Inny świat jest możliwy

plakat_pfsW Warszawie w dniach 5-6 listopada 2010 roku odbyło się I Polskie Forum Społeczne z udziałem aktywistów ponad 30 organizacji, stowarzyszeń, ruchów społecznych i związków zawodowych. Hasło forum: „Inny świat jest możliwy”.


W obradach Polskiego Forum Społecznego uczestniczyło ponad 150 osób z różnych środowisk społecznych i zawodowych w Polsce. Obecni byli przedstawiciele nauki, dziennikarze. Obecni byli obserwatorzy zagraniczni.
Inicjatorem polskiego forum było stowarzyszenie Attac Polska, które czerpie doświadczenia z podobnych imprez organizowanych w wielu krajach świata. Ostatnie Europejskie Forum Społeczne odbyło się w lipcu 2010 roku w Stambule.
W komitecie organizacyjnym forum znaleźli się przedstawiciele związków zawodowych, ruchów społecznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które w swym programie posiadają zapisy dotyczące krytyki neoliberalizmu i poszukują nowych dróg rozwoju współczesnego świata w oparciu o idee alterglobalistyczne.
Podczas dwudniowego forum odbyło się kilkanaście seminariów tematycznych dotyczących różnych aspektów rozwoju współczesnego świata m.in. ochrony środowiska, GMO, roli mediów, rozwoju demokracji, walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym, roli kobiet we współczesnym świecie itd.
I Polskie Forum Społeczne było pierwszym tego typu zgromadzeniem zorganizowanym w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Deklaracja I Polskiego Forum Społecznego

Inny świat jest możliwy, inna Polska jest konieczna.

Uczestnicy i uczestniczki Polskiego Forum Społecznego wyrażają sprzeciw wobec  kierowania się we współczesnym świecie wyłącznie zyskiem, który trafia przede wszystkim do niewielkiej grupy najbogatszych kosztem rozwoju społecznego i ochrony środowiska.
Protestujemy przeciwko neoliberalnej polityce  rozwoju  kraju (zawartej między innymi w rządowym dokumencie "Polska 2030 - wyzwania rozwojowe"). Gdy  zysk staje się najważniejszy, łamane są prawa człowieka, w tym prawa pracownicze, prawa kobiet, prawa mniejszości.
Kierowanie się wyłącznie zasadami "wolnego  rynku" skutkuje łamaniem praw do ochrony zdrowia,  edukacji, mieszkania, zabezpieczeń społecznych, czystego środowiska i rozbija więzi społeczne, oraz nie sprzyja rozwojowi życia duchowego.

Uczestnicy i uczestniczki Polskiego Forum domagają się zaprzestania militaryzacji polskiej polityki i  wycofania polskich wojsk z Afganistanu, redukcji wydatków na zbrojenia i przeznaczenia ich na cele społeczne.


Warszawa 6 listopada 2010 roku

 
Seminaria i debaty, które odbyły się w dniach 5-6 listopada 2010 roku w ramach I Polskiego Forum Społecznego

1. Inauguracja - otwarcie Forum – Ewa Ziółkowska, prof. Maria Szyszkowska, Andrzej Radzikowski – wiceprzewodniczący OPZZ.
2. Socjalna Polska w socjalnej Europie – OPZZ - Wiesława Taranowska, Andrzej Radzikowski, Renata Górna, Cezary Miżejewski.
3. Zielony Nowy Ład – Dariusz Szwed – Zielony Instytut
4. Energia jądrowa – prosta droga do nikąd – Inicjatywa Antynuklearna
5. Inny świat jest możliwy – ATTAC - Ewa Ziółkowska, prof. Maria Szyszkowska, Ryszard Prątkowski, Andrzej Ziemski.
6. Rozwój społeczny a prawa człowieka – ATD Czwarty Świat – Pierre Klain, Cezary Mizejewski (Konfederacja Pracy), Ryszard Szarfenberg (Polski Komitet European Anti-Poverty Network).
7. Społeczeństwo nadzorowane – strategie oporu – Katarzyna Szymielewicz, Adam Ostolski.
8. Sprawiedliwy Handel jako narzędzie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym - Trzeci Świat i My - Wojciech Zięba.
9. Zielone Miasto Nowej Generacji - Zielony Instytut, Fundacja Przestrzenie Dialogu - Lila Religa, Bartłomiej Kozek.
10. Kobiety i ubóstwo – dlaczego nikt nas nie słyszy – Ewa Charkiewicz Iza Desperak, Marcin Marszałek - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
11. Demokracja medialna – Andrzej Ziemski (Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”), Ewa Ziółkowska, Bernard Margueritte.
12. Nierówności społeczne a powodzenie społeczeństw rozwiniętych - Młodzi Socjaliści – Maciej Konieczny.
13. Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy - Aleksandra Solik, Iwona Borchulska, Julia Kubisa - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
14. Walka z bezrobociem, dlaczego nieskuteczna - Ogólnopolski Związek Bezrobotnych – Zbigniew Kaźmierczak, Ryszard Prątkowski, Wojciech Zięba.
15. Kobiety, kryzys finansowy, neoliberalizm - Renata Berent- Mieszczanowicz Anna Zachorowska Mazurkiewicz, Magda Malinowska i Ewa Charkiewicz - Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda.
16. Wielowymiarowość wykluczenia społecznego i sposoby walki z nim - Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom – Rafał Bakalarczyk.
17. Genetycznie Modyfikowane Organizmy i żywność - Koalicja Polska Wolna od GMO – Adrian Kolodziejczyk.
18. Polska Zbrojna w Świecie Imperiów (Afganistan i nie tylko) - Inicjatywa Stop Wojnie.
19. Zakończenie – przyjęcie wspólnej deklaracji I Polskiego Forum Społecznego.


Niepełna lista organizacji, które włączyły się w działania PFS:


1. OPZZ
2. ATTAC
3. Związek Zawodowy Górników
4. Koalicja Polska Wolna od GMO
5. Międzynarodowa Koalicja Dla Ochrony Polskiej Wsi
6. Fundacja Przestrzenie Dialogu
7. Młodzi Socjaliści
8. Związkowiec OPZZ
9. „Przegląd Socjalistyczny”
10. Ruch Społeczny „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”
11. Zielony Instytut
12. Trzeci Świat i My
13. Think Tank Feministyczny
14. ATD Czwarty Świat
15. Demokratyczna Unia Kobiet
16. Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom
17. Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda
18. Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW/NEWW-Polska
19. Pracownia Kultury Współczesnej Toruń
20. Radykalna Akcja Solidarna
21. Inicjatywa Antynuklearna
22. Koalicja Social Watch
23. Koalicja Karat
24. Ogólnopolski Związek Bezrobotnych
25. Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi"
26. Fundacja Autonomia
27. Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi
28. Grupa Inicjatyw Genderowych GIGa Śląsk
29. Inicjatywa Stop wojnie

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265434

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …