzeczne interpretacje Pańskiej propozycji, zwracam się z powyższą prośbą.
Otrzymanie pisemnego projektu pozwoli na rzeczową dyskusję i zajęcie stanowiska na posiedzeniu Zespołów problemowych w dniu  13 września br. – zgodnie prośbą Pana Przewodniczącego.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący
Ogólnopolskiego Porozumienia
Związków Zawodowych
Jan Guz

Warszawa, 10 września 2010 r.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7288867

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …