Socjaldemokracja w XXI wieku

Sytuacja socjaldemokracji i wyzwania, przed jakimi stoją partie europejskie a także możliwość przekształceń kapitalizmu, umacnianie współpracy socjaldemokracji – to główne problemy całodziennej konferencji zorganizowanej 28 września 2010 r. przez Fundację im. Friedricha Eberta i redakcję tygodnika „Polityka”.

Konferencję rozpoczął dwugłos „Patrzeć w przyszłość – nowe drogi dla socjaldemokracji w Europie”. Mówcami byli Aleksander Kwaśniewski – były prezydent RP i Martin Schulz – przewodniczący Grupy Socjalistycznej i Demokratycznej (S&D) w Parlamencie Europejskim.
Aleksander Kwaśniewski wskazał, że partie polityczne, nie tylko lewica, mają kłopot z przemianami, które nastąpiły na przełomie XX i XXI wieku. We współczesnym świecie, który coraz bardziej się integruje, „kanty się raczej szlifuje niż wyostrza”. Stąd partie polityczne są coraz bardziej do siebie podobne. Podkreślał też, że „silna socjaldemokracja, silna lewica” jest potrzebna zarówno Polsce, jak i Europie. Może być ona dobrym przewodnikiem „po trudnych sprawach”.
Socjaldemokracja – mówił były prezydent – musi dyskutować o tym, jak ma wyglądać ład światowy i organizacje międzynarodowe. Dlaczego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest Francja czy Wielka Brytania, a nie ma Unii Europejskiej?. Należy się też zastanowić, czy Unia Europejska ma być federacją czy związkiem państw narodowych.
Zdaniem szefa Grupy Socjalistycznej i Demokratycznej, Martina Schulza, jedną z przyczyn kryzysu socjaldemokracji jest to, że prawica kradnie jej język. Lewica powinna mówić językiem zrozumiałym dla ludzi. Musi odzyskać wiarygodność. „To, co oznajmiamy, musimy realizować. Musimy ludziom powiedzieć uczciwie, że są sprawy, których nie potrafimy rozwiązać, przynajmniej nie damy rady sami ich rozwiązać.
Martin Schulz opowiedział się też za możliwością wprowadzenia niskiego podatku europejskiego, płaconego na rzecz Unii Europejskiej.

 „Europejska socjaldemokracja w dobie zmian – analiza” to tytuł pierwszego panelu. Wzięli nim udział Grzegorz Napieralski – przewodniczący SLD, Marek Borowski – poseł na Sejm, Bartosz Arłukowicz – poseł na Sejm, Klaus Ness  – sekretarz generalny SPD Brandenburgii, prof. Peter Lösche – politolog z Uniwersytetu w Getyndze, Pavol Paška – przewodniczący Klubu Parlamentarnego SMER w Radzie Narodowej Słowacji.
Grzegorz Napieralski zgodził się z Martinem Schulzem, że prawica „ukradła” hasła socjaldemokracji. „Lewica straciła swój język i swoje fundamenty i musi je szybko odbudować”. Lewica powinna się koncentrować na sprawach edukacji i prawie do pracy, zagadnieniach wolności i tolerancji, poszanowaniu mniejszości. Odbieranie lewicy jej postulatów jest niebezpieczne, ponieważ „jeśli ktoś kradnie język czy hasła, to nas osłabia”. Natomiast to pokazuje jak ważne są postulaty socjaldemokracji, „jeśli ktoś się pod nimi podpisuje lub próbuje część z nich przejąć”.
Moderatorem pierwszego panelu „Europejska socjaldemokracja w dobie zmian – analiza” był red. Jacek Żakowski z „Polityki”.

„Centrum wspólnej polityki” było tematem drugiego panelu, w którym udział wzięli Lubomir Zaoralek – wiceprzewodniczący ČSSD, Dietmar Nietan – poseł do Bundestagu, profesor Tadeusz Kowalik – ekonomista, były doradca „Solidarności”, W. Schröder.  Moderatorem był red. Edwin Bendyk z „Polityki”.
Profesor Tadeusz Kowalik zauważył, że Tony Blair – jeden z rzeczników „nowej trzeciej drogi” – miał ministra finansów Gordona Browna, który realizował starą socjaldemokratyczną politykę. Zwiększał wydatki na edukację i zdrowie i to zadecydowało o sukcesie rządu. Mówił o doświadczeniach Josefa Stiglitza, że w polityce gospodarczej nie zawsze musi być „coś, za coś”. Może być również korzystnie dla obu stron.  Nie musi to być dylemat: albo efektywność albo równość”. Rozwój społeczny nie jest wcale przeciwieństwem efektywności gospodarczej.

Trzeci panel był poświęcony tematowi: „Nasza społeczna Europa – nowa koncepcja europejskiej socjaldemokracji”. Uczestniczyli w nim Libor Rouček – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, dr Antonio Estella – dyrektor Działu Zagranicznego Foundación IDEAS, dr Barbara Labuda – były ambasador RP w Luksemburgu, Wojciech Filemonowicz – przewodniczący SDPL.  Moderatorem był red. Adam Krzemiński z „Polityki”.   

Podsumowania dokonał Knut Dethlefsen – dyrektor biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie. Zwrócił on uwagę na konieczność organizowania takich dyskusji, by można było nie tylko omawiać różne problemy, ale również walczyć o Europę socjalną, która jest zagrożona przez neoliberałów. Socjaldemokracja powinna wspierać wykluczonych, dać ludziom szansę, by czynnie mogli uczestniczyć w życiu społeczeństw. Trzeba zwrócić uwagę na sprawy przyszłości, by świat był piękny dla naszych wnuków. Trzeba podejmować wspólne inicjatywy, powinni w nich uczestniczyć nie tylko członkowie partii, ale i związków zawodowych. Chodzi o okiełznanie neoliberalizmu.

W konferencji uczestniczyło ponad sto osób z różnych środowisk lewicowych stolicy.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7288855

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …